Златопіль замість Первомайського, Берестин замість Краснограда: що мери цих міст кажуть про перейменування

Ексклюзивно
Красноград, 17 червня 2024 року. Суспільне Харків/Євген Гертнер

19 вересня у Верховній Раді з другої спроби проголосували за законопроєкт № 11188 — постанову про зміну назв 327 населених пунктів. 26 з них — у Харківській області, серед яких є два міста — райцентр Красноград і Первомайський у Лозівському районі.

Висновок щодо необхідності перейменування Краснограда комісія УІНП ухвалила наприкінці грудня 2023 року. Процес підбору нових назв для Первомайського тривав з початку 2023 року. Тепер, після того, як указ про перейменування підпише голова Верховної Ради, міста називатимуться Берестин і Златопіль.

Що про це кажуть очільники міст, як пояснюють новообрані назви — читайте у матеріалі Суспільне Харків.

Далі — пряма мова.

Красноград — Берестин: що про зміну назви каже міська голова Світлана Кривенко

Про ставлення до зміни назви

Будемо готуватись до перейменування, зміни усіх документів, будемо жити у місті Берестин.

Міська голова Краснограда Світлана Кривенко. Міська голова Краснограда Світлана Кривенко. Фото: Красноградська міська рада/Facebook

Про походження нової назви

Назва Берестин прив'язана до нашої річки Берестова. А річку Берестовою назвали, тому що вздовж берегів цієї річки росли дерева берести. Альтернативна назва — Славноград, але її не схвалили, на другому місті була назва Берестин.

Про настрої містян

Люди звикли до нашого міста Красноград, вони не пов'язують назву з соціалістичними, вони вважають, що це красиве місто.

Ми розуміємо закон про декомунізацію, деколонізацію, ми це все розуміємо, ми розуміємо, що нам треба позбуватись усього радянського, у нас повинне бути своє українське.

Красноград, Харківська область. Красноград, Харківська область. Фото: Facebook/krasnohrad

Златопіль — Первомайський: мер Микола Бакшеєв прокоментував перейменування

Про ставлення до зміни назви

Я щасливий з того, що нарешті народні депутати зібрались і проголосували. Як ми знаємо, це було не з першої спроби. Ми лобіювали цю історію, щойно з'явилося законодавче підґрунтя для цього.

Голова Первомайської громади Микола Бакшеєв. Голова Первомайської громади Микола Бакшеєв. Фото: Суспільне Харків

Сьогодні ми поспілкувалися з народними депутатами. Після підписання постанови головою верховної ради, вона вже буде чинна і ми зможемо використовувати назву Златопіль. 

Про походження нової назви

Ми втратили можливість, як орган місцевого самоврядування, впливати на рішення ради, бо ми не ухвалили власного рішення, але рада була достатньо толерантною і дослухались нашої думки.

Ми двічі проводили громадське обговорення вже після того, як втратили можливість впливати на назву, і Златопіль — це один із варіантів останніх громадських обговорень.

Добродари, Хлібодари, Холоднояри були виключені Верховною радою з переліку тих, що брали участь у громадських обговореннях, з огляду на схожість із торговими марками.
Місто Первомайський, 24 липня 2023 року. Місто Первомайський. 24 липня 2023 року. Фото: Юлія Токар/Суспільне Харків

Вони лишили ті варіанти назв, які ми висували від громадськості, але ті, які відповідали їхньому баченню назви міста. З цього переліку більшість набрав Златопіль. Тобто, це результат громадських обговорень, але затверджений підкомітетом Верховної ради. 

Про настрої містян і громади

Ми розуміємо, що не маємо належної історичної назви. Попередня назва, Лихачове — це назва імперського періоду. Це був перший колонізатор цієї території, а Первомайський — це наслідок будівництва хімкомбінату і колгоспу "Перше травня".

Поле з озиминою на Харківщині, березень 2024 року. Суспільне Харків/Микита Ольховський

Златопіль — це те, що відповідає сьогодні аграрній тематиці регіону. Наша станція "Лихачове" відвантажує найбільшу кількість зерна в Україні, вона в топах вже багато років. Ми заготовлюємо хлібну сировину в окрузі 300 км, тому назва повністю відповідає. Ба більше, цей вид діяльності є традиційним для нашого краю. Тому мені ця назва пасує, місту пасує, впевнений, що громада сприйме добре.

