"Побратим, і цим все сказано". Як помічники ветеранів працюють у Пісочині на Харківщині

Ексклюзивно

На Харківщині запрацював проєкт "Помічник ветерана". Помічники допомагають чинним і демобілізованим військовим, родинам загиблих і зниклих безвісти отримати гарантовані їм послуги: оформити виплати й статуси, влаштуватися на роботу, знайти реабілітолога.

Олександр Святенко та Олег Новіков працюють помічниками ветеранів у Пісочині. Святенко служив у Нацгвардії 27 років, звільнився у 2022 за станом здоров’я. Новіков — ветеран війни в Афганістані.

Проєкт у 2023 році запровадив Уряд для допомоги людям у переході від військового життя до цивільного. За даними пресслужби ОВА, таких фахівців у регіоні наразі четверо, вони працюють у Пісочинській, Богодухівській та Чугуївській громадах. Помічники в Пісочині вийшли на роботу з 10 січня.

"Ми розпочали підготовку до роботи в грудні 2023 року, навчалися три тижні. Приходили і психологи, і юристи, і медики, і соціальні робітники. Це були недаремні навчання, але я вважаю, що якби ми спершу пробули на цій посаді близько місяця, то мали б більше питань до наставників, і вони були б більш актуальними. Але ми маємо телефони всіх випускників, спілкуємося з усіма вчителями", — розповідає про враження Олександр Святенко.

Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків
Принцип — рівний рівному. Із захисником, який прийде до нас, я буду розмовляти на рівних, бо знаю, з чим він стикатиметься, і допоможу чим зможу
Олександр Святенкопомічник ветеранів

Олександр каже: працюють не тільки з демобілізованими, а й із чинними військовими, членами родин загиблих і зниклих безвісти. За місяць помічники проконсультували понад 50 людей.

"Коли я оформлював пенсію, було повномасштабне вторгнення, нічого не працювало. Мені допомагали такі ж, які і я, хлопці. Щось десь чув, когось десь бачив, і той йому розповідав. Тому я вважаю, що захисники і захисниці, які прийдуть додому, не повинні десь дізнаватися потроху, а прийти до нас. Допомагаємо їм в отриманні послуг і пільг, гарантованих державою — проводимо комунікацію між військовими, які служать або звільнилися, та чинною владою", — каже Олександр Святенко.

Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків
Це бойові шеврони наших хлопців. Задум — щоб коли заходять, перше, що впадало в очі — шеврони. Вони дивляться — є свої чи немає. Якщо є, запитують, а хто був? Той-то. І вже хлопцям приємно з нами говорити
Олег Новіковпомічник ветеранів

Помічник ветерана Олег Новіков очолює Пісочинську спілку ветеранів Афганістану. Його дочка працює в поліції, зять служить у Збройних силах. Коли почалося повномасштабне вторгнення, згадує Новіков, прагнув допомагати.

"Пізніше з’явилася програма помічник ветерана, я, не вагаючись, подав документи, пройшов відбір, закінчив навчання й тепер працюю в себе в громаді", — каже ветеран-афганець.

Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків
Якби я не відчував у собі потягу до навчання, я б, мабуть, тут уже не працював
Олег Новіковпомічник ветеранів

"Тут мої однодумці": демобілізований боєць — про взаємодію з помічниками ветеранів

До помічників ветеранів для допомоги з пошуком роботи звернувся контрактник Владислав Гончар. Чоловік п’ять з половиною років служив на Донецькому напрямку. Демобілізувався наприкінці грудня для догляду за дружиною, яка має інвалідність другої групи.

"Подавав заявки в охоронні фірми, нічого іншого я не вмію. Результату це не дало, ніхто не хотів спілкуватися. Кажуть, ми передзвонимо, і на тому все. От я й прийшов сюди. Відчуваю тут повагу", — розказав демобілізований військовий.

Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків
Тут мої однодумці. Зараз у кабінеті перебувають три покоління, які пройшли Крим і Рим, скажімо так. Розуміємо один одного
Владислав Гончардемобілізований військовослужбовець

"У Центрі зайнятості є перелік документів, які ми надали Владиславу, щоб він їх зібрав. Йому оформлять допомогу по безробіттю, яку він отримуватиме три місяці. У нас є знайомі власники охоронних фірм, тому що це, як правило, колишні військові. Ми йому запропонуємо таке, але, на жаль, ця робота не дуже добре оплачувана. Після зарплати в ЗСУ це його не влаштує. Тому будемо підбирати щось інше", — говорить Олександр Святенко.

Помічники ветеранів у Пісочині допомагають демобілізованому Владиславу Гончару отримати роботу в охоронній фірмі, Харківська область, 12 лютого 2024 року. Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків

"Не треба нікуди їхати". Як помічники допомогли нацгвардійцю з реабілітацією

Помічник ветерана Олександр Святенко навідує гвардійця Артура Лантрата біля його дому. Рік тому боєць дістав поранення в Бахмуті.

"Почав свою службу у 2014 році, відразу прийшов на контракт і дотепер перебуваю в Національній гвардії. Рік тому я дістав поранення в Бахмуті: їхали до місця підбиття нашої техніки, щоб евакуювати її. По нас ударили протитанковою керованою ракетою. Втратив притомність, потім прокидаюся — нікого немає, машина горить, уже самостійно евакуювався", — згадує Артур Лантрат.

Помічник ветерана Олександр Святенко прийшов до нацгвардійця Артура Лантрата, який проходить реабілітацію після поранення в Бахмуті, Пісочин, Харківська область, 12 лютого 2024 року. Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків

Нацгвардієць розповідає: помічники ветеранів допомагали з пошуком лікарів, медикаментів, влаштували у фізкультурно-оздоровчий комплекс за місцем проживання: "Мені дуже зручно. Не треба нікуди їхати — у місто, чи ще кудись, до когось".

"Ми повинні перебувати не тільки в кабінеті й давати поради, а й спілкуватися наживо з нашими ветеранами й захисниками. І вдома у них, і на вулиці. Ми з Артуром не чужі. Ми проходили службу в одній частині, чергували разом, спілкувалися. Це мій побратим, і цим все сказано", — каже помічник Олександр Святенко.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube