У Дергачівській громаді на Харківщині з'явилися вулиці Бандери та Шухевича: скільки топонімів перейменували

Фото ілюстративне. Зруйнований Будинок культури у Дергачах. 14 травня 2022 року. Фото: facebook.com/Zadorenko

У Дергачівській громаді перейменували 206 топонімів в рамках позбавлення від назв, пов'язаних з РФ.

Про це Суспільне Харків розказав секретар топонімічної комісії Олександр Кулік.

"Топонімічна комісія Дергачівської міської ради завершила як розгляд пропозицій від громадськості, так і формування власних пропозицій щодо назв провулків, вулиць, площ, інших топонімів Дергачівської громади. Загалом було визначено на перейменування і вже перейменовано 206 топонімів. Це назви, які пов’язані як з радянськими, так і з російськими імперськими наративами, назви, які не відповідають стандартам державної мови, наприклад, вулиця Роднікова має бути Джерельна, в’їзд Нагорний має бути Нагірним", — розказав Кулік.

Також невелика частина топонімів була внесена за пропозицією громадськості. Наприклад, у селі Дементіївка на честь 130 батальйону київської тероборони, який досить потужно воював за звільнення цього села влітку 2022 року. Таких прикладів достатньо.

Акцент під час перейменування робили на відтворення та збереженні національної етнокультурної ідентичності, говорить Кулик.

"Були названі вулиці на честь полеглих захисників по принципу або це була пропозиція від громадськості, або якщо це пропозиція комісії, це мало містити ґрунтовні підстави — наприклад, якщо людина отримала звання героя України або орден "За мужність" чи орден Богдана Хмельницького", — сказав представник топонімічної комісії Дергачівської громади.

Ця робота вже завершена, 206 топонімів перейменовано. Багато назв змінено на назви на честь культурних діячів, зокрема поетів та письменників Розстріляного Відродження, таких дисидентів як В’ячеслав Чорновіл, Євген Сверстюк, Левко Лук’яненко, на честь українських гетьманів і полковників зокрема доби Хмельниччини, Руїни, на честь діячів української революції 1917-1921 років.Якщо візьмемо Дергачі, то деякі вулиці були перейменовані на честь козацьких, старшинських, сотницьких родів таких як Ковалевські, Алчевські, Квітки.

На честь Степана Бандери перейменовано одну з вулиць у Козачій Лопані, говорить Олександр Кулік. За його словами, це була пропозиція громадськості.

Козача Лопань.

"Також там з’явилися топоніми на честь Романа Шухевича, Євгена Коновальця, Дмитра Донцова, Андрія Мельника, Олега Ольжича — тих людей, які сприяли формуванню української ідентичності і робили потужні спроби щодо формування української національної держави ще в першій половині ХХ століття", — каже Кулік.

Перейменування Дергачів, Руської Лозової, Гранова та Питомника: які пропозиції

Далі за рекомендацією топонімічної комісії будуть оголошені громадські слухання щодо перейменування чотирьох населених пунктів Дергачівської громади. За словами Олександра Куліка:

  • місто Дергачі — буде висунуто питання, чи згодні люди повернути історичну назву Деркачі;
  • село Гранів, яке розташоване на кордоні з Росією за Козачою Лопанню, це прямий нуль; Гранів — це зросійщена назва, навіть зараз у простонародді його називають Грани, це українська питома назва;
  • селище Питомник — назва не відповідає державним мовним стандартам і слід обрати нову назву; ми будемо пропонувати назву Берізка;
  • село Руська Лозова — людям буде запропоновано декілька варіантів, також буде варіант залишити цю назву, бо ми живемо в демократичному суспільстві й нам потрібно враховувати думку громадськості.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, Facebook, Viber, Instagram, Youtube