Примусова евакуація з Куп'янського району: коли розпочнуть вивозити родини з дітьми та скільки людей вже виїхали

Евакуація жителів Харківщини. Фото надав волонтер "Червоного Хреста" Ігор Клименко

Примусовій евакуації підлягають родини з дітьми з 21 населеного пункту Куп'янського району — таке рішення ухвалила Рада оборони Харківщини 27 жовтня. Вивозити людей розпочнуть після наказу міністерства реінтеграції. Це стосується 220 сімей з дітьми.

Про це заступниця начальника Куп'янської РВА Світлана Нейман розповіла Українському радіо Харкова.

Після евакуації родинам з дітьми тимчасово не дозволять повертатися додому

Родини з дітьми вивозитимуть з п'яти населених пунктів Кіндрашівської, трьох — Куп'янської, вісьмох — Курилівської та усієї території Дворічанської та Петропавлівської громад, говорить Нейман.

За її словами, у Дворічанській та Петропавлівській громаді вперше примусова евакуація була оголошена у квітні 2023 року, усі діти звідти виїхали.

Евакуація дітей з Куп'янського району, Харківська область, жовтень 2023 року. Фото: поліція Харківщини

"Але є можливість, що вони могли повернутися, тому ці громади включили у список", — говорить Світлана Нейман

Весною, коли була оголошена примусова евакуація, у рішенні Ради оборони Харківщини не було заборони про повернення на ці території, каже Нейман.

"У поліції, яка стоїть на блокпостах не було повноважень заборонити в'їзд. Зараз, згідно з рішенням Ради оборони, родини з дітьми не будуть пропускати назад. Дорослі мають право повертатися", — розповідає заступниця начальника Куп'янської РВА.

Чи вивозитимуть жителів громад Куп'янщини без дітей та коли має розпочатися примусова евакуація

За її словами, з 24 жовтня працівники місцевих адміністрації разом з поліцейськими попередили родини з дітьми, що у них є час вирішити, куди виїжджати, чи потребують вони допомоги з розміщенням.

"Рішення міністерства реінтеграції очікуємо 31 жовтня-1 листопада, тоді розпочнеться примусова евакуація. До евакуації залучаємо Координаційний гуманітарний центр при ОВА. Вони вивозять людей у харківські гуртожитки. Станом на 30 жовтня вільні місця там є. Це відремонтовані гуртожитки, умови для проживання з дітьми там є", — говорить Світлана Нейман.

Фото: Суспільне Харків

За її даними, з 9 серпня вже виїхали сім'ї з 350 дітьми, коли була оголошена примусова евакуація.

"275 дітей, які лишилися, підлягають примусовій евакуації. Всього це стосується 220 сімей. Жителів громад, які не мають дітей, не вивозитимуть. Вони мають самостійно прийняти рішення", — говорить Світлана Нейман.

Чи забиратимуть дітей, чиї батьки відмовилися від евакуації

Більшість сімей вже збирають речі, розповідає Неман.

"Деякі відмовляються. Вони кажуть: "У нас все гаразд, було влучання, але не у наш будинок". Підключаємо до спілкування з людьми поліцію, ювеналів, службу у справах дітей. Поки що людей вмовляють виїхати. Примусова евакуація передбачає вилучення дітей від батьків без позбавлення батьківських прав. Служба у справах дітей має скласти акт з залученням ювенальної превенції", — каже заступниця начальника Куп'янської РВА.

Евакуація дітей з батьками з Вовчанської громади, липень 2023 року, Харків. Фото: Координаційний гуманітарний центр

Світлана Нейман говорить, що вивозити дітей необхідно через загострення військової обстановки, постійні обстріли та їх посилення.

"Є велика небезпека для жителів громад та дітей, життя яких потрібно зберегти. Людей, яких будуть вивозити волонтери, попередять, куди їх вивозять. Якщо їм немає, куди їхати, їх поселять у гуртожитки. Також їм нададуть юридичну, гуманітарну допомогу. Якщо є необхідність поїхати до родичів у західні регіони України, їх безплатно довезуть до місця", — говорить Неман.

За даними поліції, на 30 жовтня з Куп'янщини правоохоронці вивезли 21 людину, серед яких — 12 дітей.

Як триває евакуація з Борівської громади

Керівник Борівської громади Олександр Тертишний повідомляє, що про примусову евакуацію з території Борівської громади мова не йде.

"Ми рекомендуємо вивозити дітей у більш безпечні місця. У нас виїхала 81 дитина упродовж трьох-чотирьох останніх днів. Всього у громаді перебуває 770 дітей, до цього було 849. Закликаємо жителів громади виїжджати, ми допомагаємо з евакуацією", — каже Тертишний.

Волонтери "Червоного Хреста" вивозять родину Ірини Стеценко. Грудень 2022 року. Фото: Суспільне Харків

За його словами, найбільш небезпечні населені пункти Борівської громади — це Борова та Підлиман.

"Люди можуть звертатися до місцевих органів самоврядування, до старост. Вони зв'язуються з координаційним гуманітарним центром. Волонтери приїжджають та забирають людей. Цей процес вже почався. Ми рекомендуємо у першу чергу вивозити дітей", — говорить Тертишний.

Номери для евакуації

Жителі можуть звертатися до Єдиного координаційного гуманітарного центру за номером: 0800339291.

Дзвінки безплатні та приймаються цілодобово.

Також щоденно з 9:00 до 16:00 працює "гаряча лінія" Куп'янської МВА: 0989412300.

Що відомо про евакуацію з Куп'янщини

У листопаді 2022 року жителям деокупованої Куп'янської громади запропонували евакуюватися у зв'язку з обстрілами та проблемами з комунікаціями.

На початку березня в Куп'янській та Курилівській громадах почали обов'язкову евакуацію дітей та маломобільних людей. Таке ж рішення щодо всіх груп населення ухвалили стосовно десяти населених пунктів Вільхуватської громади, усієї Дворічанської та Петропавлівської громад.

9 серпня в районі оголосили обов'язкову евакуацію з усіх громад, окрім Великобурлуцької та Шевченківської. Станом на 11 серпня з Куп'янська та сусідніх сіл і селищ планували примусово евакуювати близько 800 дітей.

Впродовж місяця з району вивезли 700 людей, 4 тисячі написали відмови від евакуації.

Згідно з рішенням Ради оборони Харківщини, з 10 населених пунктів Куп'янського району оголосили примусову евакуацію дітей 27 жовтня, повідомив очільник ОВА Олег Синєгубов. Станом на 26 жовтня там проживало 275 дітей. Їх евакуюватимуть з одним або обома батьками, опікунами, або піклувальниками.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube