Ремонтують та будують нові укриття: як у Лозівській та Красноградській громадах готуються до офлайн-навчання з 1 вересня

Школа в укритті у Слобідському районі Харкова. Фото: Микита Ольховський/Суспільне Харків

У Красноградській громаді на Харківщині проживають близько трьох тисяч дітей, найпростіші укриття вже підготували у трьох навчальних закладах. За умови сприятливої безпекової ситуації у громаді планують з 1 вересня організувати змішаний тип навчання. У Лозівській громаді, в якій навчаються понад вісім тисяч учнів, не всі найпростіші укриття відповідають держбудівельним нормам, у цьому році планується будівництво бомбосховищ у двох ліцеях.

Далі — пряма мова.

Красноградська громада: ремонтують підвальні приміщення, планують змішаний формат навчання

Красноградська міська голова Світлана Кривенко

У трьох навчальних закладах Краснограда готові найпростіші укриття. У двох сільських проводяться ремонтні роботи. Це підвальні приміщення, які облаштовані: з витяжками, з усім необхідним. У нас немає можливості збудувати підземну школу, як у Харкові, бюджет нам не дозволяє. Тому ми ремонтуємо підвальні приміщення: три готові, два готуємо, гадаю, до 1 вересня це все буде завершено й облаштовано меблями та всім необхідним.

У разі, якщо буде більш-менш спокійна військова обстановка, то в нас буде змішаний формат. Там, де немає найпростіших укриттів, будемо дітей підвозити: водіями, автобусами й паливом ми забезпечені. Всього в громаді є дев'ять навчальних закладів.

За бажання будемо підвозити, тому формат може бути змішаний, в тому числі й онлайн. Плануємо охопити навчанням дітей стовідсотково, але, можливо, хтось із батьків не буде згоден. Поки не проводили анкетування, бо не розуміємо, яка буде обстановка. Коли закінчимо ремонти, зберемо батьківські комітети, покажемо стан найпростіших укриттів. У нас в одному з навчальних закладів Краснограда 2000 кв.м — найпростіше укриття.

У найпростіших укриттях можна й проводити заняття, там є все необхідне, в тому числі туалети.

Для облаштувань у нас була допомога із державного бюджету, також виділялися й місцеві кошти. Цьогоріч робимо за кошти місцевої громади, а торік у міських закладах почали за свої кошти робити, тоді з держави була субвенція і наші 10% співфінансування.

З Красноградської громади виїхало близько 300 дітей — з міста, і близько 300 дітей приїхали (переселенці). У громаді всього близько 3000 дітей. Дефіциту педагогічних працівників немає.

Ще в нас ремонтується одне протирадіаційне укриття в дитячому садку. Плюс один садок є поруч. Плануємо до 300 дошкільнят розміщувати, можливо, навіть ми по дві години чи по пів дня й дошкільні установи будемо залучати.

Лозівська громада: планують будувати нові укриття, але прийняти дітей на офлайн-навчання зможуть не всюди

Начальниця Управління освіти Лозівської міськради Вікторія Урванцева

У нашій громаді 19 закладів загальної середньої освіти, і в цих закладах ще 12 філій закладів середньої освіти. У громаді понад вісім тисяч учнів. Приблизно 1300 учнів поза межами громади, але вони навчаються в нас дистанційно.

Дітей стає менше у громаді, це пов'язано як з повномасштабним вторгненням, так і через зниження народжуваності. До нас з кожним роком приходить усе менше діток. Десь на півтори тисячі дітей менше, ніж було три-чотири роки тому.

У закладах загальної середньої освіти Лозівської громади понад 300 дітей з родин переселенців, а в закладах дошкільної освіти близько 200 з таких сімей.

У наших закладах освіти є найпростіші укриття, але не всі вони відповідають нормам ДБН (державні будівельні норми). Вони мають у нас акти, але це лише до 50 дітей. Тому ці заклади освіти не зможуть прийняти діток.

На 1 вересня ми бачимо, що поки що в нас таких закладів освіти три: там ще проводяться роботи, але їхні укриття відповідатимуть нормам ДБН. У середньому кожне з цих укриттів зможе прийняти пів тисячі дітей.

Це найбільші заклади міста. Тільки у випадках, коли укриття відповідатимуть нормам ДБН, і тільки за письмової згоди батьків ми готові й відпрацьовуємо змішану форму навчання.

У нас є 22 найпростіші укриття в закладах освіти. Якщо дозволятиме безпекова ситуація і якщо нам дозволять проводити в таких укриттях якісь індивідуальні заняття з дітками, уроки у змішаному форматі, ми готові й чекаємо дітей.

У нас вже виготовлені проєктно-кошторисні документації на нове будівництво, й ми очікуємо, що цьогоріч в нас розпочнеться два нових будівництва за кошти державної субвенції та співфінансування. Це два укриття: ліцей №10 та Краснопавлівський ліцей. Ці укриття розраховані приблизно на 500 дітей.

Краснопавлівське укриття — його будівництво коштує понад 130 млн грн, і ліцей №10 — понад 92 млн грн.

У Лозівській громаді триває реалізація проєкту фабрики-кухні. Почалося будівництво на виділеному місці фабрики-кухні. До того ж мають бути повністю оновлені харчоблоки, передбачаються зовсім інші підходи до харчування дітей.

Цього року замовлено низку проєктів для капітальних ремонтів харчоблоків. На сьогодні укладені договори, й підрядниками виконуються проєктні роботи. По харчоблоках це 28 об’єктів, на які ми замовили проєкти. Це капітальні ремонти в закладах дошкільної освіти (13 проєктів), і в закладах загальної середньої освіти — 15 проєктів. Перевага закладам загальної середньої освіти, щоб за сприятливої безпекової ситуації та укриттів ми б могли перейти хоча б на змішану форму навчання.

Якщо буде можливість навчатися в такому форматі, плануємо підвозити дітей раз чи два на тиждень до безпечних закладів освіти.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, Facebook, Viber, Instagram, Youtube