380 вікон вставляють у Хортицькій національній навчально-реабілітаційній академії у Запоріжжі. Восени 2022 року чотири ракети РФ поцілили по корпусах і території закладу. Оплатило замовлення Товариство Червоного хреста України, сума — близько 9 млн грн. За словами заступниці голови запорізького відділення Ганни Шляхової, найскладніше було — знайти виробника для такої великої партії вікон. Зробили їх у Харківській області, на первомайському підприємстві "Екіпаж". Про дефіцит скла, порушену через війну логістику, брак персоналу — у матеріалі з циклу "ТутРемБуд".
Найняти працівниць замість чоловіків, які пішли воювати; знайти нових постачальників і підрядників; не зупиняти виробництво під час систематичних відключень електрики — регіональний директор компанії "Екіпаж" Роман Петренко перелічує виклики, з якими стикнулося підприємство від початку російської агресії. За його оцінкою, 90% вироблених нині вікон ідуть на заміну вибитих влучаннями та вибуховими хвилями у прифронтових регіонах — Харківщині, Запоріжжі, Дніпропетровщині.
Це замовлення, пов’язані з відновленням країни, та робота з європейськими та українськими фондами. Наше підприємство працює попри війну, але потужності не задіяні на всі 100%.
Він наводить приклад цеху з виробництва ПВХ-вікон, яке працює на дві третини своєї потужності. Замовлень у компанії багато, але менше, ніж було: нині це переважно відновлення пошкоджених обстрілами будівель, але майже зупинилися будівництва нових споруд, менше приватних ремонтів.
У лютому 2024 "Екіпаж" зупинив виробництво, пауза тривала місяць, розповідає директор підприємства.
У березні, після відновлення роботи, ми зрозуміли, що працювати як раніше більше не вийде. Першим викликом для нас було порушення логістичних сполучень. Не секрет, що в Україні не виробляється скло. І ми були змушені шукати постачальників.
Нині скло "Екіпаж" купує у Польщі, Болгарії, Румунії, Туреччині та Єгипті.
Страйки на кордоні ми теж відчули, але нині у нас є власний автотранспорт, який складається з 15 джамбовозів.
Джамбовоз – це спеціалізована вантажівка, призначена для перевезень великих полотен скла, пояснює директор підприємства.
Другим викликом для нас став блекаут. Постачальники теж стикнулися з проблемою світла. І не завжди вчасно доставлялися матеріали, з яких ми виробляємо вікна. І, простими словами, нам інколи було ні з чого робити вікна.
За словами Петренка, також зріс попит на загартоване скло. Внаслідок спеціальної термічної обробки в разі удару воно кришиться на дрібні осколки, а не розпадається на великі гострі шматки, які можуть бути небезпечними й поранити людину, яка опинилася поряд у мить вибуху.
Третій виклик – це люди. У перший квартал повномасштабного вторгнення ми зіштовхнулися з проблемою браку кадрів. Деякі люди виїхали з країни, деякі пішли воювати.
Компанія стала наймати більше жінок, їх частка серед персоналу зросла з 10% до 25%, говорить директор.
Саме вікна, вироблені компанією "Екіпаж" нині вставляють у понівечених ударами корпусах Хортицької академії у Запоріжжі.
Директор компанії, яка монтує віконні конструкції, Ігор Оболонков розповідає, що багато працює на об'єктах, пошкоджених ракетними ударами.
Раніше ми будували — і це людям задоволення приносило, радість. А зараз вся наша робота супроводжується сльозами. Є такі об’єкти, коли ти встановлюєш вікна, ще до кінця не доробив — знову влучання. І люди страждають.