Від аматорського гуртка до збірної області: історія 14-річної футболістки зі Старого Салтова, яка пережила окупацію

Поліна Канівець зі Старого Салтова почала займатися футболом на волонтерських тренуваннях і тепер грає за дівочу збірну Харківщини.

У 2022 році дівчина з батьками пережила російську окупацію та бої за селище. Поки Старий Салтів був захоплений росіянами, Поліна сиділа вдома. Після деокупації записалася у волонтерський спортивний гурток. Її помітили тренери з Харкова та запросили грати у футбол на професійному рівні.

Свою історію Поліна розказала Суспільне Харків.

Як Поліна полюбила футбол та хто її футбольні кумири

Поліні у квітні виповнилося 14 років. Від народження вона живе у Старому Салтові — це селище, що розташоване за 45 км від Харкова на березі річки Сіверський Донець.

У родині Поліни професійних спортсменів немає. У четвертому класі дівчина почала цікавитися футболом: сама вчила правила, як набивати м’яч. Поліні допомагали друзі, яким теж подобається футбол — разом дивилася відео у YouTube.

"Улюблені клуби — іспанська "Барселона" та харківський "Металіст 1925". Улюблений гравець — Лео Мессі", — розповідає Поліна Канівець.

Два роки тому Поліна пережила окупацію та бої за селище. Старий Салтів росіяни захопили у перші дні повномасштабної війни. Окупація тривала майже три місяці. До вересневого контрнаступу селище залишалося на лінії зіткнення під російськими обстрілами. Поліна каже, тоді було не до спорту.

"Батьки далеко не відпускали, тому що окупація, росіяни ходять. Футболом майже не займалася — не було можливості", — згадує футболістка.

Як пост в Instagram змінив життя дівчини з деокупованого селища

У травні 2022 року Старий Салтів звільнили. Волонтери відкрили у селищі спортивний гурток — Поліна вирішила ходити на заняття.

"Приходила на тренування, коли після окупації тут почалися заняття із Максимом Донником. Складнощі були спочатку, через те, що весь колектив — хлопці. Дівчат не було. Важко з хлопцями, тому що вони дівчат не вважають футболістками", — говорить Поліна.

Я просто грала. Своєю грою доводила усе. Займаюся футболом професійно рік. У хлопців змінилося ставлення, тому що потрапила до збірної Харківської області, почала краще грати.

Поліна говорить, її життя змінилося після одного з занять. На ньому тренер Максим Донник зафільмував вправи дівчинки із м’ячем. Відео виклав у соцмережах.

"Треную тут дітей рік. Навесні ми заїхали сюди, у Старий Салтів. Спочатку було дуже багато дітей, до 30 — молодша та старша групи. Потім вийшло так, що розділилися: хтось хоче ходити, а хтось — ні. З дівчат Поліна одна була. Вона тренувалася, і я побачив, що у неї гарна техніка набивання м’яча. Я кажу: "Знімімо, як ти це робиш, щоб ти потім бачила, як було". Вона почала набивати, фінти робити, а я це виставив в Instagram. І люди сказали: "Вау! Дівчина талановита. Не всі хлопці так можуть", — говорить Максим Донник.

Ми організували турнір між командами нашого фонду. Вона проявила себе добре, забила голи. В команді всі хлопці, а в Старому Салтові — дві дівчинки. Дівчата ще потім всім показали, як треба грати. Поліна хоче грати, розвиватися в цьому напрямку.

Дітей зі Старого Салтова надихає історія Поліни

Нині Поліна — вихованка Харківського фахового коледжу спортивного профілю. Грає за дівочу збірну Харківської області. Починала, як голкіпер, але хоче змінити позицію.

"Раніше був ентузіазм, щоб стояти на воротах. Зараз зник інтерес, тому що не так почуваюся, як це потрібно у футболі. Обираю позицію — це складно, із часом прийде", — каже Поліна Канівець.

Історія Поліни Канівець надихнула інших дітей зі Старого Салтова займатися спортом, розповідає Максим Донник. На футбольний гурток почали приходити більше дівчат.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, Facebook, Viber, Instagram, Youtube