"Близько 50% інфраструктури зруйнували майже повністю". Як триває відновлення у Старосалтівській громаді

Старий Салтів на Харківщині, 23 листопада 2023 року. Фото: Роман Кривко/Українське Радіо Харкова

У деокупованій Старосалтівській громаді зруйновано близько 50% інфраструктури. Коли російські війська відігнали з півночі Харківського району та в громаді поменшало обстрілів, почалося відновлення.

Про темпи відбудови багатоквартирних та приватних будинків з місцевими жителями, керівником робіт, начальником Старосалтівської СВА та очільником області Олегом Синєгубовим поспілкувався ведучий Українського Радіо Харкова.

"Були пошкоджені вікна, дах, стіни. Зараз усе це відновлюють нам за державні кошти"

Ремонтні роботи на багатоквартирному двоповерховому будинку в Старому Салтові почали 15 вересня, розповів начальник дільниці Руслан Козловський. За його словами, за цей час закінчили відновлення покрівлі та утеплили фасади.

"Основні руйнування — були повністю вибиті шибки, пошкоджено вікна, двері в під'їздах, димарі на дахах були розвалені влучаннями, тому фактично неможливо було експлуатувати, дах пошкоджений", — каже Козловський.

Старий Салтів на Харківщині, 23 листопада 2023 року. Фото: Роман Кривко/Українське Радіо Харкова

"Лише 580 будинків лишилися без руйнації, але й вони — з пошкодженнями": керівник Старосалтівської СВА про обсяги руйнувань та готовність громади до зими

820 з 1404 будівель зруйновані або пошкоджені внаслідок бойових дій, розповів керівник Старосалтівської СВА Антон Палєй.

"Громада в нас дуже постраждала. Лише 580 будинків лишилися без руйнації, але є пошкодження вікон та іншого", — каже Палєй.

Станом на 23 листопада, у селищі відновлюють 17 двоповерхових багатоквартирних будинків.

"Більшість їхніх мешканців зараз живуть у Харкові. Чекають, щоб остаточно можна було переїжджати. Чекають вони й компенсації за програмою "єВідновлення". У них зараз немає коштів десь жити. Дуже їм важко", — розказав керівник СВА.

У громаді є газопостачання та електроенергія, каже Антон Палєй.

"З готовністю до зими у людей більш-менш усе гаразд. У них є газопостачання, світло є, з водою маємо певні проблеми, але поки нічого зробити не зможемо. Люди мають резерв — дрова, про всяк випадок", — каже очільник громади.

Комунікації старі. Маємо робити аварійний ремонт водогону, довжина якого 50 км. Це великі кошти. Будемо аналізувати, державний і місцевий бюджети роблять запит, а також донорські кошти плануємо залучати
Олег Синєгубовочільник Харківської обладміністрації

Старий Салтів на Харківщині, 23 листопада 2023 року. Фото: Роман Кривко/Українське Радіо Харкова

Відновлення в приватному секторі Старого Салтова

На відміну від мешканців багатоквартирних будинків, які мають чекати завершення ремонту просторів спільного користування, аби подати заявку на "єВідновлення", господарі приватних будинків можуть отримати компенсацію швидше.

"З загальної кількості 1323 будинки 786 у нас обстежено комісійно за заявами, 730 внесено в реєстр зруйнованого та пошкодженого майна. Наразі люди в громаді отримали 27 млн 205 тис. компенсації від держави на приватні рахунки", — розповів Антон Палєй.

78-річний житель приватного сектору Олексій Кучков повернувся з Полтавщини до Старого Салтова чотири місяці тому. По поверненню, каже, застав дім без даху та вікон.

"Повернувся у свою хату — даху не було, розбили, а шифер ледве отримав, бо привезти нічим було. Хлопців найняв перекрити дах за 27 тисяч. Пенсія якраз накопичилася. На вікна виділили кошти. Газу немає з минулого року. Треба ще паркан відновити, стеля посипалася, попадала, треба відновлювати. Кошти треба", — говорить чоловік.

Олексій Кучков зі Старого Салтова на Харківщині, 23 листопада 2023 року. Фото: Роман Кривко/Українське Радіо Харкова

Податися на програму "єВідновлення" Кучков поки не може, бо не має гаджета, хоча комісія обстежила його будинок.

Олег Синєгубов про відновлення Старого Салтова

Старосалтівська громада є однією з найбільш зруйнованих в області, каже начальник Харківської обладміністрації Олег Синєгубов.

"Приблизно 50% інфраструктури було зруйновано майже повністю. На наступний рік ми подали в третю та плануємо четверту чергу. Це так само житловий фонд, так само заклади освіти та надання медичної допомоги", — розповів Синєгубов.

За його словами, нині у громаді реалізують 19 проєктів на суму 320 млн гривень.

"У Старосалтівській громаді триває процес відновлення. Це і житловий фонд, і амбулаторія, й освіта. Всього тут реалізуємо 19 проєктів. 17 з них — це житлові будинки. Один заклад — амбулаторія та ЦНАП, що в одній будівлі і ще один заклад — школа, яка поруч. Ступінь реалізації залежить від фінансування", — каже очільник області.

За складністю це абсолютно різні проєкти. Один з будинків здорожчав на 70%: будівельники виявили додаткові конструктивні порушення. Є об'єкти, де ми темпами не задоволені. Можливо, розриватимемо договори, оголошуватимемо нові тендери, щоб пришвидшити
Олег Синєгубовочільник Харківської обладміністрації

Ремонтні роботи фінансуються з першої черги з фонду відновлення. За словами Синєгубова, місцевий бюджет частково витрачався на проєктування, та долучиться до фінансування благоустрою.

"Всього сума відновлення — приблизно 570 млн грн. З них близько 320 млн уже профінансовано. Інша частина — наступного року, оскільки частина об'єктів є перехідними й цього року ми їх завершити не плануємо", — розказав очільник ОВА.

Частина обʼєктів, на яких тривають роботи, вже відремонтовані всередині та туди можуть повертатися мешканці, говорить Синєгубов.

"Однак, оскільки є конструктивні особливості того, що є індивідуальне опалення, то ми утеплення та фасад робитимемо наступного року, оскільки для цього ми маємо повністю від'єднати будівлю електро-, газо- та теплопостачання. Наразі це робити недоцільно", — розповів очільник області.

Школа в Старому Салтові на відновленні. Плануємо до першого вересня завершити. Далі плануємо безпечне освітнє середовище, зараз проєктуємо захисну споруду, тобто бомбосховище для цього навчального закладу
Олег Синєгубовочільник Харківської обладміністрації

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube