Журавлівський ліс у Харкові, на 70% знищений лісовими пожежами, почав відновлювати біолог Юрій Бенгус. Разом із дружиною він висаджує жолуді, щоб з них виросли дубки. Ліс у північній частині Харкова біля Журавлівського гідропарку зайнявся 16 вересня. За даними міського департаменту з надзвичайних ситуацій, вогонь охопив майже чотири гектари. Юрій Бенгус говорить, на швидке поширення полум’я могла вплинути коренева губка — грибок, на який хворіли сосни у лісі.
Чому біолог висаджує дуби замість сосен і коли відновлювати ліс почнуть харківські комунальники — матеріал Суспільне Харків.
"Це важливо для міста і взагалі для природи": як почали відновлювати Журавлівський ліс у Харкові
Біолог Юрій Бенгус та його дружина-науковиця Людмила Бенгус приходять висаджувати жолуді у вцілілій частині спаленого лісу на Журавлівці у Харкові кілька разів на тиждень.
"У нас ростуть два дуби пірамідальних буквально біля нашого дому, біля метро. Ми прийшли до метро, дивимось — такі гарні жолуді лежать. Чого б їх не зібрати", — говорить Людмила Бенгус.
Пожежа на Журавлівці спалахнула 16 вересня і, за інформацією міського департаменту з надзвичайних ситуацій, охопила близько чотирьох гектарів. Наступного дня, коли рятувальники продовжували гасити пожежу, росіяни вдарили по цій території керованою авіабомбою. Четверо пожежників дістали поранень.
Юрій Бенгус розповідає, через вогонь загинули комахи й тварини, вигоріли трави. Але тополі й клени відновляться від коріння, а інші дерева можна висаджувати вже зараз, каже науковець.
"Я — біолог, і я розумію, наскільки це важливо для міста і взагалі для природи. Я за віком не можу воювати у війську, але я можу щось робити тут. Є вечори, коли я вільний від викладання — можна зібрати й посадити жолуді. Я запрошую всіх. Єдине — дивіться, щоб це були свіжі жолуді. Старі швидко втрачають можливість проростати. Треба розрізати й подивитися. Якщо вони соковиті, світлі, то їх можна використовувати. Якщо почорніли — це вже марна праця. Якщо не всі білі на зрізі, то треба кидати кілька штук у ямку. Ми кидаємо два-п'ять жолудів", — розповідає вчений.
Чому у Журавлівському лісі у Харкові біолог садить саме дуби після пожежі
До пожежі цей сосновий ліс протягом 15 років вбивала коренева губка — хвороба, яка з’їдає коріння та висушує стовбур, говорить біолог, тому для відновлення висаджує інші види дерев.
"Коли почалося поширення кореневої губки, стало зрозуміло, що цей ліс майже приречений. Коли монокультура, коли зімкнені кореневі системи сосни — а кореневі системи сосни на дві висоти в ширину від кожного дерева розповсюджуються — вони тут всюди переплетені, і коли одна із сосен хворіє на кореневу губку, вона передає хворобу іншим. Так вони хворіють одна за одною всі з певним часом", — говорить біолог.
Хвороба почала поширюватися у 2007-2010 роках. Зараз вона закінчує, вбиває сосни. Там, де сосни окремо, вони можуть вижити — їхня коренева система не стикнулася з хворим корінням. Вилікувати майже неможливо, протравити ґрунт на два-чотири метри нереально — це буде дуже дорого коштувати та отруїть землю надовго.
Юрій Бенгус каже, що єдиний спосіб боротьби з кореневою губкою — це біорізномаїття.
"Різні види дерев, стійких до кореневої губки. Між різними кореневими системами дуба, осики, клена коренева не буде мати шансів поширюватися. Дуже важливе різномаїття грибів. Гриби між собою конкурують. Якби тут було багато маслюків, білих грибів, або рижиків, то це була б конкуренція для кореневої губки — вона б зупинялася", — пояснює спеціаліст.
"Дуб — це наша найкраща для біорізномаїття Харківщини рослина. На ній тримається від 3 до 6 тисяч інших організмів — комах, тварин, ссавців навіть. Чим більше буде дубів, тим більше різномаїття, тим більше стійкість біосистеми. Якщо біорізномаїття немає, якщо це одна порода, наприклад, сосна, то система катастрофічно може зникнути в будь-який момент", — говорить Юрій Бенгус.
"Є деревця дуба, які тут виросли, які посадили пташки. Ми порахували, цим деревцям від 5 до 7 років. Вони вже досягли зросту людини. Ми знаємо, що дуб росте повільно і спочатку росте вниз, в коріння, але все-таки тут досить нормальні умови. Здається, що пісок, але коли саджаємо — лопату встромити досить важко. Це скоріше супісок, і він містить достатньо органіки, речовин, щоб дубочки почували себе добре", — каже біолог.
На місці згорілого Журавлівського лісу у Харкові планують відновити рекреаційну зону
За даними комунального підприємства "Харківзеленбуд", внаслідок пожежі вигоріло 70% Журавлівського лісу. Знищену вогнем ділянку комунальники планують відновлювати, коли дозволятиме безпекова ситуація — там буде рекреаційна зона, розповідає речниця підприємства Ірина Сайко.
"Надзвичайники вже обстежили територію. Вона є безпечною. Тепер справа за нами. Ми повинні підготувати ґрунт до висадки. Але ви розумієте безпекову ситуацію — постійні ворожі влучання. Не все, що ми плануємо зробити у певний період, з цим вдається. Ми над цим працюємо. Журавлівський ліс спільними зусиллями, звісно, буде відновлено", — сказала речниця.
За словами Сайко, уражені губкою дерева на вцілілій ділянці лісу планують лікувати — робитимуть це, коли стане холодніше, бо під час сухої й теплої погоди можна нашкодити соснам.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, WhatsApp, Facebook, Viber, Instagram, Youtube