У селі Грозі на Харківщині ремонтують пошкоджений ракетним ударом газогін — щоб місцеві мешканці, які пережили окупацію і загибель сьомої частини односельців, почали новий опалювальний сезон з безперебійним газопостачанням.
Про це Суспільне Харків розказав представник Харківської філії "Газорозподільних мереж" Віталій Лукієнко.
"Хочеться, щоб люди цього села зайшли в опалювальний сезон із безперебійним газопостачанням. Люди натерпілися під час окупації цього села, хочеться дати їм якусь мирну, гарну справу. Тим паче лінія фронту — за 60 кілометрів звідси, тому хочеться, щоб люди почувалися хоча б енергетично в безпеці", — каже Лукієнко.
На липень 2024 року в Грозі живуть майже 260 людей, за дев'ять місяців після російської атаки кількість майже не змінилася, говорить староста Діна Носова. Ні масового від’їзду, ні повернення вона не спостерігає.
"Я б сказала, що життя приходить до норми, але розумієте, може грубо буде сказано, але якось воно загальмовано йде. Ми сьогодні живемо й не знаємо... Вранці прокинулися — дякувати богові, що прокинулися, але не знаємо, що буде ввечері. Все одно напружена обстановка", — говорить староста.
Необхідний ремонт клубу, необхідний магазин, ремонт бібліотеки, щоб люди могли десь зібратися. Тоді вже, як будуть приміщення, люди зможуть поспілкуватися, якісь питання повирішувати, щоб благодійні фонди могли туди приїхати.
Діна Носова розповідає, у пам'ять про загиблих на місці удару встановлять стелу — на ній викарбують імена всіх жертв.
Вагончик для торгівлі готує до відкриття власник розбитого кафе Анатолій Твердохлєбов. Підприємець поставив його неподалік руїн — каже, там загинули четверо його родичів.
На ваше переконання, це не є якимось наступом на ту територію, де сталося горе, лихо?
Та ні. Будь ласка, тут можна навіть паркан поставити. Воно все зовсім окремо. А ще буде меморіал — красиво буде. Я вже в тому віці, коли мені особливо не хочеться нічого затівати. Просто хотілося якось, щоб село трішки відродилося.
Жителька Грози Лілія Донцова каже, що у селі Грозі люди стали менше збиратися разом після ракетного удару.
"Коло того магазину, коло того кафе завжди були, скажімо так, заходи. Також збиралися просто всі або десь коло магазину, або там на вигоні, де є альтаночка. А зараз пусто. Все одно навіть дуже мало людей виходить. Полишалися старі — він сходить собі в магазин і повернеться, сидітиме в хаті", — згадує Лілія Донцова.
Сама залишилася жити в селі Грозі Лариса Долганіна. Її чоловік загинув у кафе, а діти з онуками після ракетного удару виїхали з Грози, говорить жінка.
"Хотіли мене забрати. Я кажу: я буду тут, у своїй хаті доживати. Важко, звичайно, ні роботи, нічого. Добре, що нам хоч гуманітарну допомогу дають, так що жити можна. На городі, що треба, посадила. Так що...", — говорить Долганіна.
Що відомо про удар по Грозі на Харківщині
5 жовтня 2023 року жителі Грози зібралися на поминки по загиблому військовому-односельцю.
Кафе, де перебували селяни, росіяни атакували ракетою. За даними облпрокуратури, загинули 59 людей — це була найбільш масова загибель внаслідок ракетного удару на Харківщині з початку повномасштабної війни.
За інформацією старостату, атака забрала життя сьомої частини жителів деокупованої Грози.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, Facebook, Viber, Instagram, Youtube