"Десь бджоли, десь пасічники не встигли". Як посуха вплинула на кількість українського меду і ціни на нього у 2024 році

Бджола запилює квіти дерева, Харків, 5 травня 2024 року. Суспільне Харків/Єлизавета Меньшикова

У 2024 році меду в Україні буде менше, тому й ціна на нього може зрости. Це сталося через зміну температури та посуху.

Про це в етері "Суспільне. Студія" 4 жовтня розказав віцепрезидент спілки пасічників України Денис Солдатов.

"У Харківській, Дніпропетровській, Миколаївській областях — посуха. Через зміну температурних режимів почалася вегетація рослин на 2-3 тижні раніше. Бджоли десь не встигли, десь пасічники не встигли, тому меду отримали третину. Там, де меду збирали зазвичай 60-80 кілограмів з бджолиної родини, на сьогодні 20 кг — це дуже гарно", — розказав Солдатов.

В Україні є таке поняття, як медовий пояс — це південь і схід. Це були регіони, які давали найбільше товарного меду в усі роки. Цього року медовий пояс змістився через зміни клімату, через погоду більше на північ і на захід. Там більше було вологи.

Ціна на мед через меншу пропозицію буде зростати, вважає віцепрезидент спілки пасічників.

"Але 80-85% українського меду йде на експорт, тому ціна прив'язана до експортних контрактів, які формуються не тільки в нашій країні", — каже Денис Солдатов.

Посуха дуже впливає на бджіл через випаровування пестицидів. Це впливає як на здоров’я, так і на якість меду. Нектар, який бджоли збирають, має більш в’язку консистенцію — його складніше добути.

Денис Солдатов каже, нині бджолярам по всій країні допомагають стабілізувати ситуацію та краще підготуватися, якщо наступного року також буде посуха.

"Співпраця з аграріями, планування кочівлі та розміщення пасік на сільгоспугіддях — цим можна вплинути. Більше роботи вимагається від пасічника. Треба утримувати сильні бджолородини. Тобто, з весни починати роботу, щоб вони на початок травня, набравши сили, могли зібрати врожай. Бджоли просто не встигли розвинутися — слабкі сім’ї просто не змогли зібрати врожай (цього року — ред)", — розповів віцепрезидент спілки.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, WhatsApp, Facebook, Viber, Instagram, Youtube