Будівництво фортифікацій на Харківщині: Синєгубов пояснив, за що відповідає ОВА, як укладають угоди та купують деревину

17 травня начальник Харківської обладміністрації Олег Синєгубов дав пресконференцію, щоб відповісти на питання про будівництво фортифікацій на Харківщині. Після спроб наступу РФ на півночі регіону голова Антикорупційного центру "Межа" Мартина Богуславець казала про ймовірне розкрадання грошей під час будівництва.

Синєгубов розказав, як обирають фірми для будівництва укріплень і чому не за тендерною процедурою, хто перевіряє хід виконання робіт. Далі — пряма мова.

Будівництво укріплень на Харківщині: за яку лінію відповідає ОВА та що робить

Будівництво фортифікаційних споруд і звинувачення щодо їхньої наявності чи відсутності — тут потрібно чітко розмежувати відповідальність обласної військової адміністрації.

З самого початку 2023-2024 років — це третя лінія оборони. Третя лінія оборони починається за 10 кілометрів і далі близько 30 кілометрів від лінії кордону або від лінії зіткнення, я маю на увазі Купʼянський або Лиманський напрямок. Це коли ми починали цей проєкт у 2024 році.

Олег Синєгубов. Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків

Тепер щодо самого будівництва. Всі проєкти, що має бути, що має містити будівництво фортифікаційних споруд: бетонні укриття, настил над бетонними укриттями, ходи сполучення, облаштування ходів сполучень. Все це розроблялося проєктами Міністерства оборони України. Далі — місця, де вони розташовані, де вони будуються, де проводяться роботи — все це визначають наші військові інженери.

Жодним чином військова адміністрація, її представники, департамент за це не відповідають. Після того як до нас надходять карти-схеми, умовно кажучи, для нас це технічне завдання, де і що має бути збудовано, а головне — в які терміни, ось звідси вже починається наша відповідальність.

Ми виконуємо роботи щодо зведення фортифікаційних споруд на трьох напрямках: Сумський — північ нашої області, Вовчанський — північно-східний напрямок і Купʼянсько-Лиманський — східний.

Була визначена чітка кількість фортифікаційних споруд, це взводно-опорні пункти та лінії вибухових загороджень. Не буду казати з чого вони складаються, однак точно не із замінування — все це відноситься до першої і другої лінії оборони, що поза межами відповідальності військової адміністрації.

Будівництво фортифікацій у Харківській області: завдання та етапи на 2024 рік

Постанова була на початку цього року, далі термін для першого етапу будівництва фортифікаційних споруд був визначений як два місяці. Тобто ми звітували перший раз 30 квітня — коли й що ми зробили, щоб забезпечити обороноздатність на цьому етапі.

Другий етап визначається вже у червні. Я не буду казати, що ми відносимо до першого етапу, а що до наступного, однак ми заповнюємо онлайн-таблицю щодня. Тобто ми звітуємо онлайн перед Офісом Президента, перед Міністерством оборони, перед урядом і особисто перед премʼєр-міністром про темпи виконання робіт.

На 40 об'єктах вже перебувають наші військові. Щодо якості — нам постійно надають правоохоронці свій звіт, де ми маємо звернути увагу на, наприклад, не того діаметру використовується арматура, або, наприклад, не тієї якості бетонні споруди, карти-схеми не відповідають місцевості. У нас є запити, коли кажуть, що військові, що краще було б збудувати правіше-лівіше, вгору-вниз. Ми це вирішуємо. Ми є виконавцями, замовники — військові.

Для нас основне завдання — якість та темпи, які нам поставили. У нас лишаються проблемні питання, буде прийняте рішення, що робити далі.

Харківська ОВА

На Харківщині є об'єкти з будівництва фортифікацій, де робота зупинена: причини

Є ті об'єкти, де робота ускладнена обстрілами, де виконуємо її погодинно, з дозволу військових, з їхнього нагляду навіть вночі. Є об'єкти, де робота призупинена на різних етапах — від 15% виконання до 65%, де роботу проводити цивільними компаніями не можемо, бо там йдуть обстріли.

Що з ними далі? Проводиться робота для передачі їх військовим, щоб вони продовжували там своїми засобами, але, з попередньої комунікації, навіть це наразі неможливо. Військові так само не можуть ризикувати життям.

Підприємства зазнають збитків та втрати. У нас четверо працівників загинули, 15 отримали тяжкі поранення, про втрату техніки не кажу — її вартість близько 30 млн гривень. Коли ми починали ці роботи, то проводили комунікації з будівельниками. Черг щодо будівництва, у нас немає.

Як обирали підрядників для зведення фортифікацій на Харківщині

Наше завдання було залишити якомога більше саме підрядних організацій. Ми знали й знаємо великі організації, які виконують у нас роботи в тому числі по Харківській області щодо будівництва доріг. Ми знали, що у них є потужності щодо зведення, щодо наявності там будівельної техніки, грошових ресурсів.

Ми їх просили подати заявки, укласти з нами контракти для того, щоби зменшити цей процес. У 90% ми отримали відмову, тому що вони керуються бізнес-процесом. Основна мета будь-якої підприємницької установи — отримання прибутку, а тут вони ризикують не те що не отримати прибуток, а просто йти в шалений мінус, тому що я вам назвав ту кількість техніки, яка зруйнована, кількість людей, які загинули й отримали поранення. Тому черги у нас не було.

Офіс президента

Хто і як перевіряє зведені споруди на Харківщині

У нас здійснюється щоденний контроль, військовими в тому числі. Є профільна служба Міністерства оборони, вона перебуває тут і перебуває на позиціях безпосередньо, це перший рівень контролю.

Другий — це наш профільний департамент, технагляд. Це як виконання будь-якого процесу зведення або капітального будівництва — школи, дитячого садочку, ремонту закладу. Процес один і той самий.

Наша додаткова вимога — ми будемо визначати незалежні експертизи, в тому числі така вимога до підрядників щодо встановлення якості виконання робіт і застосованих матеріалів, щодо об'єму і щодо ціни.

Незалежною стороною можуть бути ті установи, які проводять судові експертизи, в тому числі по заявках фізичних або юридичних осіб, у нас їх велика кількість.

Чому Харківська ОВА не проводить тендери при будівництві фортифікацій: відповідь Синєгубова

Якби ми проводили тендерні процедури на закупівлю деревини, а це була саме наша відповідальність, ми мали надати організаціям сировину для виконання своїх обов’язків за контрактами.

Ми б не встигли, тому що середній проміжок виконання тендерних процедур — місяць, а після того мусили бути ще оскарження по антимонопольних інстанціях, тому це заздалегідь маршрут в нікуди, ми б це завдання не виконали.

Постачання деревини для фортифікацій у Харківській області

Ці постачання, укладання договорів — це були дійсно прямі контракти. Об'єми запитів досить великі для того, щоб ми виконали завдання з будівництва фортифікаційних споруд. По пам'яті, це приблизно 50 тисяч кубів. Далі ми розіслали запити на державні підприємства, в тому числі на лісгоспи, вони всі є і відповіді є.

Наведу приклад. Один із лісгоспів відповідає нам: так, дійсно, у нас на залишках є деревина. Забираємо. Тепер 13 пунктів, в тому числі захід та центр України: 40 кубів, 140 кубів, 140 кубів, 20 кубів, 20 кубів, 40, 120, 120, 20, 20, 100 — займайтесь самовивозом без навантаження.

Враховуючи ці питання, що ми мали зробити, якщо йти цим шляхом: ми мали вкласти ще договори на завантаження, на зберігання, на перевезення "Укрзалізницею" чи іншим транспортом, на розвантаження, наприклад, у Харківській області, договір на завантаження на автотранспорт, і далі знайти того, хто повезе на Лиманський напрямок, на Куп’янський напрямок, на північ — на Липецький напрямок в тому числі й під обстрілом. Повірте, черга тут не стоїть.

Будівельники споруджують взводно-опорні пункти в Харківській області. Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків

Коли було прийнято рішення щодо прямих контрактів, а це були так само прямі контракти, до нас надходять пропозиції, тому що бізнес орієнтується так само, це стандартна практика, коли бачить постанову про виділення коштів на ті чи інші роботи і надходять пропозиції.

Наш департамент ці пропозиції розглядає — їх було, якщо я не помиляюся, близько семи — відбирає п'ять по ціновій пропозиції, бо це перший орієнтир і далі укладається контракт.

Усі контракти безавансові, тобто ми чекаємо за цими контрактами, де визначена ціна, визначена якість і визначені терміни. Якщо підрядник виконує по якості й по термінах, привозить із точки А в точку Б, і якщо воно відповідає цим трьом критеріям, у нас питань до цього підрядника немає, ми проплачуємо кошти лише після постачання, після виконання умов договору. Проплачуємо через два-три тижні. Мені особисто все одно, хто там засновник, скільки їх. Ми звертаємо увагу на комунікацію із правоохоронними органами й звертаємо увагу, щоб там не було прямого або опосередкованого зв’язку із країною-агресором, бо це пряме порушення закону.

Спорудження фортифікацій на Харківщині. Фото: Командування Об'єднаних Сил ЗСУ/Telegram

У нас по постачанню деревини були два випадки, коли завозили на позиції неякісну деревину. Підрядні організації, які безпосередньо виконують роботи на місцях і зведенні фортифікаційних споруд, мали приймати це все до себе як давальну сировину. Вони не прийняли, тому що вона дійсно була неякісна. Складені відповідні акти, повернуто постачальникам. Було здійснено заміну у визначенні договором строки, в тому числі недопущення прострочки, і поставлена вже якісна деревина.

Власники фірм-підрядників ОВА — працівники заводів та сільгосппідприємств, які притягувалися за адмін- і кримінальні правопорушення: коментар юриста

Шість фірм, у яких адміністрація замовила деревини на понад 360 мільйонів гривень, мають ознаки фіктивності, розповів Суспільне Харків юрист громадської організації "Межа" Анатолій Ярема. Він каже: усі фірми засновані найраніше за два місяці до підписання угод із військовою адміністрацією, а їхні власники походять із вразливих груп населення.

Який ризик створюється, якщо Харківська ОВА має таку практику — укладати договори з юридичними особами, які утворювалися за два місяці до початку їхньої господарської діяльності виключно з Харківською ОВА? Ми говоримо про деревину на оборонні потреби. Якщо Харківська ОВА, наприклад, законтрактує всі обсяги з якоюсь ще однією юридичною особою, що була створена буквально вчора, і вона, наприклад, не виконає свої зобов’язання, то дійсно бюджет не матиме наслідків — це договори за післяплатою. Але деревина не буде поставлена, це може мати прямі наслідки вже для оборонно ситуації на Харківщині. І, наприклад, мене як харків’янина дуже б засмутило, якщо б така ситуація склалася.

За словами юриста, компанії-підрядники не мають партнерів окрім військадміністрації; за відкритими даними, у них відсутня будь-яка техніка чи оборотні активи.

На них відсутні будь-які потужності, спроможності, які можна оцінити й сказати, що дійсно ось є товариство, яке має ресурси для деревозаготівельних процедур. Зазвичай практика вказує на те, що оскільки ціна непрозора, оскільки ми її не можемо зараз дослідити, то через такі підприємства з ознаками фіктивності можуть проводитись, наприклад, договірні поставки за завищеною ціною, і потім ці кошти будуть виведені в невідомому напрямку. А оскільки ще й частина з них не обліковується як платники ПДВ, то це також створює значні ризики.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, Facebook, Viber, Instagram, Youtube