Чому у Вовчанську на Харківщині дорогі дрова? Коментарі жительки, влади та лісництва

Ексклюзивно
. Дрова у Лозівській громаді. Листопад 2022 року. Фото: Сергій Зеленський/Facebook

У прикордонній деокупованій Вовчанській громаді, яка перебуває під щоденними обстрілами РФ, починають готуватися до зими. Жителька Вовчанська Ольга Пічужкіна нарікає: у місті, де немає газу, бо воно було приєднане до російської газової системи, людям складно купити дрова на зиму через їхню високу вартість. За словами Ольги, нині жителям громади пропонують машину з 9-10 складометрами дров за 17 тисяч гривень.

З чого складається вартість дров для мешканців Вовчанської та інших громад Харківської області? Які шляхи більш доступного забезпечення жителів твердим паливом бачить місцева влада? Українське Радіо Харкова дослідило.

Дрова у Вовчанську до зими: розповідь Ольги Пічужкіної

Дрова дорогі були в минулому опалювальному сезоні й зараз теж. Дров безплатних немає, хіба, може, одиниці отримували з пільговиків. Моя родина за статусом малозабезпечена, чоловік є опікуном людини з інвалідністю першої групи — його брата. Ні брату дрова не привозилися, він живе у Вовчанських Хуторах, ні нам. І батьки мої, мешкають у Верхній Писарівці-2, пенсіонери, за 70 років, їм безплатні дрова не привозили.

Ми цікавилися, нам казали, що програма є, можна записатися, але там одразу казали, що малоймовірно, що на всіх вистачить чи, що розвозитимуть.

Я прошу не за себе, а хочу, щоб наша влада звернула увагу на те, що в нас по 17 тисяч за 10 складометрів зараз пропонують купувати дрова. Ясен і дуб. Звідки люди зараз візьмуть такі гроші?! На зиму потрібно дві машини.

Узимку умовно дозволяли збирати сушняк у посадках на не замінованих ділянках. Інакше б люди не вижили. Ми в легковику цей хмиз возили з дітьми без причепа, складали на сидіння й клали в багажник. Раз на тиждень їздили. Зараз такого немає, щоб вивозили сушняк. Напевно, заборонено.

Ліс у Вовчанській громаді. Вересень 2021 року. Фото: Марія Солодовнік/Суспільне Харків

Я не прошу безплатні дрова, але хочеться, щоб вартість дров була доступною. У Вовчанську великий приватний сектор, потреба у дровах чимала. У чатах місцевих крик душі вже пішов через підняття ціни на дрова.

Вовчанське лісове господарство реорганізовують

Державне підприємство "Вовчанське лісове господарство" зараз реорганізується шляхом приєднання до іншого держпідприємства — "Ліси України": у його підпорядкування переходять лісгоспи на правах філій. Для споживачів дров змін не буде, розповів голова комісії з припинення державного підприємства "Вовчанське лісове господарство" Григорій Маслюк.

За його словами, в лісництві за машину у 10 складометрів 17 тис. гривень не просять: "У нас рахується вартість за 1 м³, а 17 000 — це, можливо, перекупи якісь продають. У нас є вартість дров, а вартість послуг з доставлення, завантаженню — це вже лежить на людині, бо ми не надаємо цих послуг".

Фото: Роман Кривко/Українське Радіо Харкова

Маслюк каже: один куб дров у Вовчанському лісгоспі коштує близько 1100 гривень, за його словами, ця ціна лишається на рівні минулого року. Послуги з доставлення у лісництві не надають, покупець сам мусить забрати куплені дрова.

"Послуги з розрізання, по заготівлі цих самих дров здійснюють приватні підприємці за договором — підприємство укладає з ними договір, і вони надають нам послуги. У нас метрові дрова", — каже Григорій Маслюк.

Як повідомили Українському Радіо Харкова в обласному департаменті житлово-комунального господарства, державної субвенції на дрова для пільговиків наразі немає, торік вона з'явилася восени.

Скільки дров планують заготувати у Вовчанському лісгоспі?

Лісник пояснює, самовільно заготовляти деревину у лісгоспі не можна. Через війну господарство зазнало збитків.

"У нас насадження переважно розташовані під кордоном з РФ, тому часті артилерійський обстріли, загоряння насаджень, пошкодження є. Зараз повноцінне господарство відсутнє приблизно на половині насаджень, що перебувають у нас в користуванні", — каже Григорій Маслюк.

Ліс у Харківській області. Фото: Тетяна Кривоніс/Українське Радіо Харкова

Цього року у лісництві планують збільшити заготівлю: "Протягом 2022 року невелика заготівля була у зв'язку з бойовими діями. Відновили роботу ми лише в листопаді, тому йдеться про заготівлю близько тисячі чи двох тисяч кубів дров. В цьому році трішки більше, і до кінця року, думаю, 5-7 тисяч буде".

Цього вистачить для потреб громади?

На цей час людей, які звертаються, забезпечуються, нікому не відмовляємо. Тут треба зважати, що і мінна небезпека є актуальною. Майже всі насадження ймовірно забруднені вибухонебезпечними предметами, тому роботи проводяться лише після перевірки спеціальними службами.

Дрова у Лозівській громаді. Листопад 2022 року. Фото: Сергій Зеленський/Facebook

Які поради будуть мешканцям, які хочуть придбати дрова: цим краще зараз уже займатися чи почекати, може, осені, коли будуть, ймовірно, пільгові умови, чи, може, навпаки ціна зросте?

Я не думаю, що ціна буде зростати. А на рахунок того, коли купувати людям дрова, то скажу, що хороший господар старається по сухій погоді придбати, щоб потім, коли почнеться сезон дощів, щоб уже було все заготовлено.

Ситуація з цінами на дрова: коментар начальника Вовчанської МВА Тамаза Гамбарашвілі

У нас немає досить техніки й працівників, щоб заготовляти дрова, тому така проблема є (з цінами на дрова — ред.), але ми чекаємо, що з цим нам держава допоможе програмами, так, як було.

У Харківській області готують дрова на зиму, листопад 2022. Фото: Суспільне Харків

Допомагати з перевезенням, розпилом ми фізично не можемо, тому що люди, які залучені на тепломережах, вже працюють і заготовляють для теплових мереж дрова, а інших людей в нас немає, як і техніки. Зокрема, проблема в тому, що людей дуже мало — працездатні люди переважно виїхали з Вовчанська, немає працівників і дуже багато вакантних посад.

Якщо волонтери і небайдужі люди долучаться до цього, то і місцеві, і ми будемо дуже вдячні

Громада продовжує потерпати від щоденних обстрілів. РФ б'є не тільки по населених пунктах, але і по лісах та лісосмугам, тому заходити туди людям небезпечно, а крім того і незаконно. Звичайно звертаються щодо цін на дрова, але ми роз'яснюємо ситуацію, яка склалася.

А взагалі якої кількості людей це стосується, яким потрібно заготовити дрова в умовах відсутності газу?

Газу немає, тільки можна топити твердим паливом, наприклад, дровами або електроенергією. На території громади проживає на даний час 12 000 населення, тому ви розумієте, які це об'єми й потреби.

В багатоповерхівках залишилось не так багато людей, там дуже мало, повиїжджали, бо були й зараз продовжуються перебої з електропостачанням після обстрілів, тому електрика не варіант для обігріву. І питання навіть не тому в скільки це обійдеться, а в тому, що у нас бувають моменти, коли день, два або і тижнями немає світла в деяких населених пунктах.

Взагалі по ситуації, то кабельного інтернету немає, тому що ця мережа пошкоджена від вибухів, мобільних зв'язок у нас є з перебоями.

Тобто, будемо вважати, що близько 12 000 людей потребують вирішення ситуації з опаленням, з них пільговиків багато, тих, хто отримує субсидію, наприклад?

Люди, які залишили зараз на території міста Вовчанська і на території громади — переважно похилого віку, пенсіонери, люди з інвалідністю, тому більшість жителів отримують і субсидії, і це пільгові категорії.

Ми чекаємо програми щодо надання людям "пільгових" дров. Я думаю, що ближче до осені, до зими це питання буде вирішене.

Я так розумію, вирішення ситуації з відсутністю постачання газу найближчим часом не варто чекати?

Ні, не розв’яжуть. Сподіватися варто на електрику, дрова, буржуйки, в кого є печі, то і на вугілля, але це невелика кількість домоволодінь.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube