Перейти до основного змісту

Вибори у районні ради: чому не призначають та що буде, якщо не призначать

. Суспільне Харків, УНІАН

15 серпня — остання дата, коли можна призначити вибори до районних рад. Вони можуть відбутися або одночасно з іншими місцевими, 25 жовтня, або вже наступного року. Якщо 25 жовтня вибори до райрад не відбудуться — це буде порушення Конституції, пояснює юрист "Опори".

Хто весь цей час буде представляти інтереси громади, як це закріплено у Конституції, невідомо.

"Ситуація патова, і всі мають оперативно відреагувати", — говорить радник з юридичних питань громадянської мережі "Опора" Павло Романюк. — "Ці проблеми виникли, тому що законодавець спочатку змінив адміністративно-територіальне законодавство, а потім змінив виборче законодавство, але не змінив Конституцію. І, оскільки ці зміни не системні, це викликає неузгодження".

Сергій Чернов. Суспільне Харків

Голова Харківської облради, президент Української асоціації районних та обласних рад Сергій Чернов прогнозує такий варіант, що у випадку, якщо вибори 25 жовтня не відбудуться, то депутати ліквідованих 27 районів будуть продовжувати працювати й дублювати повноваження із новообраними депутатами в об'єднаних громадах:

"У Харківській області 15 майбутніх ОТГ на 100% поглинули територію районів. І буде дублювання повноважень, як це зараз відбувається у Коломацькому районі, де дублюють повноваження ОТГ і її виконком, райдержадміністрація і районна рада", — прокоментував Суспільному Чернов.

Новий поділ на райони Харківської області.

Але продовження роботи депутатів після 5-річного строку — порушення Конституції:

"Залишиться 27 районних рад, а в Україні 490, вони всі не ліквідовані, а будуть працювати із порушенням чинної Конституції, де сказано, що термін повноважень депутатів спливає після 5 років перебування у радах", — пояснює Чернов.

"Хто буде займатися питаннями опаленням приміщень, котельнями, засновниками яких є районні ради..? Районні лікарні, інтернати, музеї, пам'ятки архітектури, спортивні комплекси та багато іншого. У них є договірні умови, кредиторська заборгованість. Як миттєво зробити так, щоб хтось забрав це разом із борговими й господарськими зобов'язаннями на себе і надавав послугу для людей, щоб вони не постраждали?" — наводить приклад Чернов.

Depositphotos

Законом визначено, що перші вибори у нових районах (а зміна районування з 27 до 7 на Харківщині — це і є утворення нових районів) призначаються за зверненням повноваженого органу. Який це орган — ЦВК запитала роз'яснення у профільного комітету Верховної Ради.

"Але є нюанс: комітет не має повноважень давати роз'яснення норм закону. Зараз єдиним конституційним шляхом є внесення змін до виборчого кодексу: або конкретизувати або прибрати цю норму (щоб ЦВК могла сама оголосити про вибори — ред.)", — говорить Романюк.

Що відомо

  • ЦВК сформувала виборчкоми: сім районних, 17 міських, одна обласна. Зараз обласна виборча комісія займається виборами до Харківської облради, міськими — виборами голів і рад міст, районні — виборами сільських та селищних рад і голів.
  • Стали відомі дати та терміни підготовки та проведення місцевих виборів в Україні, запланованих на 25 жовтня 2020 року.
  • Верховна Рада України змінила районування областей України, в тому числі Харківської. Замість 27 районів в регіоні створять сім — Богодухівський, Ізюмський, Красноградський, Куп’янський, Лозівський, Харківський та Чугуївський.
  • За словами голови Харківської ОДА Олексія Кучера, наступним кроком децентралізації Харківщини має бути ліквідація районів.

Топ дня

Вибір редакції