"Це було потрібно, і ми робили". Як відбувалася примусова евакуація дітей з Куп'янського району: розповідь волонтера

. Ілюстративне фото. Евакуація з Куп'янського району 31 жовтня. Фото: ГО "Я Врятований"

У Куп'янському районі Харківської області завершилася примусова евакуація родин з дітьми з 10 населених пунктів. Волонтери, поліція та влада евакуювали 299 неповнолітніх з родинами.

Як проходила евакуація, Суспільне Харків розповів керівник відділу евакуації координаційного гуманітарного центру Олег Іванов.

Наймасовіша примусова евакуація у Харківській області

Ця евакуація була найбільшою з примусових на Харківщині за кількістю вивезених людей від початку повномасштабного вторгнення, говорить Олег Іванов.

За його словами, 60% дітей виїхали з батьками самостійно, решту вивезли волонтери з поліцейськими.

"Одного разу ми вивезли 50 людей, з них — 25 дітей з Куп’янська-Вузлового і Ківшарівки. Це був другий день примусової евакуації. Ми проінформували людей, що треба виїжджати. Краще виїхати зараз, ніж потім у примусовий спосіб", — розказав волонтер.

За його словами, складно було розшукувати дітей у Куп'янську-Вузловому і Ківшарівці.

Евакуація з Куп'янського району, листопад 2023 року. Фото: Нацполіція

Боялись лишати майно і будинки: як волонтери вмовляли людей евакуюватися

За словами Олега Іванова, найважче було вмовити евакуюватись людей з малих населених пунктів — Подолів, Курилівки, Новоосинового. Люди розраховували, що зможуть самостійно виїхати у Куп'янськ, тому почувалися в безпеці.

"Що стосується Новоосинового, там є два аспекти, чому там було важко. По-перше, населений пункт розташований далі від лінії зіткнення, там менше обстрілів, ніж в умовних Подолах. Людей було важко вмовляти. Ми відправляли два екіпажі три дні поспіль для того, щоб вони спілкувались із сім’ями разом з адміністрацією і поліцією. Для порівняння у Куп’янську-Вузловому, Ківшарівці та Курилівці ми робили п’ять виїздів загалом, щоб вмовляти людей, — розповів Іванов.

За його словами, найчастіше люди не виїжджають, бо не хочуть залишати майно чи бояться, що їм не нададуть умов для проживання.

Евакуація з Куп'янського району, осінь 2023 року. Фото: Національна поліція у Харківській області
"Був випадок у нас із сім’єю в Куп’янську-Вузловому, коли ми потрапили під обстріл "Градом". Через два будинки від дому, де проживає сім’я з дитиною, було влучання. Ми вмовляли їх виїхати. Мати начебто погодилась виїжджати з бабусею, а батько дитини — ні. Коли почався обстріл, після другого влучання "Граду", він кричав на нас: "Які умови ви можете надати в Харкові для проживання дитини?". Це закінчилось тим, що на наступний день приїхав екіпаж їх забирати. Вони кажуть: "Можна завтра, не сьогодні". Ми вмовляли їх. Вони виїхали на наступний день після нашого спілкування",— сказав волонтер.

Також був випадок, коли довелось вивозити родину з трьома дітьми разом з речами, бо люди відмовлялись виїжджати за інших умов.

"Матір з чоловіком і з родичами залишались у Куп’янську-Вузловому. У неї було троє дітей, наймолодшому — три роки. Вона відмовлялась їхати, тому що боялась, що лишиться без речей. Ми вмовили їх з мінімальною кількістю речей виїхати. На наступний день поїхали вантажним автомобілем вивозити їхні речі. Це був окремий індивідуальний випадок. Вони ховалися, сказали, що виїхали в Чкаловське, а ховалися в іншій будівлі, доки ми не сказали, що перевеземо їхні речі", — сказав Олег Іванов.

Під час примусової евакуації волонтери витратили майже 10 тонн палива за два тижні. у вересні на евакуацію з Куп'янського району пішло 15 тонн палива за місяць, сказав Іванов.

Ілюстративне фото. Евакуація з Куп'янського району 31 жовтня. Фото: ГО "Я Врятований"

Що роблять з евакуйованими родинами, які повертаються назад

Зафіксували чотири випадки, коли родини з дітьми повертались назад після евакуації, каже Олег Іванов. Усіх ідентифікували та знову вивезли.

"Перший випадок був, коли ми вивозили з Ківшарівки сім’ю з дітьми. На наступний день приходить заявка від 15-річної дівчини, яку ми вивезли вчора і вона каже: "Я за батьком приїхала у Ківшарівку, забирати його". Вона ввечері виїхала і на наступний ранок уже була в Ківшарівці, сама доїхала в автобусі через Борову. Ми їх на наступний день вивезли", — сказав Олег Іванов.

Ілюстративне фото. Евакуація з Куп'янського району 31 жовтня. Фото: ГО "Я Врятований"

Поки що родинам з дітьми заборонено повертатись у громади Куп'янського району, звідки оголошено евакуацію. Олег Іванов каже, що ситуацію відстежуватимуть, а дітей, які повернуться, евакуйовуватимуть знову.

"Коли дітей вивезли, а дві дитини повертаються у населений пункт, де дітей нема, їх швидко ідентифікують. Це легше, ніж шукати 200 дітей у населених пунктах", — сказав волонтер.

З якими небезпеками стикались волонтери під час евакуації

Волонтери у перший день примусової евакуації ледь не поїхали переправою, яку у той день зруйнували, розповів Олег Іванов.

"Ми вирішили відправити машину безпечнішим шляхом через Борову, а не через переправу. У той момент, коли ми мали б повертатися, якби поїхали коротким шляхом, переправу зруйнували. Ми з того дня вирішили вивозити дітей виключно через Борову", — розповів Олег Іванов.

За його даними, евакуаційні каравани, які їздили у Куп'янський район, щоб вмовити жителів на евакуацію, тричі потрапляли у кризові ситуації.

"Це було у Куп'янську-Вузловому. Потім у Петропавлівці ми не забрали дітей. Там екіпаж Червоного хреста потрапив під обстріл. Дуже тяжка ситуація була, коли ми трохи запізнились, була сьома вечора. Коли там вечір, то оперативна ситуація погіршується, і потрібно звідти швидко виїжджати. Були обстріли. Це три рази, які я пам’ятаю", — сказав волонтер.

Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків
Ми розуміємо, для чого це робили. Волонтерів, які знаходились там недобровільно, не було. Це потрібно було, і ми робили.
Олег Іванов

Куди звернутись, якщо потрібна допомога з евакуацією на Харківщині

На Харківщині цілодобово працює гаряча лінія з питань евакуації.

Охочі евакуюватися можуть телефонувати за номером 0-800-33-92-91.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube