Викладачі та студенти Харківського університету мистецтв імені Котляревського втратили житло, тікали від обстрілів, грали в різних країнах Європи, і повернулися зрештою до Харкова. Виш має декілька студентських оркестрів, зокрема, симфонічний та народних інструментів. У кожному з них нині по три десятки людей — до повномасштабного вторгнення було вдвічі більше, але музиканти поступово повертаються до міста, розповідає диригент Юрій Дяченко.
Їхні історії — у матеріалі Суспільне Харків.
Диригент університету мистецтв Юрій Дяченко повернувся до Харкова після влучання у його багатоповерхівку
Диригент Юрій Дяченко керує симфонічним оркестром університету та викладає для студентів з оркестру народних інструментів. Понад рік тому він повернувся працювати до Харкова з Закарпаття.
9 квітня 2022 року п’ятиповерхівка на Павловому Полі, де жив Дяченко, потрапила під російський обстріл. Квартира диригента зазнала пошкоджень.
"Коли ти щось створюєш для себе, і в тебе це забирають, незаконно забирають, це дуже тяжко. Дуже боляче, але найголовніше, що всі залишилися живі", — говорить Дяченко.
Нині Юрій орендує житло, зі студентами займається переважно онлайн. На репетицію в укритті збираються разом перед концертами.
"Найважливіша перепона, яка у нас є — відсутність живого спілкування з нашими здобувачами. Раніше можна було наочно показати, наприклад, грою на інструменті, підказати. Все одно наші цифрові технології не дозволяють стовідсотково передати експресію, емоцію", — зауважує диригент.
У симфонічному оркестрі нині близько 30 музикантів, говорить Дяченко, до вторгнення було вдвічі більше.
Флейтистка Аріана Гутман повернулася до Харкова після життя у Польщі, Італії та Німеччині
Студентка Аріана Гутман грає на флейті. Після влучання біля її будинку виїжджала до Польщі, жила в Італії та навчалася у Німеччині, але вирішила повернутися до Харкова.
"У місці курортному в Польщі був лише один дім культури, і мені не було де розвиватися. Я писала різні листи до різних консерваторій Європи. Італія відгукнулася, і я поїхала туди, тому що музикант не може без практики. Їздила в Німеччину навчатися. Там були дуже гарні умови, був гуртожиток для студентів. Мене поселили поряд з університетом, викладачі хороші, сталення до всіх хороше", — говорить Аріана.
Саме у Харкові я відчуваю сенс музики. Мені це подобається, що наша музика доступна для всіх, і ми підтримуємо наших громадян. Мені цього дуже не вистачало у Європі.
Цимбалістка Вероніка Івоніна грала на розладнаному фортепіано під час евакуації в селі на Харківщині
Вероніка Івоніна грає на цимбалах, вона — музикантка студентського оркестру народних інструментів. У перші дні вторгнення виїхала з міста у село Козіївку на Харківщині.
"Це було дуже важко, у мене не було доступу взагалі до музики. Я не могла із собою взяти інструмент в область, тому я знайшла палац культури у цьому селі. Я ходила грати хоча б на розладнаному фортепіано", — розповідає Вероніка.
Мені дуже подобається музика, я живу нею. Я вважаю, що моя місія — грати на моєму інструменті, дарувати тепло, емоції людям. Особливо, під час війни. Гуртове музикування дуже допомагає тобі відчути якусь підтримку, відчути інших музикантів. Мені подобається, коли приходять люди, пам’ятають тебе і кажуть: “Вау, у нас в Харкові лунають цимбали”. Як митця, це мене дуже заряджає.
Акордеоністка Ганна Черняк врятувала з друзями музичні інструменти вишу у перші дні вторгнення
Ганна Черняк — студентка третього курсу університету мистецтв. Грою на акордеоні захоплювалася з дитинства. Займається музикою вже 15 років. Родом з Полтави, але вирішила вступати до вишу у Харкові, куди приїжджає на концерти. У перші дні вторгнення виїхала сама та разом із волонтерами вивезла музичні інструменти, які залишилися в Харкові.
"Ми не змогли вчасно забрати інструменти. Нас не пустили у перший день початку повномасштабної війни. Коли зрозуміли, що треба виїжджати, по дорозі до волонтерів ми вирішили ризикнути й заїхати забрати інструменти. Ми вивезли чотири інструменти, передали нашим викладачам. Ми їх врятували, тому що за декілька днів після цього неподалік стався приліт", — розповідає Ганна.
Музиканти університету мистецтв грають для харків'ян в укриттях
У жовтні студентські оркестри університету мистецтв, симфонічний та народних інструментів, давали концерти у підвалі та метро.
"Заходи безпеки — для нас найголовніше, тому що життя і здоров’я кожного — найголовніше. Але життя триває, і творчий процес ніхто не скасовує. Наші музи стоять разом із нашими харківськими гарматами. Ми підтримуємо харків’ян. 1 жовтня ми проводили концерт на станції метро "Історичний музей". Зараз працюємо над цікавою програмою з солістом-саксофоністом. Буде його сольний концерт, і ми вчимо твори, які надалі плануємо із ним виконати", — говорить диригент Юрій Дяченко.
Переоцінка прийшла до кожного з нас: і до викладачів, і до студентів. Я дуже вражений відношенням студентів, підготовкою, жагою до репетицій, до знань. Відчуваю жагу студентів створити яскравий музичний продукт, який можна представити глядачам.
Наступні виступи заплановані на листопад — теж в укриттях.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, WhatsApp, Facebook, Viber, Instagram, Youtube