У Харкові запрацювала "Лавка деокупації": що там продають і чим проєкт допоможе фермерам зі звільнених територій

На Харківщині запрацювала "Лавка деокупації" — волонтерський проєкт, який надає торговельний майданчик у Харкові фермерам з деокупованих територій. Ідея підтримати місцевих виробників з'явилася в благодійного фонду "Волонтерська", який організовує "Лавку", рік тому. Нині у проєкті семеро фермерів з Ізюмщини.

Як вони повертаються до городництва попри зруйновані теплиці та заміновані поля, що передаватимуть для продажу у крамниці та як їм допоможе проєкт — у матеріалі.

"Одержимо якісь кошти, які знадобляться для відбудови". Історії фермерів-учасників проєкту

Фермер Олександр Мирошниченко з деокупованого Студенка Ізюмського району готується збирати врожай помідорів. 120 кущів висадив у теплиці, яку подарували волонтери.

"Умови ідеальні — щоб температура не перевищувала 30 градусів. Потрібно, щоб трималася зав'язь, не осипалась, щоб нормально він розвивався. Допомагає те, що дали теплиці — є, де зайнятися, де виростити. Сподіваюся, що буде й залишок", — каже фермер.

Овочі, вирощені учасником проєкту, волонтери продаватимуть у крамниці у Харкові.

"Одержимо якісь кошти, які знадобляться для відбудови. Будинок мій зруйнований. Зараз я живу на іншому місці, у будинку моїх батьків", — розказав Мирошниченко.

У Студенку живе ще одна учасниця "Лавки деокупації" — Наталія Припроста. Жінка вирощує картоплю, огірки та помідори.

"Рослини, вони як діти. Треба кожен раз попасинкувати, прополоти, полити. Цим усім відволікаюся від того, що відбувається. Просто відволікаюся, наче воно не у нас", — говорить Наталія.

Родина Наталії після евакуації відновлює господарство з нуля. Зароблені у крамниці гроші фермерка відкладатиме на купівлю корови.

"У нас три корови було, телята були — річні та невеличкі. Повипускали всю худобу та виїхали. У мене чоловік інсульт отримав від усіх цих…", — розповіла жінка.

"Давати фермерам не рибу, а вудку": співорганізаторка "Лавки деокупації" — про задум проєкту

Городину від фермерів з деокупованих територій волонтери привозять у крамницю в центрі Харкова.

Треба споживати все українське, підтримувати українське. Якщо прочитати про цей проєкт, доля фермерів дуже важка
Діанапокупчиня

Нині на полицях — овочі та мед від жителів Ізюмщини, проте фермерів, які хочуть долучитися, стає більше, розповідає співорганізаторка "Лавки деокупації" Мер'ям Йол.

Нам хотілося — є такий вислів: "Давати не рибу, а вудку" — створювати економічну незалежність для жителів села. Вони трішки хвилюються, як і я, як і всі ми, тому що щось померзло, щось не встигло. Але мені здається, це нормально. Ми всі живемо в умовах, коли все змінюється.

Графік роботи крамниці нині формують, говорить Мер'ям Йол, він залежатиме від попиту на продукцію.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, Facebook, Viber, Instagram, Youtube