"Лишився один флігельочок, влучили і туди". Як жителі Старого Салтова облаштовують побут у модульних будинках

Доглядала за хворим батьком під час окупації, втратила будинок та домашніх тварин після ракетного удару — жителька Старого Салтова на Харківщині Тетяна Кучма повернулася додому разом з чоловіком після деокупації селища. Поки родина намагається дати ладу розбитому будинку, проживає одночасно у старій батьківській хаті та модульному будинку, встановленому на їхньому подвір'ї.

За програмою данського уряду та завдяки організації "Карітас Харків" у селищі встановили п'ять таких будинків.

Білі пов'язки на блокпостах, смерть батька та зруйнована домівка: історія Тетяни Кучми зі Старого Салтова

Під час окупації Старого Салтова Тетяна Кучма не могла евакуюватися з селища: разом з чоловіком Олександром доглядала за хворим батьком, якого паралізувало.

"Ми ходили до нього, за два кілометри від нас, носили памперси, ліки, одягали його. Ми його взяти сюди не могли, тому що воду і світло вимкнули, там на горі в нього була плита й опалення", — розповідає Тетяна.

Дорогою до батька подружжя зупиняли російські військові на блокпостах.

"Як ми їздили до батька, вони перевіряли сумку, що веземо, відкривали багажник, дивилися. Потім уже дійшло до того, що треба білі пов'язки носити. У кишеню я її клала, бо як уже почнуть чіплятись, тоді дістанеш і покажеш", — згадує жителька селища.

Напередодні визволення селища українськими військовими розпочалися обстріли, родина переховувалася у цей час у підвалі.

"Ми із сусідами перейшли в "Будинок побуту", я продавцем проробила в цьому комбінаті 31 рік. В підвальному приміщенні було 53 людини з дітьми, з кошенятами, з козенятами — ховалися всі. Ми там ховалися сім днів, до 7 травня", — говорить Тетяна.

Тетяна Кучма втратила будинок внаслідок обстрілів, січень 2024 року, Старий Салтів, Харківщина. Тетяна Кучма втратила будинок внаслідок обстрілів, січень 2024 року, Старий Салтів, Харківщина

7 травня людей почали розвозити волонтери, хто міг — вибирався самостійно, розповідає жителька Старого Салтова. Тетяна залишалася в селищі разом з чоловіком та хворим батьком.

Пошкоджений комбінат у Старому Салтові, січень 2024 року, Харківщина. Фото: Валерія Ємець/Суспільне Харків

"Наші діти виїхали трошки раніше, тому що в них багатоповерхівку розбили, гараж згорів і до сусідів летіло. Діти поїхали у Водолагу до кумів. Ми не могли кинути дідуся, ми сиділи тут до останнього — 7 травня дідусь наш помер, волонтери забирали нас прямо з кладовища й ми поїхали у Водолагу", — говорить Тетяна.

Тетяна Кучма втратила будинок внаслідок обстрілів, січень 2024 року, Старий Салтів, Харківщина. Фото: Валерія Ємець/Суспільне Харків

26 травня родина втратила свій дім — ракета влучила у сусідське подвір'я.

"У нас пропало все: і кроленята, і цуценята, і кошенята. Все, що було — вигоріло повністю: хата, льох, сарай. Лишився один флігельочок. Сусід у нас приглядав, потім повипускав всіх наших кролів, і потім влучили ще й у флігель. Виявилося, що у нас не лишилося нічого", — розповідає Тетяна.

Тетяна Кучма втратила будинок внаслідок обстрілів, січень 2024 року, Старий Салтів, Харківщина. Фото: Валерія Ємець/Суспільне Харків

В іншому селі жінка намагалася підпрацьовувати, щоб оплатити орендовану квартиру.

"А вік такий, що роботи вже не знайдемо. Пішла десь на роботу, ходила прибирала, тому було чим заплатити за квартиру. Сиділи ми там майже до вересня. Приїхав чоловік на розвідку, побачив, що треба вертатися, тут нема нічого. А на горі, де жив дідусь, там повністю колонка розбита, вибиті вікна, двері", — говорить жителька Старого Салтова.

Тетяна Кучма втратила будинок внаслідок обстрілів, січень 2024 року, Старий Салтів, Харківщина. Фото: Валерія Ємець/Суспільне Харків

Спершу до селища повернувся чоловік та почав поступово все відновлювати, у грудні приїхала й Тетяна.

"І рівно рік уже як ми тут", — каже жителька селища.

Модульні будинки у Старому Салтові за програмою данського уряду та організації "Карітас Харків"

Нині Тетяна та її чоловік вдень живуть у модульному будинку, який встановили на своєму подвір’ї. У новому будинку Тетяни є дві кімнати, кухня і санвузол. Топлять буржуйкою, у кімнатах встановили по обігрівачу.

Модульний будинок на подвір'ї Тетяни Кучми, січень 2024 року, Старий Салтів, Харківщина. Фото: Валерія Ємець/Суспільне Харків

Поки родина ночує в будинку батька Тетяни, бо в модульному ще не встановили меблі, треба відновлювати й льох, щоб зберігати продукти.

"Нема ж нічого: ні меблів, ні роздягтись, ні роззутись. Навіть занести зараз картоплину, цибулину — її поставити ніде, воно все мерзне. Навіть якщо хоча б так не топити — вода замерзає. Там трошки утеплити треба. Будемо садити город, обробляти, будемо льох відновлювати", — говорить Тетяна.

Тетяна Кучма всередині модульного будинку, січень 2024 року, Старий Салтів, Харківщина. Фото: Валерія Ємець/Суспільне Харків

Модульний будинок для Тетяни встановили на кошти уряду Данії, проєкт реалізувала благодійна організація "Карітас Харків", таких будинків у Старому Салтові п’ять, розповів начальник загального відділу Старосалтівської селищної ради Костянтин Гордієнко.

За його словами, модульні будинки звели для людей похилого віку, тяжкохворих, людей з інвалідністю, багатодітних сімей.

"Ми зібрали усі заяви, які були у нас від громадян, щодо повністю зруйнованого майна. На той час це було 99 домогосподарств. "Карітас" згідно з їхніми критеріями визначив п'ять таких домогосподарств, де проживають найбільш вразливі категорії", — зазначив Гордієнко.

Начальник загального відділу Старосалтівської селищної ради Констянтин Гордієнко, січень 2024 року, Харківщина. Фото: Валерія Ємець/Суспільне Харків

Ще один модульний будинок встановили у Вільхівській громаді, розповів екзарх Харківський Української греко-католицької церкви, єпископ Василій.

"Данський уряд виділив кошти для "Карітасу Україна", це є благодійна організація Української греко-католицької церкви, і наша організація вже шукала найбільш людей, щоб їм ці будинки надати", — пояснює єпископ.

"Крім цього, наша організація надавала допомогу в зимівлі мешканцям: 400 домогосподарств отримали дрова, багатьом людям надали й фінансову допомогу, надавали дуже багато і буржуйок, і електрообігрівачів, щоб людям допомогти перезимувати", — додає екзарх.

Єпископ Василій та отець Андрій у модульному будинку, січень 2024 року, Старий Салтів, Харківщина. Фото: Валерія Ємець/Суспільне Харків

Один модульний будинок коштує 1,2 млн гривень, розповів директор "Карітас Харків", отець Андрій Насінник.

"В цю ціну входять стіни, входить буржуйка, на який можна варити їсти, холодильник, бойлер, повністю весь санвузол з душовою кабіною, також електрична плита, рукомийник, обігрівач. Не вистачає тут ще ліжок, немає посуду, чайників, баняків, в яких можна варити їжу", — говорить отець Андрій.

До модульних будинків також привезли постільну білизну, ковдри, матраци, щоб скоротити витрати мешканців на облаштування, каже священнослужитель.

Модульний будинок у Старому Салтові, січень 2024 року, Старий Салтів, Харківщина. Фото: Валерія Ємець/Суспільне Харків

За його словами, встановлення шести будинків — пілотний проєкт данського уряду, чи матиме він продовження, поки невідомо.

"Це був пілотний проєкт, який мав бути першим етапом для більшого проєкту. Є багато помешкань, які повністю зруйновані й в Старому Салтові, і не лише тут, тому маємо надію на те, що ці модульні будиночки будуть включені у наступний проєкт, але це все залежить від переговорів з донорами й від можливості фінансування", — зазначив отець Андрій.

Паралельно Тетяна Кучма подала заявку на "Є-відновлення" — разом з чоловіком планує відновити свій будинок.

"Нам поки що запропонували купити будинок. Я відмовилась від сертифіката, ми будемо відновлювати свою хату. Нам запропонували гроші, щоб купити будинок, але ми будемо відновлювати свій. Дочекаємося весни, будемо потрохи робити на городі, відновлювати все. З документами владнали, бо все згоріло", — говорить Тетяна.

Тетяна Кучма всередині модульного будинку, січень 2024 року, Старий Салтів, Харківщина. Фото: Валерія Ємець/Суспільне Харків

До повномасштабної війни у Cтаросалтівській громаді жили близько 8 000 людей, зараз — вдвічі менше. Через російські обстріли руйнувань зазнали близько 80% домогосподарств Старого Салтова, повідомив начальник загального відділу Старосалтівської селищної ради Костянтин Гордієнко.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube