Харківська область готова до зими на понад 50%. У Харкові за три-чотири місяці мають завершитися роботи з монтажу котелень, реконструкції або ремонту ТЕЦ-3, а також закупити обладнання для того, щоб пройти опалювальний сезон.
Про це в етері Українського Радіо Харкова розповів екскерівник облдепартаменту житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу, радник начальника обладміністрації Сергій Магдисюк.
Чи варто виїжджати з міст, залежних від централізованого опалення на зиму? Якою є ситуація в енергетичній сфері Харківщини? Наскільки вдалося децентралізувати енергетику в Харківській області й чи будуть багатоповерхівки з опаленням, а приватний сектор із дровами — читайте роз'яснення Магдисюка у матеріалі Суспільне Харків.
Далі — пряма мова.
Наскільки до зими готове централізоване опалення у Харкові та області
Наскільки область, в першу чергу, великі міста, селища, де є централізоване опалення, готові до того, щоб починати опалювальний сезон?
На сьогодні з державного бюджету виділено кошти з резервного фонду для міста Харкова і для області на роботи, які пов'язані саме з підготовкою до опалювального сезону, вони вже надходять.
Це 2 мільярди на Харків, щоб були проведені роботи з монтажу котелень, з реконструкції або ремонту ТЕЦ-3, на закупку обладнання для того, щоб пройти опалювальний сезон. І 500 млн для трьох громад Харківської області: для селища Слобожанського Чугуївського району, Пісочина та Солоницівки.
Кошти вже надходять, всі процедури, які потрібно, проведені або проводяться і закінчуються, я говорю про тендерні процедури і є повна впевненість, що до початку опалювального сезону всі заплановані роботи будуть виконані і по Харкову, і по цим трьом громадам.
Слобожанська, Пісочинська, Солоницівська громади, то там йдеться про встановлення котелень. У Пісочині три, як нам розповідав керівник громади Олег Чорнобай, а в інших?
Це газові котельні. В Слобожанському — дві, і в Солоницівці буде три. Ми прогнозуємо, що за три або чотири місяці всі роботи будуть виконані.
А загалом наскільки ми готові, які оцінки?
Відсоток, який би мав бути, згідно з доведеними показниками з Міністерства інфраструктури на 15 липня, це 50%. Наша область готова на 50 і більше відсотків. Теплове господарство — на 52% готове, водопровідно-каналізаційне — 54% і житловий фонд готовий на 58%.
Багатоповерхівки ж із централізованим опаленням є не лише в Харкові та цих громадах, то яка ситуація в інших? Наприклад, Куп'янськ, там відмовились від централізованого теплопостачання через ситуацію.
Так, Куп'янськ, там ситуація така, що на сьогоднішній час не проводиться підготовка до опалювального сезону. Місто Вовчанськ повністю зруйноване. Ізюм готується до опального сезону, Балаклія, Лозова, Чугуїв теж готується
Зі збереженням централізованого опалення?
Так, тобто всі такі великі, основні міста, де сьогоднішня ситуація дозволяє проводити роботи з підготовки до опалювального сезону всі готуються, згідно зі своїми графіками і планами. Є кошти, є фахівці, є повне розуміння, як підготувати ці громади до холодів.
Власна генерація на Харківщині: що для цього потрібно
Якщо говорити про обласний центр, тут все ж найбільша кількість людей, зокрема і переселенців багато, то питання щодо цих когенераційних установок і модульних котелень: Ігор Терехов повідомляв, що встановлено 22 когенераційні й 31 модульна, а загальна потреба — 141 об'єкт вироблення енергії. Чи встигає Харків от це все спланувати і встановити, за вашими даними?
Там, де будуть роботи проводиться за кошти резервного фонду, то місто Харків встигає все. Але ще є частина обладнання, яке чекають від міжнародних донорів, організації, які надають таку допомогу. Там ситуація буде коригуватися залежно від відправки обладнання, його постачання на місце і монтажу.
На сьогодні законодавчими документами дозволено проводити роботи, а потім оформлювати і вводити в експлуатацію впродовж місяця — на все про все, з моменту поставки обладнання, дається один місяць. Тобто, якщо обладнання донорів приїжджає, наприклад, в цьому місяці, то, згідно зі всіма законодавчими документами, через місяць обладнання має бути змонтоване і введене в єдину енергетичну систему України, якщо ми говоримо про когенераційні установки.
Такі альтернативні види вироблення енергії — це крок до власної генерації або ж таки ще ні?
Це є кроки до власної генерації і це кроки для того, щоб зробити незалежний енергоострів в Харкові, щоб у нас була можливість самим виробляти електроенергію для місцевих жителів, підприємств тощо.
Основні когенераційні установки у нас газові. Вони на трьох видах газу працюють.
Є ще дизельні. Ми розглядаємо газові і вибирається місце для них, щоб була точка приєднання газових мереж найближче, а також точка віддачі електроенергії — приєднання до мереж обленерго. Виробляють такі установки і теплову енергію, і електроенергію.
Модульна котельня — це виключно теплова енергія. Можуть вони працювати на твердому паливі, на газу.
Ми поки розглядаємо виключно газовий котельні, тому що, якщо ми говоримо про громади згадані три громади, то там велике навантаження на котельню, тобто багато абонентів, і якщо потрібно буде забезпечити твердим паливом ці котельні, то це дуже великий обсяг буде, велике транспортне навантаження і додаткові людські ресурси потрібні будуть, і склади тощо. Газотранспортна ж система функціонує, то ми розуміємо, що на сьогодні для громад газові котельні — найзручніший варіант.
Чи будуть перешкодою для початку опалювального сезону борги за тепло? Фінансовий директор КП "Харківські теплові мережі" Ігор Горішній озвучив суму боргів харків'ян — це понад 7 млрд грн. Припускаю, що є борги і в інших містах, селищах, які це суми і як це може відбитися?
Борги є і вони великі, особливо — Харків, Лозова, населені пункти, де проживає багато населення, де не було бойових дій, де більш-менш ситуація нормальна, куди люди виїжджають з окупованих територій або тих, де ведуться активні бойові дії, то там найбільші борги.
Так, на сьогодні постачальник газу проводить перемовини з тепловими підприємствами, є деякі моменти в роботі не дуже сприятливі, але, я думаю, що до початку опалювального сезону ці питання мають бути врегульовані на законодавчому рівні, особливо в тих областях, які знаходяться на лінії бойових дій. Наша область, як і Сумська, Донецька, Запорізька, Херсонська, Миколаївська, де проходять бойові дії, в різних умовах, порівняно з іншими.
Моя особиста думка, що буде якийсь виданий документ, який дозволить нам розпочати опалювальний сезон незалежно від того, яка сума боргу буде, але все ж таки наполягаю і прошу людей підходити з порозумінням до даного питання, і, якщо є така можливість, то по можливості все-таки сплатити борги за теплоенергію, електроенергію, за воду, водовідведення — всі послуги, які надаються.
"Два повних опалювальних сезони ми пройшли": прогноз на опалювальний сезон у 2024-2025 роках
Люди, котрі проживають у містах в багатоповерхівках, слухають, можливо, різних експертів і псевдоекспертів, які іноді лякають, що в місті не вижити. Як складається ситуація: чи варто городянам вже думати про те, аби десь за містом або в сільській місцевості перезимувати?
Моя особиста думка, що харківські комунальники, комунальники Харківської області вже неодноразово доводили, що вони можуть це робити в умовах сьогоднішньої агресії, яка проходить з боку Російської Федерації. Тобто я вважаю, що потрібно довіряти нашим комунальним службам, довіряти постачальникам газу, електроенергії, енергетики теж дуже важливу роботу виконували й продовжують це робити, щоб забезпечити населення необхідними послугами.
Якщо є можливість, потрібно все ж таки думати про певне обладнання, яке допоможе у випадку блекаутів у квартирах належним чином проживати, але все ж таки я вважаю, що сьогодні ситуація така, що дозволить нам стабільно пройти опалювальний сезон.
Але, все ж таки, зрозумійте, що завтра ситуація може бути абсолютно інакшою. Обстріли та інші непередбачувані ризики спрогнозувати неможливо.
Мабуть, будуть розгорнуті й пункти незламності, намети, де людина зможе і обігрітися на крайній випадок, якщо декілька годин, можливо, світла не буде або опалення.
Це обов'язково. Два повних опалювальних сезони ми пройшли, у 2022 році закінчили опальний сезон, були ситуації й гірші, коли місто Харків обстрілювалося, але ми все пройшлися і це подолали. Я вважаю, що наші хлопці, дівчата, хто працює в комунальних службах, найкращі. Вони знають, що робити. Тобто, якщо обставини будуть такі, що залежатимуть від праці людей, то все буде виконано, люди будуть послугами. Але якщо будуть обстріли, руйнування обладнання, будемо бачити по ситуації, що робити.
Але все ж таки оця децентралізація енергетики має відіграти свою роль, що, скажімо так, не буде залежати місто від одного об'єкта, як раніше?
Так.
Чи чекаємо ми на держпрограму по твердому паливу? Можливо будуть якісь компенсації?
Вийшла постанова Кабінету Міністрів, але ще чекаємо роз’яснень і додатково буде доведена інформація щодо цього.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, Facebook, Viber, Instagram, Youtube