На Харківщині науковці відновлюють найбільший у світі низькочастотний радіотелескоп, який був пошкоджений під час окупації та боїв у регіоні. Завдяки телескопу харківські науковці понад 50 років досліджували космос, зокрема, спостерігали за Юпітером та реєстрували грозові заряди на Сатурні. На відновлення комплексу необхідно кілька десятків мільйонів євро.
На якій стадії відновлення та розмінування — матеріал Суспільне Харків.
Досліджували іоносферу Землі та блискавки на Сатурні: чим займалася радіоастрономічна обсерваторія на Харківщині
До початку повномасштабної війни науковці спостерігали за допомогою радіотелескопа за Юпітером, реєстрували грозові заряди на Сатурні, мали спільні проєкти з астрономами Японії, Франції, США та Нідерландів, розповідає науковий співробітник Радіоастрономічного інституту Національної академії наук України Михайло Сидорчук.
"Наприклад, ми стежили за Сатурном — там ми вперше зареєстрували грозові розряди. Більш того, не тільки розряди, а й тонку структуру блискавок. Багато втрачаємо, не спостерігаючи за Сонцем. Нещодавно був великий викид корональних мас, і сяйво було видно. Сяйво, звичайно, нам і заважає працювати, але ж по цьому сяйву ми могли б сказати й про стан іоносфери, й про інше", — говорить Сидорчук.
Російські війська зайшли у село Волохів Яр на Харківщині у лютому 2022 року. Територію навколо радіоастрономічної обсерваторії замінували, у будівлях зберігали боєприпаси, поруч розміщували танки й артилерію. Обладнання для астрономічних спостережень розікрали росіяни та місцеві мародери.
"Сам телескоп, на перший погляд, не дуже пошкоджений — диполі цілі. Але після того, як росіян звідси погнали, ми побачили, що великі кілометрові підземні колектори були розграбовані й зараз потроху грабуються вже нашими мародерами. Ми дійшли висновку, що в тому вигляді, як телескоп функціонував, немає сенсу його таким же робити", — говорить Сидорчук.
"Дуже багато боєприпасів вивезено, але у росіян тут був великий склад БК. І танки були, й артилерія, багато особового складу. Вони звідси били по Чугуєву, по сусіднім селам. Багато й влучань було – треба ж було росіян якось звідси вибивати", — зазначає науковець.
Поки у село не прийшли російські війська, на Харківщині безперервно проводили космічні спостереження, каже науковець. Загальна площа антенного поля складає близько 50 га.
"Це — національне надбання. Унікальність його не тільки в тому, що він дуже великий, а ще й у тому, що він працює на гранично низьких частотах: можна досліджувати випромінювання космосу з поверхні землі. Нижче частоти вже не пропускає іоносфера. Природа космічного радіовипромінювання така, що максимальна амплітуда — саме на цих частотах. На вищих частотах — майже все досліджено", — пояснює радіоастроном.
Замінована територія, розбите та розграбоване обладнання: обсерваторія на Харківщині після вторгнення росіян
За словами науковця, за рік після звільнення території українськими силами оборони змогли розчистити дороги й тротуари від мін.
"Уся територія досі не розмінована. Через це ми не можемо відновити електропостачання. Енергетики говорять: "Дайте нам гарантію, що ми тут не підірвемося". Нам сапери, які сюди приїздили, казали, що треба з десяток саперів і місяці два-три безперервної роботи", — говорить науковець.
Також працівники вкрили плівкою дах центральної будівлі та встановили сонячну електростанцію.
"У центральній будівлі вдалося хоч якось вкрити дах. Воно ж текло усе. Будівля руйнується: вода, опади, зима близько. Для цього ремонтники запросили 300 тисяч гривень. Довелося своїми силами зробили щось, і не так вже мокне будівля. Може, воно й витримає до кращих часів, коли з'являться гроші", — каже Сидорчук.
"Ми встановили сонячні станції. Є ж багато фірм, які встановлюють. Жодна з харківських фірм не захотіла сюди їхати, тому що тут не розміновано. Фірма з Дніпра тільки погодилася, поставила. Тепер маємо хоч щось по енергії, коли є сонце. Але буде зима — нам не вистачатиме", — говорить науковець..
Але відновлювати радіотелескоп, за словами вченого, доведеться роками: не вистачає людей та фінансування.
"Транспорт весь наш розграбований. Немає чим людей возити на роботу. Обслуговчий персонал їздить сюди на своїх старих машинах, які треба ремонтувати, тому що весь час ламаються. І проблема, що людей не вистачає", — каже Сидорчук.
До повномасштабного вторгнення інститут налічував близько 300 працівників.
"Зараз, якщо є половина, то добре. Вони є, але працюють у Польщі, в Данії — під час війни розбігся народ. Зарплати й так були невеликі, і молодь не хотіла сюди йти. Наші наукові співробітники, вони по 6-8 днів на місяць ходять "своїм коштом", — розповідає науковий співробітник Радіоастрономічного інституту НАН України.
За приблизними підрахунками, на відновлення усього комплексу необхідно кілька десятків мільйонів євро.
ГУРТ — гігантський український радіотелескоп на Харківщині
Поки науковці сподіваються відновити космічні дослідження на радіотелескопі нового покоління — його почали будувати поряд із УТР-2Український Т-подібний радіотелескоп декаметрових хвиль.
"Ми років 20 тому задумали й намагаємося побудувати радіотелескоп нового покоління. Назвали його ГУРТ — гігантський український радіотелескоп. Ми збираємося заповнити простір набагато меншими й більш технологічними диполями. Це був би теж унікальний радіотелескоп нового покоління", — розповідає радіоастроном.
Вченим вже вдалося відновити першу секцію радіотелескопа ГУРТ.
"ГУРТ — у нас є 12 секцій цього телескопу. Теж він побитий, але не так, як УТР-2. Ми відновили одну секцію, і тижні два тому провели перше спостереження. Але ж енергії сонячної від станції не вистачить надовго. В наших планах його розширити", — додає вчений.
Проблемою залишається недостатнє фінансування науки.
"У світі вже будуються аналогічні антени. Але ж у нас унікальний досвід харківської радіоастрономії. У світі не такі гарні телескопи, як могли б ми зробити. Шкода, що ми не встигаємо бути у перших рядах", — говорить Сидорчук.
Через відсутність грошей українські вчені втрачають можливість бути частиною світової наукової спільноти. Раніше телескоп працював безперервно впродовж 50 років: на вихідні та свята.
"Ми випали зі світової радіоастрономії, світової науки, тому що кожен день унікальний. Момент, зафіксований у Всесвіті — він ніколи не повториться. На даний час ми домовилися з німецьким електронним сховищем, і наші дані туди зберігаємо, щоб зберегти наші дослідження космосу", — говорить вчений.
"Ми розуміємо, що війна, що треба, в першу чергу, розмінувати поля, наприклад. Але коли дивишся на всі ці клумби, які роблять, тротуарчики, то хочеться справедливості. Хочеться звернути на цей унікальний інструмент теж звернути увагу. Він же робочий — працював і приносив унікальні дані", — додає радіоастроном.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube