Російські війська застосовують різні види безпілотників для розвідки чи ударів по території Харківщини.
Як сили Протиповітряної оборони працюють над знищенням російських дронів, Суспільне Харків розказав командир взводу зенітно-ракетної артилерійської батареї 44 окремої механізованої бригади Олександр "Капітан Америка".
Далі — пряма мова.
Як змінився підхід до безпілотників у російських військ за рік
Рік тому розвідувальні БПЛА типу "Орлан" були раз на день, раз на три дні й на великій висоті. Вони вчилися, напевно.
Взимку на цій ділянці фронту масово з'явилися FPV-дрони. Вони сильно псують нам життя. Найголовніша втрата від FPV-дронів — це пересування техніки, зміни, бо навіть якщо люди сидять у посадці, люди сидять в окопах, їм треба привезти воду, боєкомплекти, забрати поранених, забрати людей на відпочинок.
Раніше FPV літали, але їхній КПД був 15-20%. Все інше або глушилося РЕБ, або падало, або не долітало.
Часто вони не потрапляли, а зараз вони літають вдвічі далі й можуть керувати з-під землі, використовуючи ретранслятори, які висять у повітрі на їхній території.
Рік тому всього було більше, а FPV — майже не було. Якщо було, то тільки на "нулі". Нині вони до 5-7 км контролюють практично всі наші позиції.
Наші FPV-дрони в основному підтримують оборону. Все, що я говорю про противника, — це невелика частина запозичена у нас, але із запізненням. Ми намагаємось використати РЕБ.
Нам дуже сильно допомагає в роботі комп'ютеризована система оповіщення: у всіх вогневих груп є Starlink, "Кропива" та "Віраж" — так звані системи оповіщення на онлайн-мапі. За їхньою допомогою ми отримуємо оповіщення про дрони, їх напрямки, кількість, висоту. І ми можемо швидко реагувати. У всіх є планшети, інші ґаджети й вони активно використовуються та підвищують КПД нашої роботи вдвічі.
Які російські безпілотники літають в небі над Харківщиною
"Орлани" більш пристосовані до розвідки. Це цікавіша, бажаніша ціль для нас. Вони висять на великій відстані й, крім того, що у них є радар — усі вимикають телефони, бо він бачить, що у якійсь посадці чомусь 50-60 телефонів — є і теплова камера та камера нічного бачення. У нього є дуже хороша відеокамера, яка на відстані до кількох кілометрів може прочитати на пачці цигарок назву. Вони заважають передислокації військ, роботі артилерії. Вони для росіян і розвідники, і показують цілі.
Ще іноді у нас бувають "Шахеди" — для них є зенітна установка, страшна штучка! Вони голосні, повільні, досить низько летять. Вони, в основному, в глибину летять, але якщо навіть повз нас пролітає, по них працюємо.
"Ланцет" — це снаряд, що літає, грубо кажучи. У ньому півтора-два кілограми вибухівки — звичайних кумулятивних зарядів, які пробивають практично будь-яку броню крім танка. Він досить повільний, летить низько над землею. Зі звичайного автомата, якщо знаєш, що йде, цілком реально його збити.
Збивають російські дрони та забирають з них плати: як сили ППО полюють на безпілотники окупантів
Розрахунки виходять на заздалегідь підготовлені позиції, маскуються і чекають сигналу, що в їхній район прямує ZALA, наприклад, або ZALA з "Ланцетом". Зазвичай "Ланцет" управляється через ZALA.
У всіх є Starlink на точках, у всіх є планшети. Вони бачать, яка відстань, який азимут, з якого боку летить, на якій висоті. Починаючи візуально, за допомогою біноклів, шукати та відкривають вогонь на ураження.
Вони літають п'ять годин у хмарах, намагаються маневрувати через хмарність, а коли хмарності немає, вони підіймаються максимально високо, щоб не бути в зоні ураження.
Якось ZALA летіла з "Ланцетом", знизилася для цього. Ми знищили ZALA, а "Ланцет" втратив зв'язок з оператором і впав сам.
У нас є розвідка, вони виявляють всі ці "Орлани" й ZALA по радіосигналах. Вони констатують зникнення сигналу, а ми використовуємо візуальний контроль за допомогою відеокамери або переносних гаджетів.
Якщо вона впала недалеко або можливо дістатися до неї, ми її намагаємося знайти за допомогою квадрокоптера навіть на нашій позиції, бо ми давно стоїмо в обороні й тут майже все заміновано. Тут просто так не побігаєш. Якщо вона у зоні доступу, ми намагаємося її дістати, мародеримо запчастини.
Коли збиваю безпілотник окупантів, відчуваю задоволення від хорошої роботи. На одну капость менше буде заважати нашим людям жити. Ми вважаємо себе корисним.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, Facebook, Viber, Instagram, Youtube