"Наша зброя — очі та металодетектор". Як розрахунок з Полтавщини розміновує деокуповану Балаклійщину Харківської області

Розрахунок саперів з Полтавщини розміновує поля під Балаклією Харківської області, червень 2024 року. Суспільне Харків/Роман Кривко

Полтавський розрахунок саперів працює під Балаклією Харківської області та очищує поля від вибухонебезпечних предметів, зрізаючи рослинність та проходячи територію металодетекторами.

День з саперами провів кореспондент Українського Радіо Харкова.

За його словами, за годину роботу сапери знайшли гранату.

"Знайшов гранату Ф-1 у полі, де працював. Виявив металодетектором. Потім візуально. Обрізав усю траву. Вона вже була знешкоджена. Будемо її у визначене місце відвозити й підривати. Гранату або загубили, або випала. Це не розтяжка 100%", — розповідає про знахідку сапер Андрій.

Начальник відділення частини піротехнічних робіт та гуманітарного розмінування ДСНС Полтавщини Артем Чиж пояснює: поблизу Балаклії вела бойові дії переважно піхота, не було важкої артилерії.

"Тут можуть бути різного типу гранати, артилерійські снаряди. Колись тут були сільгоспугіддя. Наші попередники, теж з Полтави, працювали до нас 30 діб, знаходили 30-міліметрові артилерійські снаряди, гранати. Усе це знищується на підривних майданчиках, якщо можна транспортувати вибухонебезпечний предмет", — говорить Чиж.

Заміновано тут близько 10 гектарів, а розміновано декілька соток території. Заважає висока суха рослинність, тут вона в мій зріст. Цьогорічна трава також є. Вибухонебезпечні предмети у траві важко помітити. Використовуємо садові секатори, ножиці, лопатки, щоб не рвати руками.
Щоб розмінувати таку кількість гектарів, потрібно дуже багато років. Я вважаю, що й наші діти цим займатимуться. Тут роботи на 50-60 років.

Старший сапер ДСНС Полтавщини Микола Пипко розповідає, що до Балаклійщини працювали на деокупованих територіях Донеччини.

"Майже весь Краматорський район. Були різні ситуації: і удари РФ, і підривалася машина, і загинув наш колега. Робота небезпечна. На Донеччині працювали за 10-15 км від лінії фронту, було гучно, літали дрони, "Орлани" тощо. Це ускладнювало роботу", — згадує сапер.

Тут, поблизу Балаклії, в сільгосп полях є свідоме мінування окупантами, є міни-пастки, які спричиняють вибух протитанкових мін, тому нічого не смикаємо й підриваємо на місці. Тут колеги знаходили також гранати на розтяжках.

За день один сапер може пройти територію завширшки два метри й довжиною метрів 10-15, говорить Микола Пипко.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube