Через погіршення безпекової ситуації на Куп'янському напрямку ускладнився проїзд до Дворічанської громади на Харківщині та постачання гуманітарної допомоги до частини населених пунктів.
Про це Українському Радіо Харкова розповіла начальниця Дворічанської військової селищної адміністрації Галина Турбаба.
Тому що ми можемо доїхати до частини громади тільки через Куп'янськ. З тим, що туди вже не доїжджають гуманітарні вантажі, то це дуже складно. Небезпека обстрілів, бо FPV-дрони скидаються і на цивільні авто, і на гуманітарний транспорт. У нас є три населених пункти, до яких активно долітають FPV-дрони. Оскільки через Куп'янськ проїзду немає, наразі ми не розуміємо, як будемо забезпечувати людей гуманітарною допомогою.
За її словами, близько тисячі людей залишаються у 28 населених пунктах, ще 27 залишаються під окупацією. На території, підконтрольній Україні, приблизно 70% населення — люди похилого віку.
"Громада вже тривалий час перебуває в зоні активних дій, тому що половина громади ще тимчасово окупована. І з деокупованої частини громади у травні 2023 року були евакуйовані діти з їхніми батьками. І після "прильоту" по адмінбудинку, де був штаб гуманітарного центру у лютому 2023 року, у квітні-травні люди активно евакуювалися. З травня, які залишилися на території, там і перебувають", — зазначила Турбаба.
За її словами, на території громади працюють і перебувають двоє старост, котрі забезпечують гуманітарні потреби населення.
Селище Дворічна знищене на 80% — голова Дворічанської громади
У центрі громади, Дворічній, лишається до 100 людей, говорить Турбаба.
"На 80% селище знищене: і житлового фонду, й адмінбудівель, торгових приміщень. Там, де можна, люди перебувають, не хочуть виїжджати. Прилітає, мігрують в інше місце в межах населеного пункту", — каже голова військової селищної адміністрації.
Електропостачання відсутнє у чотирьох населених пунктах, в яких перебувають люди, говорить очільниця громади.
Бо немає технічної можливості, в інших — є, але час від часу може бути пошкоджене. Добу-другу люди можуть перебувати без електроенергії. У нас є генератори для колективного використання на такі випадки. Газу, централізованого водопостачання немає. Приватні свердловини, колодязі.
"Дровами централізовано не забезпечується. Міжнародне товариство Червоного Хреста і минулий сезон, і цьогоріч надає грошову допомогу на придбання деревини. Також люди з приватними підприємцями домовляються, і маленькими тракторцями, машинами собі завозять. Буржуйки є в людей, щоб обігріватися", — додає Турбаба.
За її словами, щомісяця жителям видають продуктові набори разом з благодійними фондами.
"Adra нас забезпечує щотижня хлібом, World Central Kitchen, "Харків з тобою". Завезли гігієну за допомогою обласного товариства Червоного Хреста. Завезли буржуйки. Є будматеріали для нагального ремонту після "прильотів": забити вікна, дах накрити", — каже Турбаба.
Водночас очільниця громади наголошує на необхідності евакуйовуватися. За її даними, у Харкові та області нині проживає три з половиною тисячі переселенців з Дворічанської громади.
Звісно, краще виїздіть. І говоримо, які є можливості. Про те, що можна виїхати до Харкова. Не хочуть їхати далеко, але у Харкові дуже багато наших ВПО. Ми й там організували видачу продуктових наборів і видали гігієну. Десь 1600 людей отримують ці продуктові набори у Харкові. Людей ми не залишаємо напризволяще.
Про зв'язок з окупованими територіями Дворічанської громади
Мобільний зв'язок на деокупованій частині Дворічанської громади відсутній.
"Час від часу люди знаходять місця, де можна вийти на зв'язок й поспілкуватися з рідними, знайомими, які ще на тимчасово окупованій території. Зараз вони нічого не говорять, навіть, якщо виходять на зв'язок. Тільки, що тримаються, але про ситуацію не говорять. Ми чули про те, що дітей вивозили, не надається медична допомога, але загалом ситуацію у тій частині ми не знаємо", — каже Турбаба.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, WhatsApp, Facebook, Viber, Instagram, Youtube