У Харкові почали реставрувати 300-річне Євангеліє, врятоване музейниками від окупантів в Ізюмі

. Врятоване в Ізюмі Євангеліє почали реставрувати у Харкові. Червень 2023 року. Фото: Лариса Говина/Суспільне Харків

У Харкові почали реставрувати 300-річне Євангеліє, врятоване під час окупації Ізюма. Його до міста привезли у квітні. Видання було надруковане ще за часів гетьмана Івана Мазепи, потім зберігалося в Ізюмському краєзнавчому музеї. Працівниця закладу Діна Листопад сховала пам'ятку від окупантів, щоб ті не викрали експонат. Нині над відновленням стародруку працюють харківські реставратори.

Як реставрують Євангеліє — матеріал Суспільне Харків.

"Євангеліє треба рятувати"

Над реставрацією Євангелія працюють двоє людей, їхнє головне завдання – зберегти текст і зупинити руйнацію паперу, каже завідувач Харківської філії реставраційного центру України Сергій Омельник.

"Реставратори працюють із декількома сторінками зараз. Харківська філія не займається реставрацією стародруків, зазвичай ми займаємося реставрацією окремих документів. Ми пішли на цей крок, тому що Євангеліє треба рятувати. Воно в дуже поганому стані було вивезене з Ізюма. Якщо не наше втручання, то воно може взагалі припинити своє існування", — говорить Сергій Омельник.

Стародрук реставратори отримали у вигляді сторінок, з кожним аркушем працюють, як з окремим документом. Їх — понад 300. До того ж є окремо фрагменти сторінок: "Одні майже цілі, інші — майже повністю зруйновані".

Сергій Омельник. Червень 2023 року. Фото: Лариса Говина/Суспільне Харків

"Папір дуже страждає при коливаннях вологості, при коливанні температури. Якщо зволікати й чекати, коли звільнить реставратор саме по стародруках, ми можемо втратити його. Наша задача, перш за все, законсервувати, так би мовити, припинити руйнівні процеси, які відбуваються в папері на цей час", — каже реставратор.

Експонати ховали під обстрілами

Євангеліє переживає не першу війну. Під час Другої світової музейники закопали його у землю, це, говорить головна зберігачка фондів Харківського історичного музею Вікторія Буличова, також вплинуло на стан пам'ятки.

"Його загорнули й зберігали в землі. Через це реставратори можуть бачити впливи різних рослин, різні забруднення, які можуть мати рослинне походження. Металевий оклад очищений, зберігся, а от із книжковим блоком треба ще довго і ретельно попрацювати", — говорить Вікторія Буличова.

Врятоване в Ізюмі Євангеліє почали реставрувати у Харкові. Червень 2023 року. Фото: Лариса Говина/Суспільне Харків

Від російських військових під час боїв за місто та окупації Ізюма експонати музею сховали працівники, розповіла головна спеціалістка управління культури Ізюмської міської ради Марина Коловоротна. "Співробітники приходили на роботу і ховали їх. Де могли, закривали. Так, боялися, але йшли. Як вони кажуть: "Ми розуміли, що обстріли, що можемо постраждати". Але для них важливіше було сховати хоча б, що могли", — каже Коловоротна.

"Про цю книгу знали багато людей, якби ця інформація дійшла до орків, вони могли його шукати в музеї. Тому ми поставили у вітрину колового огляду книгу, яка трохи її нагадувала. Я вважаю, що мародери та росіяни не помітили різниці, й таким чином колекцію вдалося врятувати", — розповідала Суспільне Кропивницький ізюмська музейниця Діна Листопад, яка сховала стародрук перед тим, як евакуюватися.

"Дуже небагато збереглося речей, пов'язаних з Іваном Мазепою"

За словами Вікторії Буличової, Євангеліє має не лише релігійну, а й історичну цінність.

Вікторія Буличова. Червень 2023 року. Фото: Лариса Говина/Суспільне Харків

"Це Євангеліє було створено у 1707 році. За часів гетьманства Івана Мазепи. Воно було виготовлено у Києво-Печерській лаврі, на папері, який спеціалісти називають радомишльським. Воно створювалося не одним кроком. Для нього був потрібен час, і в 1709 році Євангеліє було подароване Свято-Преображенському собору у місті Ізюм. Воно перебувало на збереженні Ізюмського історико-краєзнавчого музею", — каже Буличова.

Дуже небагато збереглося речей, пов'язаних з Іваном Мазепою. Ми звикли до архітектурних будівель, які були створені за його участі, за його внеску. Але є ще предмети, які пов'язані з релігійним культом і також із його впливом та рішеннями.

"Це Євангеліє-апракос: у ньому розписані богослужіння усього церковного року, починаючи від Великодня до Великого посту, тобто, повне коло. Це предмет, який виготовлявся не тільки у вигляді книжкового блоку. Він мав ще металевий ошатний срібний оклад. він зберігся, але в процесі реставрації ми звертаємо першу увагу на збереження книжкового блоку. Металевий оклад на початку нашої незалежності був більш-менш реставрований, убезпечений від руйнування. Зараз, після плачевних моментів в історії Євангелія, ми вважаємо, що в першу чергу, треба зберігати його", — говорить музейниця.

"Пліснява — справа серйозна"

Наталія Чорна — реставраторка, яка працює над відновленням сторінок пам'ятки.

"Пліснява, плями, розриви, значні втрати паперової основи, дуже крихка сама основа — зрозуміло, бо 300 років. Терміни роботи залежать від певних пошкоджень кожної сторінки. Пліснява — справа серйозна. Вона роз'їдає паперові волокна, розфарбовує у різні кольори", — говорить Наталія.

Реставраторка Наталія Чорна. Червень 2023 року. Фото: Лариса Говина/Суспільне Харків

За її словами, спочатку папір очищують від бруду губкою, далі — "закріпляють" текст та роблять хімічну обробку. Цей процес триває близько тижня.

"Хімічні процеси відбуваються непередбачувано. Це залежить від догляду, від конкретного забруднення, плями або плісняви. У нас є папір, яким ми перевіряємо наявність хімікатів. Коли хімікати вивітрилися, далі вже відбувається поповнення втрат, малювання. Після цього сторінка має пролежати близько 10 днів у картонному пресі", — каже реставраторка.

Врятоване в Ізюмі Євангеліє почали реставрувати у Харкові. Червень 2023 року. Фото: Лариса Говина/Суспільне Харків

За оцінкою реставраторів, тривати відновлення стародруку близько року.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube