"Завдав близько 20 ударів трьом бабам". Чи можливо відновити половецьких баб, яких порубали сокирою у Харкові

. Пошкоджені половецькі баби біля історичного музею, Харків, 3 листопада 2023 року. Фото: Микита Ольховський/Суспільне Харків

У ніч на 2 листопада трьох з чотирьох кам'яних половецьких баб перед історичним музеєм у центрі Харкова порубали сокирою. За версією поліції, це зробив 45-річний безробітний чоловік: він завдав близько 20 ударів трьом тисячолітнім статуям.

Затриманий завдав ударів трьом з чотирьох половецьким бабам, розповідає археолог Харківського історичного музею Леонід Бабенко.

"Є пошкодження від сокири на лобі, на скроні, на плечі, на грудях, ось у двох місцях пошкоджена подвійна гривна — це така нашийна прикраса", — розказує Бабенко.

Пошкоджені половецькі баби біля історичного музею, Харків, 3 листопада 2023 року. Фото: Микита Ольховський/Суспільне Харків

Чотирьох половецьких баб, яким близько 1000 років, встановили перед будівлею історичного музею у 2012 році.

З початку повномасштабного вторгнення їх закрили від обстрілів коробками з піском.

Архівне фото: Суспільне Харків

"Часто цих баб називають скіфськими. Насправді у скіфів також була традиція виготовлення кам'яних статуй, але скіфи проживали набагато раніше, це VII-IV століття до нашої ери, а половці — це XI-XII століття нашої ери. Якщо подивитися на наші статуї, то три статуї по краях — жіночі, ще одна, скоріше за все, чоловіча. Чоловіча фігура — єдина лишилася непошкодженою", — каже археолог.

Археолог Леонід Бабенко. Фото: Микита Ольховський/Суспільне Харків

Побитих баб планують реставрувати й ретельніше убезпечити від вандалів, телефоном повідомила керівниця історичного музею Ольга Сошнікова.

За словами Леоніда Бабенка, після реставрації статуї половецьких баб планують законсервувати.

Пошкоджені половецькі баби біля історичного музею, Харків, 3 листопада 2023 року. Фото: Микита Ольховський/Суспільне Харків

"Задача реставраторів — законсервувати ці пошкодження, щоб далі не було руйнації цих баб, а потім будемо приймати рішення: або ж ховати їх в середину до музею, бо вони знову відкриті, а сьогодні вночі була атака безпілотниками. Ми не знаємо, куди наші сусіди направлять їх наступної ночі, тому їх треба рятувати, хоча це зміна архітектурного ансамблю цієї площі, тут повинно бути якесь комплексне рішення не тільки музею, а й влади міста та області. Рішення будемо приймати у найближчій час, і, можливо, принаймні на час війни ми їх кудись сховаємо, а потім повернемо", — говорить Бабенко.

Що відомо

Вночі з 1 на 2 листопада пошкодили три пам'ятки археології — половецьких баб кінця XI — початку XII століття — у центрі Харкова перед історичним музеєм.

У пошкодженні половецьких баб у центрі міста поліція Харківщини підозрює 45-річного чоловіка: він пояснив слідчим, що був у стані сп’яніння і бив захисні коробки, під якими були пам'ятки культури, бо хотів, щоб "вони подихали, подивились світ". Харків'янину загрожує до трьох років позбавлення волі.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube