Як фермери стали саперами. Історія аграріїв з південного сходу Харківщини, які розміновують поля

Ексклюзивно

Щоби зібрати зерно, спершу доводиться збирати "врожай" мін. На південному сході Харківської області, на межі з Донеччиною та Дніпропетровщиною, працівники агропідприємства "Колос" розміновують землі господарства. 20 чоловіків вивчилися на демінерів, для цього пройшли спецкурси з гуманітарного розмінування. Поля, які раніше обробляли на сільгосптехніці, тепер проходять пішки — з металошукачами.

Скільки снарядів вивозять з гектара, як відновлюється агровиробництво після відсування лінії фронту та про додаткову, саперну, спеціалізацію підприємства — матеріал Суспільного з циклу про відновлення і відбудову "ТутРемБуд".

Суспільне Харків

Ідея навчити механізаторів саперної справи належить власнику агропідприємства "Колос" Андрію Воронкіну. Він і сам за армійською спеціальністю — сапер: у 2022-му свої поля починав розміновувати власноруч. І 20 працівників підприємства відправив на навчання. Від задуму до отримання сертифіката — офіційного дозволу на саперні роботи — минув понад рік.

Суспільне Харків

Трактористи з металошукачами на Харківщині

"Колос" має близько 30 тисяч гектарів землі. Дві третини з них — заміновані: на початку повномасштабної війни тут проходила лінія фронту.

"Нарешті ми отримали наші законні сертифікати про те, що ми маємо право "в білу" заходити в поля і розміновувати як свої поля, так і допомагати тим сусідам, які в нас просять. А їх дуже багато", — каже Воронкін.

Суспільне Харків

Кожен демінер пройшов кількамісячне навчання. Але жоден з них не має права чіпати чи підривати боєприпаси. Їхня робота — виявити снаряди у землі, позначити місце та викликати піротехніків, пояснює керівник саперного загону Сергій Марнащук.

"Щось знаходять — вони мені сигналізують, підіймають руку. Я підходжу, ідентифікую, що за предмет. І там вирішуємо", — каже Марнащук.

Фото надане Андрієм Воронкіним

Аграрії на Харківщині зібрали до 600 тонн металу з полів після російських обстрілів

Підприємство з розмінування аграрії назвали "Гуманітарна безпека". Андрій Воронкін закупив дрони для обстеження полів згори, автівки, захисне спорядження та металошукачі. За його словами, витрати сягнули шести мільйонів гривень.

"Оце все нещастя — це наслідки ворожих атак. Все, що ми прибираємо з наших полів", — інженер "Гуманітарної безпеки" Олег Семерей показує купу залишків ракет, зібраних з полів.

Суспільне Харків

"Я гадаю, тонн 500-600 металу ми вже зібрали зі своїх полів. Як мінімум! П’ять тисяч протитанкових мін я здав Збройним силам України. Їх можна знову використовувати. Крім того, ми таких "скелетів" від "Смерчів" зібрали понад тисячу штук, навіть більше. Касет — понад тисячу штук", — підраховує Воронкін.

На Харківщині розмінували 1% полів — обласна військова адміністрація

З понад 500 тисяч гектарів забруднених вибухівкою полів на Харківщині нині очищені 4,5 тисячі гектарів, близько 1%, — такі дані наводить директор обласного департаменту цивільного захисту Іван Сокол. За його словами, у першу чергу розміновують деокуповані міста і села, дороги та лінії електромереж. Системне очищення сільгоспземель почалося лише цього року, і команд не вистачає.

"Якщо фермери проходять навчання, якщо їх люди проходять навчання, вони створюють команди з розмінування, то це також є дуже великим плюсом. Тому що саме розмінування — це коштовна процедура, якщо йти комерційним шляхом. І якщо чекати від держави сил та засобів, то можуть проходити місяці, роки", — коментує Сокол аграрну ініціативу "Гуманітарна безпека".

Суспільне Харків

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, Facebook, Viber, Instagram, Youtube