Розстріляли рідних в автівці, а їх з сусідом взяли в полон: як жителька Вовчанська евакуювалася з міста

Ексклюзивно

У травні жителька Вовчанська Раїса Зіновська вирішила евакуюватися з рідного міста автівкою разом з чоловіком, незрячою 83-річною тіткою на кріслі колісному та сусідом. Дорогою чоловіка та тітку Раїси розстріляли російські військові, а їх з сусідом взяли у полон.

Усього прокуратура зареєструвала понад 650 кримінальних проваджень у Вовчанській громаді за фактом воєнних злочинів російських військових з 10 травня.

Як жителям Вовчанська вдалося вибратися з російського полону — матеріал Суспільне Харків.

Розстріляли чоловіка та 83-річну тітку з інвалідністю: як жителька Вовчанська з сусідом потрапила у російський полон

Раїса Зіновська пригадує, як з чоловіком Володимиром вирішили евакуюватися з Вовчанська. Ввечері 16 травня з маломобільною, незрячою, 83-річною тіткою Раїси та сусідом Віктором подружжя виїхало на автівці в бік Харкова.

"Мій чоловік не хотів виїжджати, але зателефонувала моя менша невістка і сказала: "Мамо, ви нам треба живі". І я сказала: ми виїжджаємо", — згадує Раїса.

З особистого архіву Раїси Зіновської

Дорогою жителі міста потрапили під обстріл, розповідає житель Вовчанська Віктор Коновалов.

"Дивлюся: кулі з цього боку і попереду. Я пригнувся, портфель свій нахилив, там іконка ота була — оце вона мене і врятувала. Чую, Раїса кричить: "Вову вбило!", — згадує Віктор.

"Я його взяла за голову, кажу: "Володю". І все — він мені не відповів. Все. Так, його вбили росіяни", — каже Раїса.

За її словами, тітка в той момент стікала кров’ю. Віктор дав команду вибиратися з автівки.

"Підійшла до тітки, кажу: "Потерпіть, будь ласка". Вона каже: "Раєчко, це ти? Я вмираю". Кажу: "Ні, не вмирайте, я за вами прийду", — згадує Раїса.

Коли виповзли з автівки, росіяни взяли їх з Віктором в полон, говорить жителька Вовчанська. Жінка просила допомогти пораненій тітці, а у відповідь почула: "Замовкни! Ти туди не підеш, і ми туди не підемо — там дуже небезпечно, там бій".

Сама Раїса отримала осколкове поранення руки. За її словами, у полоні їй надали медичну допомогу і сказали чекати. По черзі до них навідувалися російські військові віком від 20 до 50 років, своїх імен не називали. Телефони забрали й дві доби тримали без їжі, каже Віктор.

"Коли ви нас відпустите?". "Завтра зранку". Ще ніч переночували, їсти не було чого — одна вода. Казали, що в них самих нічого не було. Потрапили в болото, рюкзаки довелося викинути", — розповідає житель Вовчанська про умови, в яких їх утримували.

"Дуже хотілося пити, попросила пити — мені не дали, ще попросила — не дали. Тоді я кажу: "Хлопчики, будь ласка, хочу пити". І в трилітровій банці нам, може, пів літра-літр дали води. І все на цьому — наша їжа і все закінчилося", — згадує Раїса.

Згодом у будинок, де поселилися російські військові, влучив снаряд — почалася пожежа.

"Що робити нам? Відпустіть нас!". "Ні! У підвал!". "Ні, в підвал я не піду, там дуже холодно, мене привалить, я хочу жити. Мене чекають діти, я повинна вирватися". І він сказав: "Іди звідси!" І ми побігли", — жителька Вовчанська згадує, як вдалося втекти з полону.

Таким чином вони з Віктором вибралися через городи до своїх будинків, а 20 травня з волонтерами остаточно виїхали з міста. Її тітка загинула.

Поневолення та вбивство цивільних, обстріл та знищення житлових будинків: прокуратура розслідує понад 650 воєнних злочинів у Вовчанській громаді

Загибель чоловіка та тітки Раїси Харківська обласна прокуратура розслідує за статтею порушення законів та звичаїв війни, поєднаного з умисним вбивством, говорить речник прокуратури Дмитро Чубенко. За його словами, Раїсу та Віктора два дні утримували в літньому хліві та поїли технічною водою.

"Зараз триває слідство з метою встановлення конкретних військовослужбовців РФ, які здійснили ці злочини. Конкретних даних та прізвищ цих військових зараз я сказати не можу, триває процес їх встановлення", — каже Чубенко.

З особистого архіву Раїси Зіновської

Усього прокуратура зареєструвала у Вовчанській громаді 654 кримінальних проваджень за фактом воєнних злочинів російських військових з 10 травня. За словами Чубенка, йдеться як про випадки обстрілу із забороненої зброї, так і про поневолення та вбивство цивільних під час евакуації, обстріл цивільної інфраструктури та руйнування житлових будинків. Розслідувати усі воєнні злочини складно, оскільки неможливо проводити усі слідчі дії та допити у режимі реального часу, пояснює речник облпрокуратури.

Тому в умовах війни завданням прокуратури є документування воєнних злочинів, збір всіх відкритих і закритих джерел інформації від розвідки, інформації щодо військових РФ, які причетні до цих злочинів, до обстрілів, катувань, мародерств, вторгнення, вбивства цивільних. Наші дії спрямовані на збір доказів для трибуналу, оскільки він є більш важливим. Рішення національних судів у межах України, які приймаються, вони є додатковими до рішення трибуналу. І будуть враховані, як додаткові докази.

Евакуація з Вовчанська триває з осені 2022 року. Попри інформацію про можливий наступ, до 10 травня в місті лишалися кілька тисяч людей — несвоєчасною евакуацією містяни свідомо наразили себе на небезпеку, говорить речник прокуратури.

Віктор Коновалов тепер мешкає в Харкові у гуртожитку, але, за його словами, дуже хоче повернутися в рідний Вовчанськ.

Раїса теж живе в Харкові — у сина. Нині жінка лікує поранену руку.

"Розривна куля, три уламки, зробили операцію, перебите сухожилля, потрібен час, щоб рука відновилася", — говорить Раїса.

Чоловіка та тітку Раїса не поховала — їхні тіла лишилися в машині.

"У мене бажання повернутися тільки на могили до своїх, а жити я не зможу там. Не хочу", — каже Раїса.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube