Наказували обстрілювати ядерну установку у Харкові: п'ятьом російським військовим командувачам оголосили підозри

Джерело нейтронів у Харкові. Джерело нейтронів у Харкові. Фото: Суспільне Харків

П'ятьом російським військовим командувачам, серед яких троє генералів та двоє полковників, оголосили підозри через накази обстрілювати Національний науковий центр "Харківський фізико-технічний інститут", де розміщена ядерна підкритична установка "Джерело нейтронів" та сховище ядерних матеріалів. За даними правоохоронців, тільки у 2022 році окупанти завдали 74 удари по дослідницькій установці з різних видів озброєння.

Підозри через обстріли ядерного об'єкта та спроби вчинення екоциду на Харківщині оголосили п'ятьом командувачам російських військ, повідомили в Службі безпеки України:

  • керівнику Західного військового округу збройних сил Росії, генерал-полковнику Олександру Журавльову і чотирьом його підлеглим.
  • генерал-лейтенанту Олегу Маковецькому, командувачу 6-ю армією військово-повітряних сил та протиповітряної оборони;
  • генерал-лейтенанту Владиславу Єршову — командувачу 6-ю загальновійськовою армією;
  • ⁠полковнику Павлу Пілюкову — командиру 45-ї артилерійської бригади великої потужності;
  • полковнику Євгену Геращенку — командиру 79-ї гвардійської реактивної артилерійської Новозибківської бригади.

"Наскільки нам відомо, це буде перший у світі випадок кримінального переслідування за злочин екоциду, вчинений під час війни. За наявною інформацією, підозрюваний командир також був причетний до злочинів у Сирії. Тоді він не поніс відповідальності, і тепер воює проти України", — зазначив Генпрокурор України Андрій Костін.

За даними Харківської обласної прокуратури, з початку березня до середини вересня 2022 року російські військові завдали 74 удари по Інституту, зокрема, авіабомбами, осколково-фугасними снарядами ствольної артилерії, осколково-фугасними та касетними снарядами реактивних систем залпового вогню "Град", "Ураган", "Смерч" та "Піон".

За висновками комплексної судової інженерно-екологічної та економічної експертиз, навколишньому середовищу заподіяли шкоди на суму майже 15 млрд гривень. Також окупанти знищили та пошкодили будівлі та споруди закладу на суму понад 30 млн грн.

"Підприємство працює при Національному науковому центрі "Харківський фізико-технічний інститут" і є робочим науково-дослідним центром атомної промисловості та ядерної енергетики. Таким чином ворожі удари могли спричинити екологічну катастрофу міжрегіонального масштабу", — йдеться у повідомленні СБУ.

Усім п'ятьом російським військовим оголосили підозру за двома статтями Кримінального кодексу України:

  • ⁠ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438 (порушення законів і звичаїв війни, вчинені за попередньою змовою групою осіб);
  • ч. 2 ст. 28, ст. 441 (екоцид, вчинений за попередньою змовою групою осіб).

Окрім того, злочинні дії Журавльова та двох його підлеглих — Маковецького та Єршова додаткового додатково кваліфіковано за:

  • ⁠ч. 2 ст. 28, ч. 3 ст. 110 (посягання на територіальну цілісність і недоторканість України, які призвели до загибелі людей, вчинене за попередньою змовою групою осіб);
  • ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 437 (ведення агресивної війни або агресивних воєнних дій, вчинене за попередньою змовою групою осіб) Кримінального кодексу.

За даними слідства, Маковецький та Єршов, виконуючи незаконне розпорядження командувача Західним військовим округом Журавльова, віддали наказ обстрілювати ядерний об'єкт підпорядкованим їм підрозділам, які зайняли позиції у населених пунктах, полях та лісосмугах біля Харкова, районах на території Харківщини, а також Білгородської області, аеродромів Курська та Воронежа в Росії.

Нині вирішується питання щодо оголошення всіх підозрюваних у розшук.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube