22,5 години — стільки на Харківщині тривала найдовша з початку повномасштабної війни повітряна тривога. Такі багатогодинні тривоги почалися в області у травні, коли росіяни почали повторний наступ на північне прикордоння. На час тривоги зачиняються торговельні центри та офіційні установи, і харківці не можуть до них потрапити.
Як у Харкові пристосовуються у різних установах до роботи під час довгих повітряних тривог та з якими складнощами стикаються жителі міста — матеріал Суспільне Харків.
Робота судів під час повітряних тривог у Харкові
Два місяці у другому апеляційному адмінсуді Харкова не можуть завершити слухання справи про демонтаж трамвайної лінії на вулиці Весніна. Причина — тривалі повітряні тривоги. З 10 травня, коли росіяни розпочали повторний наступ на північне прикордоння області, тривоги у Харкові тривають по 10 годин на день і довше. На одне з засідань у червні позивач Павло Храмов приніс до будівлі суду стільці.
"Через тривоги засідання фактично скасовуються. Ми очікуємо тут хвилин 30-40 і нам переносять засідання — так вже втретє. Минулого разу вирішили взяти стільці, щоб було зручніше сидіти. Перше засідання може б і завершилось, але воно перервалося посередині, а потім почався сезон КАБів. Для харківців це буденність, скажімо так", — говорить Павло Храмов.
"З 30 квітня у нас це слухається, і ми провели одне коротеньке засідання. Постійні відкладення через повітряну тривогу, тому ми не можемо розглянути справу нормально. Це не додає якості нашому правосуддю, оскільки розгляд справи, її тривалість — це один із основних принципів судочинства. Чим коротше воно, тим якісніше. Треба щось із цим робити й взагалі глобально думати про те, як забезпечити судочинство в умовах воєнного стану. Можливо, треба обрати якісь приміщення, які дадуть таку змогу слухатися під час повітряної тривоги", — вважає представник позивачів Андрій Коломійцев.
Справи під час тривог не слухають — щоб не наражати на небезпеку присутніх у будівлі, говорить секретарка суду Олена. Людей просять чекати у бомбосховищі.
"Щоб ми слухали у бомбосховищі? Поки не було такої пропозиції. Треба ж обладнати технічно це приміщення", — говорить секретарка.
Як під час тривог працює сервісний центр МВС у Харкові
У бомбосховищі під час повітряних тривог приймають відвідувачів у регіональному сервісному центрі МВС у Харкові, але надають лише одну послугу — перереєстрацію авто, розповідає начальник центру Дмитро Крейнер.
"Я рекомендую тільки набратися терпіння, чекати і слідкувати за оголошенням повітряної тривоги. Якщо людина через тривогу пропустила свою чергу, ми по цьому талону будемо приймати людину завтра або в інший день. Зараз ми стали приймати набагато менше людей. Є такі дні, коли у нас пів години робочого часу через повітряну тривогу, але ми чекаємо на відбій і приймаємо людей вже після завершення робочого дня", — говорить Крейнер.
За його словами, більшість людей у черзі чекають завершення тривоги, щоб скласти теоретичний іспит з водіння. Серед них — Іван Стрелець та Юрій Овчаренко.
"Минулої суботи приїжджав. Я трохи посидів і вирішив, що це безрезультатно. Сьогодні вирішив знову приїхати. Сидимо, вирішили до кінця сидіти. Може, пощастить. Я тут складав теоретичний іспит, але зробив три помилки. Тепер приїжджаю перескладати. Людей стає менше у черзі. Багато хто пішов. Спека і люди не дочекалися, мабуть. Думав, у Полтаву поїхати. Але туди проблематично поїхати і не факт, що там не буде такої ж ситуації. Я тут спочатку складав іспит, мої документи тут, тому поки не поспішаю їхати в іншу область", — говорить Овчаренко.
"Сьогодні я тут з о пів на дев'яту. З суботи намагаюся скласти теоретичний іспит. Вчора вдалося потрапити буквально на годину, але на середині почалася повітряна тривога і сказали, що мій іспит на паузі. Це моя перша спроба. До 8 числа треба встигнути, щоб потрапити на практику", — каже Стрілець.
"В укритті зараз не обладнаний клас для складання теоретичного іспиту. В майбутньому ми постараємось його обладнати, буде не такий великий, а на 5-6 людей. Я думаю, за тиждень ми розв'яжемо це питання", — каже Крейнер.
Під час довгих повітряних тривог барбершоп роботу не зупиняє
В одному з харківських барбершопів під час тривоги клієнтам пропонують пройти до найближчого укриття — за 200 метрів розташована станція метро, — але роботу не зупиняють, розповідає старший барбер Дмитро Манченко.
У нас кожний день майже повний запис, тому якщо ми будемо зачинятися, це точно не піде на користь бізнесу, а люди підуть до тих, хто не буде зачинятись. Кожна людина у цей час сама для себе вирішує, як їй вчинити.
"Ми на свій страх і ризик працюємо у цей час. Сплачувати оренду, світло, комунальні послуги — це дуже багато. Перенести людину на інший час — це не завжди легка справа, тому що щільний запис, і потім дуже важко вирішити цю ситуацію, якщо людина пішла. Ми втрачаємо гроші як і весь бізнес у Харкові, який зачиняється під час повітряної тривоги", — пояснює Манченко.
Я намагаюсь стрес не пускати до себе. Воно є, це поряд, але треба жити далі. Хлопці захищають нас на лінії фронту, а ми тут працюємо, щоб донатити, сплачувати податки.
Тривалі повітряні тривоги: з якими незручностями стикаються жителі Харкова
За даними сервісу зі статистики повітряних тривог Air Alarms, найдовшою для регіону за час повномасштабної війни стала тривога 31 травня — вона тривала майже добу. Через багатогодинні тривоги харківці не можуть потрапити в банки, адмінустанови, торговельні центри.
"Два чи три дні неможливо було потрапити — банк не працював. Я час підбираю або на наступний день приходжу", — говорить Олег Паташев.
"Досить довго треба стояти в чергах, через це витрачається багато часу на те, на що раніше витрачав 10 хвилин. Безумовно, є онлайн-послуги, але є таке, що треба прийти у касу і зробити платежі", — каже Владислав Сукачов.
"Єдиний мінус, про який чула — "Нікольський". Там молодь, студенти хочуть щось купити, але не можуть, тому що повітряна тривога. А так банки, магазини, продукти — ні, у мене нема скарг щодо роботи в повітряні тривоги. Це ж Харків. А що, треба боятися? Якщо ми тут, то що нам боятися?", — вважає Євгенія Гатілова.
"Я хотіла зробити нову картку, але я не потрапила до банку, тому що він був зачинений. Я вже психанула і не захотіла туди йти. Я витратила на це один день, а потім подумала, що воно не варто того, щоб витрачати на це цілий день. Я вважаю, що у місцях, де є скупчення людей, не варто перебувати під час тривоги. Приклад — «Епіцентр»", — говорить Вікторія Трофімова.
Чи можна нехтувати тривогами: рекомендація Харківської ОВА
Усі повітряні тривоги на території Харківщини — реальні та небезпечні, говорить начальник військової обладміністрації Олег Синєгубов. За його словами, рішення про альтернативні способи надання адміністративних послуг мають прийматися на державному рівні.
"Ці установи мають думати, як забезпечити надання послуг в тому числі під час повітряних тривог. Можливо, облаштування цих послуг у найпростіших укриттях чи бомбосховищах. Люди повинні мати альтернативу", — говорить Синєгубов.
"Поряд із цим всі повітряні тривоги, які оголошуються на території Харківської області — вони всі реальні, тому що ворог постійно обстрілює від 10 до 30 керованими авіабомбами по всім прикордонним населеним пунктам і ми не зможемо спрогнозувати, цей керований боєприпас або авіабомба направлена на Липецький напрямок або прямує саме на Харків. Зараз усі оголошені повітряні тривоги мають небезпечний характер", — каже очільник ОВА.
Диференціація повітряних тривог у Харкові ще в розробці: дані міської ради
Чи планують установи Харкова шукати альтернативні способи надання послуг, щоб харківці могли їх отримувати навіть за умови тривалих тривог — з таким питанням ми звернулися до міської ради.
"Нині у харківських ЦНАПах онлайн доступні 68 послуг — тобто третина від загального переліку. Зокрема, дистанційно можна оформити соцдопомоги та отримати довідки з реєстру громади. Але такі популярні послуги, як реєстрація місця проживання та паспортні, надаються лише офлайн — переведення їх в онлайн має вирішуватися на центральному рівні", — сказано у відповіді на запит.
За інформацією речника міськради Юрія Сідоренка, диференційована система оповіщення, створення якої анонсував міський голова, ще у розробці. У січні Ігор Терехов писав у своєму Telegram-каналі, що така система вмикатиме тривогу тільки у випадку небезпеки для самого Харкова, а не всієї області.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, Facebook, Viber, Instagram, Youtube