Для військових та цивільних з ампутаціями: у Харкові стартував проєкт з протезування

Ексклюзивно

У Харкові стартував проєкт із безплатної реабілітації та протезування для військових та цивільних з ампутаціями ніг на базі Харківського медичного університету. Допомагаючи пацієнтам, центр також навчатиме студентів, бо професія клінічного протезиста, з ґрунтовною кількарічною підготовкою, в Україні нова, розповів заступника директора навчально-наукового медцентру "Університетська клініка" Володимир Коростій.

Проєкт з реабілітації пацієнтів з ампутаціями у Харкові

Військовий Михайло місяць тому на Лиманському напрямку дістав травму ноги — згодом її ампутували нижче коліна.

"Ми йшли до позицій, і я наступив на "пелюстку". Після поранення два дні було важко. Я в шоку був два дні. А на третій день я вже відійшов", — згадує Михайло.

Військовий Михайло з ампутацією чекає на виготовлення протеза у навчально-науковому центрі, липень 2024 року, Харків. Суспільне Харків/Валерія Ємець

Тимчасовий протез для Михайла роблять у навчально-науковому центрі "Університетська клініка" при Харківському медуніверситеті. У липні в установі стартував проєкт з реабілітації пацієнтів з ампутаціями, розповідає заступник директора центру Володимир Коростій.

Військовий Михайло з ампутацією чекає на виготовлення протеза у навчально-науковому центрі, липень 2024 року, Харків. Суспільне Харків

"Швидко виготовляється сам протез, оскільки це все робиться на базі клініки. Людина може бути не готова до того, щоб робити протез якийсь час після ампутації — залежить від того, як буде перебігати цей період: чи є ускладнення, як гоїться рана. Не завжди одразу після оперативного втручання вже можна протезувати. Скоріш за все, ні. Але як тільки людина готова, протез можна тут виготовити", — говорить заступник директора центру.

Коли людина стикається з ампутацією, треба шукати перш за все не саме по собі протезування, а реабілітаційний процес. Лікування таких пацієнтів раніше проводилося в лікарні, але зараз це перші пацієнти, які отримують уже реабілітацію у гострому періоді з використанням тимчасових протезів.
Заступник директора навчально-наукового медичного центру "Університетська клініка" ХНМУ Володимир Коростій. Суспільне Харків

У лікарні є можливість проведення повторної ампутації, якщо попередню виконали в польових умовах, зазначає фахівець.

"Наша університетська клініка пропонує повний спектр послуг від хірургічного втручання, реампутації, якщо потрібно, фізичної або психічної реабілітації. Ми співпрацюємо з протезними лабораторіями, які виготовляють і ставлять у нас же основний протез", — говорить проректор Харківського медичного університету Максим Хаустов.

Водночас в Україні немає клінічних протезистів з повною медичною та інженерною підготовкою, говорить Коростій. За його словами, нині допомогу пацієнтам надають іноземні фахівці.

Мобільна лабораторія, липень 2024 року, Харків. Суспільне Харків

У Харківському медуніверситеті почнуть готувати власних протезистів

Один з таких спеціалістів — ортопед-протезист Міжнародного Комітету Червоного Хреста Райнер Ерасмус.

"Я з Південної Африки, майже 15 років працюю в області клінічного протезування. Мій досвід роботи в основному в конфліктних зонах в Африці, на Близькому Сході. Я хочу бути в Україні. Я побачив у цьому можливість для себе ще більше допомогти людям і я дуже радий ділитися своїми знаннями", — каже Ерасмус.

Ортопед-протезист Міжнародного Комітету Червоного Хреста Райнер Ерасмус, липень 2024 року, Харків. Суспільне Харків/Валерія Ємець

У мобільній лабораторії раннього протезування, яку розташували на подвір’ї "Університетської клініки", Райнер з гіпсу виготовляє форму для тимчасового протеза ноги.

"Це буде перший пристрій, який пацієнт носитиме. Його носять від трьох до шести місяців, щоб повністю реабілітуватися та звикнути до носіння протеза. Після цього нога зазвичай зменшується та змінює розмір і форму. Потім, коли це станеться, пацієнт отримає свій перший постійний протез", — пояснює Ерасмус.

Виготовлення з гіпсу форми для тимчасового протеза ноги, липень 2024 року, Харків. Суспільне Харків/Валерія Ємець

З вересня Харківський медичний університет починає підготовку власних клінічних протезистів, говорить проректор Максим Хаустов. На денній формі навчання за цим фахом студенти навчатимуться чотири роки.

"У цьому проєкті залучені міжнародні фахівці, які надають саму медичну допомогу і навчають наших студентів. Зараз в нас уже відкритий набір, вступна кампанія йде — 40 місць на протезування", — говорить Хаустов.

Це унікальний проєкт не тільки для нашої країни, а для всього світу, тому що, зі слів Міжнародного Червоного Хреста, імплементація в державну лікарню, а і тим паче ще в освітній заклад — це перше у світі.

Звернутися за виготовленням протеза в межах проєкту можуть цивільні та військові з ампутаціями ніг, говорить директор "Університетської клініки" Коростій. За його словами, для цього треба заповнити анкету на сайті медзакладу.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, Facebook, Viber, Instagram, Youtube