Третій рік поспіль бізнес-компанії Харківської області найгірше оцінюють умови ведення бізнесу з-поміж усіх регіональних офісів Європейської бізнес-асоціації. За результатами опитування серед 83 її членів, чверть яких з Харківщини, загальна оцінка умов ведення бізнесу за 2024 рік — 1,45 бала за 5 бальною шкалою. Опитування проходило у липні 2024 року. Більшість компаній вважають, що бізнес-середовище в Харківському регіоні погіршилось за останній рік. У 2023 цей показник складав 1,62, а у 2022 році — 1,28.
Про це Українському Радіо Харкова розповів голова координаційної ради харківського офісу Європейської бізнес асоціації Ігор Балака.
"У 2024 році усі опитані компанії оцінюють умови ведення бізнесу як складні, зокрема 55% — як дуже складні. Цьогоріч жодна компанія не оцінила бізнес-середовище як задовільне, хоча минулого року таких було 6%", — говорить Ігор Балака.
За його словами, зараз ніхто з опитаних на Харківщині не працює в повному обсязі, тоді як минулого року 6% компаній працювали повноцінно.
"91% компаній працюють з обмеженнями, а 9% — не працюють взагалі. При цьому 18% опитаних підприємств релокувалися в межах України або за кордон. Загалом, 55% вказують на відсутність такої можливості, а 27% — на відсутність потреби", — говорить Балака.
"У нас ситуація має вигляд однієї з найгірших. Якщо до повномасштабної війни у нас по всіх регіонах був інтегральний індекс ведення бізнесу більш-менш нормальний, Харків був другий після Львова за умовами ведення бізнесу, то зараз серед великих міст найгірші оцінки умов ведення бізнесу у нас. Львів залишився практично на тому ж самому рівні, Дніпро — практично теж, Одеса — індекс зрівнявся майже з тим, який був у 2022 і 2021 роках. А Харків демонструє практично на 20% гірший показник ніж у 2023 і приблизно на 70% менший цей індекс, ніж був у 2021 році до початку повномасштабної війни", — говорить голова координаційної ради харківського офісу Європейської бізнес асоціації.
Крім безпекових, логістичних та економічних проблем до головних викликів на Харківщині, за словами аналітика, компанії відносять дефіцит електроенергії, тривалі тривоги, а також мобілізацію та труднощі бронювання співробітників.
"До усіх проблем, які є в Україні, у нас додаються та особливо гостро відчуваються: постійні обстріли, відновлення і збереження інфраструктури. Було багато влучань, руйнувань і навіть ми побачили, що ці людожери почали зараз свідомо обстрілювати харківські підприємства, власники яких демонструють достатньо серйозну проукраїнську позицію", — говорить Балака.
За його словами, харківський бізнес має проблеми з кредитуванням та доступом до грантових програм.
"Навіть якщо говорить про енергонезалежність, когенераційні установки для підприємств, то для цього потрібні гроші, а де їх брати знекровленим харківським підприємствам? Я чую від банкірів як кредитують харківських підприємців. Харків входить у "червону зону" тому багато банків, не говоримо про державні банки, але комерційні, не просто не видають кредити, а намагаються домогтися, щоб кредити з відсотками були погашені. Я знаю, що спокійно можна отримати грантові програми в західній чи центральній Україні, де нормальна ситуація, а Харків входить в зону ризику".
"Харківський бізнес впродовж 2022, 2023 років фактично боровся за свої права, щоб Харків отримав спеціальні податкові пільги, й хочу сказати, що нам це вдалося. Вдячний за роботу в цьому напрямку всіх ланок влади, але цього замало, щоб бізнес не просто краще почувався, а вижив. Якщо не буде ще рішень, то ми перетворимося на "сіру зону", — вважає Балака.
На його думку, програма максимум для підтримки бізнесу — Харків і, можливо, інші території повинні мати спеціальний економічний статус.
"Неможливо, щоб ми мали рівні умови ведення бізнесу для нерівних. Ми нерівні, в порівнянні з іншими регіонами, для нас потрібне щось особливе, бо Харків — це форпост оборони і донор безпеки для всієї України. Але донора потрібно чимось живити", — зазначає голова координаційної ради харківського офісу Європейської бізнес-асоціації Ігор Балака.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, Facebook, Viber, Instagram, Youtube