Вчителька з деокупованого селища Шевченкового під Куп'янськом понад 40 років збирала експонати для музею народознавства та облаштувала у місцевому ліцеї українську світлицю. Під час окупації й обстрілів їй довелося рятувати столітні рушники, одяг та посуд у підвалах.
Вчителька Марія Данилова має колекцію з сотні експонатів — це старовинні рушники, картини, український одяг та предмети побуту.
"У мене є 65 рушників різного часу, з них 15 — дуже давні. Найстаріший з рушників — 1929 року. Є святкова скатертина, ніхто не вірить, яка вона давня — їй 100 років. Нею накривали стіл на свята, сідала сім'я. На оберігу батько з матір'ю тримаються за руки", — розповідає Марія Данилова.
Збирати експонати для шкільного музею народознавства вчителька почала з початку роботи у школі: після того, як її учні порвали на ганчірки вишитий український рушник.
До повномасштабного вторгнення усі речі з колекції зберігалися у світлиці Шевченківського ліцею. Її облаштували до Дня вишиванки у 2018 році, розповідає Марія Данилова.
"Я народилася на Івано-Франківщині. Як людина, яка вишивала змалечку, напевно, з 7 років, я знала ціну вишиванкам, наскільки це важливо. Звичайний кабінет ми повністю обладнали під світлицю. Ми зробили піч звичайну дерев'яну, стіл, лави, лежанку. Також занесли ткацький верстат, прялку — все те, що було у звичайній світлиці. Проводили там усі календарні свята: Андріївські вечорниці, колядування, щедрування, Івана-Купала. Діти були екскурсоводами", — згадує вчителька.
У листопаді 2022 року Шевченківський ліцей зруйнували дві російські ракети. За словами вчительки, її світлиця вціліла.
Шевченкове розташоване за 30 кілометрів від Куп’янська. На початку повномасштабного вторгнення, коли військові РФ окупували селище, вчителька Марія Данилова разом з сином вивезла експонати зі шкільного музею. Спочатку ці речі вони ховали у підвалі житлової двоповерхівки.
"Коли були шалені обстріли, на цих ящиках із моїми рушниками, вишиванками спали дітки, які там ховалися. Ховалися дорослі люди. У вересні 2022 року нас звільнили, але я розуміла, що усе треба вивезти, бо сиро — звичайнісінький підвал. І я вивезла речі в інше місце, розділила, бо всього дуже багато. Немає тут тільки глечиків, корита, де місили тісто — ми це не вивозили. Я точно знала, у кого я візьму другий екземпляр, якщо, не дай Боже, щось пропаде", — каже Марія Данилова.
Відновити роботу музею у Шевченковому вчителька Марія Данилова хоче після перемоги, а поки частину своїх експонатів зберігає у мішках. За її словами, якщо знову почнеться обстріл, так вона зможе швидко занести речі до підвалу.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube