"Забирали останки людей": як рятувальники працювали в окупованому Старому Салтові

Ексклюзивно
. Старий Салтів. 2022 рік. Фото: ДСНС

Частини ДСНС відновила роботу у звільненому Старому Салтові на Харківщині. У травні, коли почалося звільнення селища, обстріли посилилися. Крім цивільних будинків окупанти пошкодили пожежну частину — рятувальники повернулися до неї восени.

Працювали під обстрілами

Начальник рятувальної частини Старого Салтова Андрій Міхайлов розповідає, що з 24 лютого, попри обстріли, він та ще його 16 колег продовжували нести службу.

"У частину були неодноразові прильоти, наш підрозділ виконував свої завдання за призначенням. Прилітали літаки й ми ховалися в оглядову яму під автомобіль", — згадує Андрій Міхайлов.

Старий Салтів. 2022 рік. Фото: ДСНС

До цього селища на Харківщині російські окупанти зайшли у перші дні повномасштабного вторгнення.

"У травні, під час звільнення Старого Салтова українськими захисниками, окупанти посилили обстріли. Були прильоти, мінометні обстріли. Була розбита колона авто з цивільними людьми. Вони виїжджали з Вовчанська, їх обстріляли", — згадує місцевий рятувальник Вадим Портянко.

Декілька машин згоріли, з людьми, з усім. Забирали останки людей та майно, яке залишалося, й віддавали їх поліцейським, криміналістам

Старий Салтів. 2022 рік. Фото: ДСНС

Він розповідає, що під обстрілами важко було працювати — не було ані касок, ані бронежилетів: "Води у нас не було, гідранти не працювали. Виїжджали лише до рятувальної станції, або заправлялися водою в озері".

У травні російські снаряди влучили у пожежну частину. Зі Старого Салтова рятувальників перевели до Харкова, розказує рятувальник Іван Набока.

Старий Салтів. 2022 рік. Фото: ДСНС

"Я поїхав 26 травня, коли вже тут плита впала, були конкретні прильоти. Не поряд, а саме сюди. Газель стояла, лобове скло розбилося. Фізично не було можливості тут перебувати", — згадує Набока.

Старий Салтів. 2022 рік. Фото: ДСНС

Самостійно відновили пожежну частину

У Старий Салтів рятувальники повернулися після вересневого контрнаступу ЗСУ та почали ремонт: самотужки відремонтували дах, замінили розбиті вікна. Місцевих рятувальників під час ремонту підтримував Харківський гарнізон: давали будматеріали і самі їздили допомагати колегам в області.

Старий Салтів. 2022 рік. Фото: ДСНС

Для роботи нині мають захисні бронежилети та каски. Також отримали новий рятувальний автомобіль. Додатково встановили водяну мотопомпу: вона допомагає із забором води у важкодоступних місцях, каже начальник місцевої рятувальної частини Андрій Міхайлов.

Старий Салтів. 2022 рік. Фото: ДСНС

"Люди приходять до нас, звертаються, щоб зарядити телефони, погрітися. У нас є "пункт незламності". Роблять заявки на знешкодження вибухонебезпечних предметів, ми реагуємо, ми на місці", — говорить Міхайлов.

У Старому Салтові не залишилося жодного непошкодженого будинку, досі немає світла, газу та опалення.

Читайте також

"Чому я маю з рідної землі тікати?": історія газовиків, які працювали під обстрілами на Харківщині

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube