11 квітня у Первомайському завершився перший тур голосування за перейменування міста. У другому турі містяни обиратимуть між Хлібодаром та Добродаром.
Міський голова Микола Бакшеєв розповів Суспільне Харків, яке значення мають ці назви.
Чому перейменовують Первомайський
"Перейменування Первомайського визначено низкою законодавчих актів. Серед них — закон України про географічні назви, про засудження комуністичного режиму, про декомунізацію. Вийшли з такою ініціативою, щоб не чекати поки місту буде присвоєна інша назва за рішенням Верховної Ради. Вирішили долучили до цього процесу містян", — пояснив Микола Бакшеєв.
Хто пропонував нові назви
За його словами, в онлайн-режимі провели громадські обговорення щодо перейменування міста.
"На платформі e-dem жителі міста могли обрати одну з 10 запропонованих назв. Напередодні зібрали усі надані варіанти. Всього було запропоновано близько 650 назв, вони часто дублювалися. Спочатку було 15 назв, які ми відібрали. В наших групах у Viber та Telegram люди визначились щодо 10 топонімів, які вивели на голосування", — говорить міський голова Первомайського.
Підсумки голосування першого туру
11 березня підбили підсумки онлайн та офлайн голосування, яке відбулося у ЦНАПі.
"Виявили двох переможців, які ввійдуть до бюлетеня другого туру. Ними стали Хлібодар та Добродар. Назва Холодноярськ посіла третє місце. Але за нашим положенням до другого туру можуть увійти дві назви, які набрали найбільшу кількість голосів", — каже Микола Бакшеєв.
За його словами, голосування у другому турі триватиме протягом 10 днів, розпочнеться воно з 12 квітня.
Топонімічна комісія та робоча група обере переможця, а потім подасть клопотання про перейменування на сесію, яка пройде 28 квітня.
"Далі будемо чекати сесії обласної ради. Очікую, що процес може розтягнутися навіть до кінця року. Спочатку має проголосувати область, а потім пропозицію подають на розгляд Верховної Ради", — говорить Бакшеєв.
Чому Добродар та Хлібодар?
"Напевно, Добродар — це більш узагальнена назва, а Хлібодар — більш прив'язана до регіональних речей. Наша харчова станція не перший рік відвантажує велику кількість зерна в Україні. Ми були потужним оператором виробництва хліба, коли після повномасштабного вторгнення зупинили Салтівський, Кулиничівський, Новобаварський хлібзаводи. На такий великий регіон закрили продовольчу проблему", — розповідає міський голова.
"Ця історія занурюється у віки. Млин поміщика Лихачова не без підґрунтя утворився. На станції Лихачове з часу виникнення залізниці працювали усі порядні зернотрейдери. Це назва пов'язана з історією. Добродар — теж позитивна та гарна назва, яка включає те, що ми виробляємо хліб, але ширша за своїми емоціями", — каже Бакшеєв.
Чому місто називається Первомайський?
Микола Бакшеєв зазначив, що назва "Первомайський" походить від колгоспу "Перше травня".
"Назви колгоспам давали на честь якихось комуністичних діячів або подій. Якщо поглянути на мапу після часів колективізації, то радгоспи мали назви "Іскра", "Імені Леніна", "Шлях до комунізму", "Імені Кірова", "Перше травня", — говорить Микола Бакшеєв.
Міський голова каже, що "всі ці назви були комуністично упередженими".
Чи перейменують станцію "Лихачове"
До Первомайської міськради звернулася "Укрзалізниця" щодо перейменування станційних пунктів на території громади, каже Микола Бакшеєв.
"Було питання щодо перейменування станції Лихачове. Ця назва не була включена у список перейменування Первомайського, бо це був радянський поміщик, який мав бізнесові інтереси. Він був представником імперіалістичного уряду. Станція підлягатиме перейменуванню, але після зміни назви міста. Щоб не було такого, що місто має одну назву, а станція — іншу. Щоб синхронізувати ці процеси", — каже міський голова.
Стели з назвою "Первомайський" при нагоді замінять на нові, говорить Бакшеєв.
Що відомо
- У Первомайському 23 січня обрали 15 варіантів нової назви міста. Загалом міська рада отримала близько 600 пропозицій, як перейменувати Первомайський в рамках дерусифікації.
- Чому назва "Первомайський" є імперсько-радянським спадком, не відповідає українській мові та яка процедура перейменування — про це в ефірі Українське Радіо Харків розповіли представники міської влади, громадськості та Українського інституту нацпам'яті.
- 10 березня у Первомайському розпочалося голосування за нову назву міста.
- У Первомайському підбили підсумки голосування за нову назву міста, однак жителів чекає ще один тур голосувань — жоден з варіантів не набрав 50% та більше голосів, повідомила Первомайська міська рада.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube