Втратила бізнес через другу в житті війну — і почала новий: історія харків’янки родом з Азербайджану

Ексклюзивно

Дитиною Офелія Єршова емігрувала в Україну через війну у Нагірному Карабасі, а дорослою втратила власну справу у Харкові через російсько-українську війну. Після втрати бізнесу жінка за допомогою державного гранту започаткувала у Харкові новий.

Офелія Єршова родом з Баку: її батько азербайджанець, а мама — вірменка. У 1989 році через війну в Нагірному Карабасі родина переїхала до Харкова. У 2017 році жінка започаткувала швейний бізнес.

"Моя мама шила усе життя і я за нею повторювала. У мене було багато клієнтів не тільки в Україні. Я шила одяг за індивідуальним замовленням та спецодяг. За пів року до початку повномасштабної війни я стала партнеркою з колегою і частину обладнання я відвезла на зберігання у квартиру мами. Почалися обстріли — ні будинку, ні обладнання. Врятували мою маму — і за це дякую", — каже Офелія

Після 24 лютого 2022 року родина виїхала у Дніпро, але у червні 2022 року повернулися.

"Коли я всі ці питання перед собою поставила — нове обладнання, нове приміщення, знов пошук швачок — чесно кажучи, у мене так трошки руки опустились. Мій чоловік каже: "Відпочинь". Ну, я відпочила, почала готувати. Друзі почали купувати, замовляти", — говорить харків'янка.

Перший птах надії, що це може бути реальний бізнес, був, коли клієнт Андрія замовив 30 банок кожного виду тушкованого м'яса і паштету, загалом це було 120 банок. Я не повірила, коли Андрій сказав мені це. Купили автоклав, почались перші спроби.
На виробництві тушкованого м'яса та варення працює Офелія Єршова, її чоловік і найнятий кухар. Суспільне Харків/Валерія Ємець

Жінка каже, завжди хотіла мати бізнес, пов’язаний з харчуванням, тому вони з чоловіком започаткували виробництво тушкованого м’яса та джемів. Для цього вони отримали грант на закупівлю обладнання.

"Я спробувала написати грант, це був мій перший досвід. Як це робити — дивились на ютубі. Грант на суму 247 810 гривень. Я пам'ятаю до кожної гривні, тому що я розписувала все це. Після цього чоловік каже: "Ну, все, тепер треба вже будувати харчовий цех", — згадує підприємиця.

Одна з позицій, яку продають у "Пані шеф", — тушковане з овочами м'ясо. Суспільне Харків/Валерія Ємець
Паштет і варення купують переважно жінки 25-50 років. Готові обіди і тушкованка — це будуть чоловіки та підприємства. Чоловіки дуже люблять ці обіди, тому вони відкрили, поїли — це перетинається з тим, що багато жінок поїхали і зараз чоловіки перебувають поодинці, їм важко готувати.
Офелія Єршова придбала 12 позицій обладнання для виробництва на державний грант. Суспільне Харків/Валерія Ємець

Нині облаштували один цех, в частині орендованого приміщення роблять ремонт для того, щоб розширити виробництво.

"Ми його взяли (в оренду — ред.) до отримання гранту і весь ремонт робимо за власні кошти, тому що державний грант не передбачає вкладання коштів у будівництво або ремонтні роботи. За грантові гроші ми купили тільки обладнання. Ми замовили ще обладнання для розширення. Це буде виробництво заморожених напівфабрикатів, морозильні камери. Ми продовжуємо вкладати власні кошти і продовжуємо пробуватись на інші гранти", — розповіла Офелія Єршова.

Щоб розширити бізнес, підприємиця робить ремонт у ще одному приміщенні, Харків, серпень 2024 року. Суспільне Харків/Валерія Ємець

Також підприємиця постачає продукцію у бари та ресторани, співпрацює з локальними маркетами та магазинами вина.

Нині на виробництві працює троє людей: Офелія з чоловіком та кухар. За словами жінки, протягом року вона планує почати виробництво ковбас та снеків і відкрити у Харкові фірмові магазини.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, Facebook, Viber, Instagram, Youtube