Що відомо про перейменування 26 населених пунктів та одного району Харківської області

19 вересня Верховна рада ухвалила рішення щодо перейменування понад 20 населених пунктів Харківщини, його підтримав 281 депутат. Загалом в документі йдеться про перейменування 328 населених пунктів в різних областях України.

Своїм голосуванням народні депутати підтримали перейменування, зокрема, Красноградського району Харківської області на Берестинський. Серед населених пунктів є два міста: Первомайський перейменують на Златопіль, а Красноград — на Берестин.

Ці зміни назв необхідні задля виконання закону "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії".

Табличка на паркані одного з дворів на колишній вулиці Нахимова, Харків, 6 травня 2024 року. Суспільне Харків/Єлизавета Меньшикова

Як вказано у проєкті рішення, під час перейменування враховувалися пропозиції, які подали органи місцевого самоврядування, військова адміністрація, а також рекомендації Українського інституту національної пам’яті.

Щоб населені пункти були остаточно перейменовані, указ про це має підписати голова Верховної Ради.

Що відомо про перейменування Первомайського Харківської області

Первомайський був у переліку міст, назви яких Національна комісія зі стандартів державної мови рекомендувала змінити.

23 січня 2023 року обрали 15 варіантів нової назви міста. Загалом міська рада отримала близько 600 пропозицій, як перейменувати Первомайський в рамках дерусифікації.

Чому назва "Первомайський" є імперсько-радянським спадком, не відповідає українській мові та яка процедура перейменування — про це в ефірі Українське Радіо Харків розповіли представники міської влади, громадськості та Українського інституту нацпам'яті.

Жителі Первомайського відновлюють помешкання, які пошкоджені внаслідок російського удару 4 липня, Харківська область, 5 липня 2023 року. Жителі Первомайського відновлюють помешкання, які пошкоджені внаслідок російського удару 4 липня, Харківська область, 5 липня 2023 року. Фото: Олександр Ставицький/Суспільне Харків

10 березня у Первомайському розпочалося голосування за нову назву міста.

29 червня стало відомо, що Первомайський Харківської області планує провести друге голосування за нову назву міста. Депутати не погодилися з назвою, яка вийшла в лідери за підсумками першого голосування — Добродаром.

24 липня 502 жителі громади віддали голоси за перейменування міста Первомайський у Добродар.

Зображення Леніна у Куп'янську. Суспільне Харків

Депутати вдруге не проголосували за перейменування Первомайського на Добродар 27 липня. "За" зміну назви проголосували 12 з 17 депутатів. 23 листопада у Первомайському зірвали сесію міської ради, на якій мали проголосувати за назву Добродар.

"Вчергове не ухвалили рішення. У нас було 12 голосів, а потрібно 14 голосів. Опозиція підготувала звернення від себе з іншим варіантом назви — Холоднояр. Вони вирішили, що це — патріотичніша назва, на честь 93-ої бригади", — розповів Микола Бакшеєв.

У березні Верховна Рада дала місту ще один шанс обрати нову назву самостійно. 1 квітня топонімічна комісія підбила підсумки голосування — найбільше голосів отримав Златопіль.

Що відомо про перейменування Краснограда Харківської області

У серпні 2023 року назва "Красноград" потрапила до списку топонімів від Українського інституту національної пам'яті, які треба перейменувати.

На сесії міськради 7 листопада депутати проголосували проти зміни назви: рішення мотивували тим, що у назві немає ідеологічної складової. 30 грудня в УІНП повідомили, що "Красноград" належить до символіки російської імперської політики.

Футбольні вболівальники у Краснограді дивляться матч збірної України проти збірної Румунії на Євро-2024, де грають уродженці міста Андрій Лунін та Михайло Мудрик, 17 червня 2024 року. Суспільне Харків/Євген Гертнер

За результатами громадських обговорень 9 січня більшість проголосувала за варіант "Славноград". У слуханнях взяли участь 183 людини з 20 тисяч жителів міста.

За даними Красноградської міськради, спочатку запропонували дев'ять варіантів нової назви. Попередньо, майже 96% опитаних жителів просили залишити стару назву.

Наприкінці січня влада Краснограда передала на розгляд Верховної ради пропозицію переназвати місто на Славноград, а також — петицію від жителів із проханням призупинити процедуру на період дії воєнного стану.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, Facebook, Viber, Instagram, Youtube