Майже 200 живих й близько 50 мертвих кажанів забрали працівники Центру реабілітації рукокрилих з квартири у Харкові. Власники оселі поїхали на літо за місто та не зачинили вікно.
До Центру звернулася власниця квартири, яка наглядає за квартирою на час від'їзду мешканців та раз на місяць навідується туди, розповіла Суспільному координаторка Українського центру реабілітації рукокрилих Альона Шуленко.
"І ось цей раз прийшла та виявила, що в неї в квартирі багато кажанів. Ми виїхали на місце й знайшли там доволі типову на цей час ситуацію. Відкрите вікно на провітрювання в одній з кімнат, і вся квартира в живих та мертвих кажанах", — каже Шуленко.
Три години ми перевертали цю квартиру догори дриґом. Там кажани були всюди. От будь-яке місце, яке може бути в квартирі. Вони були в усіх кімнатах, на балконі, під газовою плитою, під картинами. Я навіть з підлоги лінолеум знімала — він був не повністю доклеєний, тому вони ще й під лінолеум забились.
"Я перерила балкон повністю. Там були кажани — і живі, і мертві. Там стояло відро, в якому просто декілька шарів трупів кажанів уже було. Тобто вони дуже давно залетіли, і для них такі відра — це пастки, бо вони пластикові і глянцеві — вони не можуть вибратися, якщо впадуть туди", — розповіла координаторка.
Більшість живих кажанів була в нормальному стані, якась частина була виснажена, каже Альона Шуленко.
"Тих, у яких була дуже мала вага і були виснажені, ми ще підгодували, і ввечері їх усіх ми випустили на волю. Вони полетіли відразу того ж дня", — розказала Шуленко.
У нас є протокол прийому тварин: маємо записати їх у свої бази даних, записати їхній вид, стать, вік, репродуктивний стан, оглянути, чи все з ними нормально, ми їх кільцюємо, міряємо передпліччя, важимо, обов'язково напоюємо водою.
Чому кажани залітають у квартири або оселяються на балконі
З середини-кінця серпня та до середини вересня, каже Альона Шуленко, руді вечірниці мігрують: влітку вони перебувають у лісах, а потім перелітають у міста.
"Руді вечірниці — це вид, який ми рятували, і який зараз в більшості випадків потрапляє в такі пастки, це вид-мігрант. Якийсь час вони перелітають, і поки роблять це, просто шукають собі якийсь денний сховок", — пояснила Шуленко.
Тобто вони не окуповують квартири, не "налітає орда" — це зараз так дуже багато журналістів пишуть, і нам це дуже не подобається. Це створює дуже погану репутацію і просуває негативне ставлення до кажанів, начебто роблять це навмисно. Але насправді ні.
За словами координаторки Центру, кажани не оселяються у квартирах, а використовують їх як денний сховок.
"Наші будинки для них сприймаються як скелі або печери. Для більшості видів це природне середовище існування. Уночі вони літають і полюють, а вдень вони мають бути десь у сховищі. Самі вони ніяких гнізд не будуть, вони використовують тільки те, що створила природа. І оці відчинені вікна кажани сприймають як щілини в печерах, у які можна залетіти. Але для них це смертельні пастки, тому що залетіти вони можуть, а вилетіти вже, на жаль, ні", — говорить Альона Шуленко.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, Facebook, Viber, Instagram, Youtube