Харків після обстрілу 22 березня 2022 року, у місті немає світла. Суспільне Харків/Олександра Новосел

У Харкові немає світла внаслідок ракетних ударів РФ 22 березня по енергетичній інфраструктурі регіону. У місті ввели графік подачі води з послабленим тиском, у місту курсують автобуси за "блекаутними" маршрутами, що розробили у 2023 році.

Суспільне Харків розповідає, як місто живе без світла 22 березня.

"Харківводоканал" подає воду за зниженим тиском: графік

За даними підприємства, це повязано з необхідністю відновлення енергетичної інфраструктури:

  • З 08:00 до 10:00 подача в райони ХТЗ та Нові Доми;
  • З 08:00 до 10:00 забезпечено доступ до води для мешканців Новобаварського та Холодногірського районів;
  • З 10:00 до 13:00 запланована подача для Салтівського житлового масиву та частини Салтівки Немишлянського району;
  • З 13:00 до 17:00 вода буде подаватися в центральну частину Київського та Шевченківського районів;
  • З 13:00 до 17:00 вода подаватиметься в селище Жуковського, Павлове поле та Олексіївку;
  • Для Основ'янського району подача води також запланована з 13:00 до 17:00;
  • У Лосевому та Лідному подача води передбачена з 17:00 до 08:00 ранку наступного дня.

Харків'яни запасаються водою на джерелах, зокрема черга утворилася на Салтівці.

Жителі Салтівки у Харкові набирають воду на джерелі під час блекауту, 22 березня 2024 року.

Жителі Салтівки у Харкові набирають воду на джерелі під час блекауту, 22 березня 2024 року.

"Вдома немає води, тому приїхали на джерело. А чому немає, тому що росіяни вдарили по енергетичній інфраструктурі. 10 літрів набрав. Нас троє, дитина і жінка. Вистачить на два дні", — розказав Суспільному Назар Розметов.

Жителі Салтівки у Харкові набирають воду під час блекауту, 22 березня 2024 року.

Метро під час блекауту працює як укриття

Метрополітен у Харкові зранку 22 березня працює як укриття і не перевозить пасажирів через відсутність напруги. Виїхати з Салтівки не змогла харків’янка Валерія: "Сказали, що немає світла, не працює метро. Нам просто їхати дуже далеко, до кінцевої, на Холодну Гору. Потрібно їхати додому. Будемо таксі викликати".

Автобус у Харкові, 22 березня 2024 року.

Зарядити телефон на станції метро прийшла жителька Салтівки Наталя Новікова.

"Тільки мобільний телефон. Забуваємо заряджати. Розслабилися дуже. Я прокинулася рано, тому вибухи чула й бачила. У мене 13-й поверх. Я дуже добре бачила, як летіли ракети", — розказала харків'янка.

Після ранкових ракетних ударів не курсує й наземний електротранспорт — його замінили автобусами, повідомила пресслужба Харківської міськради.

У лікарні перенесли операції, працюють на генераторах

У лікарні Харкова через знеструмлення приймають тільки невідкладних хворих, планові операції переносять. Сам медзаклад працює, як зазвичай, адже має генератори, розповів Суспільному керівник лікарні Костянтин Лобойко.

"Два роки війни нас уже дечому навчили. Заклад забезпечений генераторами, ми перейшли на автономне енергозабезпечення, в закладі є своя свердловина для постачання водою, на жаль, напору вистачає лише на нижні поверхи, але в принципі проблема вирішується. Ми маємо опалювальний прилад, який може забезпечити опалення лікувального корпусу. Поки ми його не вмикали, але за умови зниження температури, ми можемо забезпечити і опалення. Вимкнення світла було не довге", — сказав Лобойко.

Генератор у лікарні у Харкові, 22 березня 2024 року.

Лікарня у Харкові під час блекауту, 22 березня 2024 року.

Ми сприймаємо ці атаки, як стихійне лихо. Ми знаємо, що ми маємо працювати, ми маємо забезпечити свою роботу, ми знаємо, що є пацієнти, за яких ми відповідаємо. Все налагодили. Це дуже не приємна ситуація, але заклад не втрачає життєздатності. Логіку нелюдів зрозуміти неможливо.

Пункти незламності у Харкові відкрили

У Харкові відкрили всі “Пункти незламності”, повідомив міський голова Ігор Терехов.

"Наш пункт передбачає одночасну присутність 120 людей. З практики в критичні моменти ми зустрічали тут до 250 людей одночасно. Є ігрові, столик для пелинання для матусь з малюками, є кімнати відпочинку. 22 березня вже на 7 ранку ми зустріли близько 15 людей після оголошення блекауту. Ми готуємо їжу, готові надати людям гарячі напої. Люди можуть скористатися інтернет-звʼязком. Пункт незламності працює 24/7. В критичних випадках люди можуть залишатися у нас, є 50 місць", — розказала Суспільному відповідальна за пункт незламності на Салтівці Оксана Колесникова.

Оксана Колесникова.

Один з пунктів незламності у Харкові, 22 березня 2024 року.

Один з пунктів незламності у Харкові, 22 березня 2024 року.

"Після того як вимкнули світло, прийшла сюди підзарядити телефон, я тут живу недалеко. Торік постійно ходила сюди", — сказала відвідувачка пункту незламності Юлія Дегтярьова.

Як у Харкові під час блекаутів працює бізнес

Магазини й кав’ярні, що відчинилися, працюють на генераторах.

"Ми під’єднали генератори, готові до роботи, так що приходьте на каву. На жаль, не всім людям ми зможемо допомогти, наприклад, із заряджанням пристроїв. Але тут тепліше, ніж на вулиці, і кава-машина буде працювати з 8 до 21 години", — говорить бариста Єлизавета Нічай.

Генератор у магазині у Харкові, 22 березня 2024 року.

Генератор у магазині у Харкові, 22 березня 2024 року.

Генератор у цьому магазині у східній частині Харкова перевірений попередніми блекаутами й дозволить працювати цілий день, говорить начальник відділу охорони Володимир Петренко. Каже, єдина незручність для покупців — заплатити можна лише готівкою.

"Зранку прийшли, світла немає. Перемкнулися на генератор, від’єдналися від міста. Генератор працює близько 18 годин безперервно на солярці. 220 вольт підтримує. Розрахунок тільки готівкою, бо немає інтернету. Був би інтернет — працювали б термінали", — говорить начальник відділу охорони магазину Володимир Петренко.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube