Олена Зеленська зібрала в Європі перші гроші на відновлення лікарні в деокупованому Ізюмі.
Про це вона повідомила на своїй сторінці у Facebook за результатами презентації у Франції Фундації Олени Зеленської.
"Дякую за допомогу у відбудові зруйнованої та розкраденої загарбниками Ізюмської лікарні, пожертви на яку ми збирали на презентації моєї фундації", — написала перша леді.
Під час свого візиту до Франції Олена Зеленська розповіла про те, що залишилось від лікарні в Ізюмі, яку розграбували російські окупанти. Вона також розповіла європейцям про лікаря Юрія Кузнєцова, який працює у медзакладі.
За словами Олени Зеленської, за час російської окупації Юрій Кузнєцов був не лише травматологом, а й хірургом і акушером.
"У підвалах лікарні народилися девʼять малюків. Сотні життів урятовані завдяки тому, що ця людина та її колеги залишились і зробили більше, ніж могли", — розказала Олена Зеленська.
Дивіться також: Юрій Кузнецов розповів Суспільному про роботу в Ізюмі під час окупації
До війни у медзакладі працювали 547 фахівців. Зараз заклад функціонує на 10% потужності, говорить Зеленська.
"Розчавлений плитою томограф, розгромлені чотири операційних блоки та реанімація, ліфт, що впав у шахту, уламкові влучання повсюди. І розкрадене повністю все, що не понівечене", — додала вона.
До повномасштабного вторгнення Ізюмська лікарня обслуговувала близько 100 тисяч людей.
"До повномасштабного вторгнення Росії в Україну тут був капітальний ремонт і нове устаткування. А тепер – лише стіни. І то не всі. Навколо пустеля: знищена інфраструктура, холод і зима. Але й в цих умовах 190 героїчних лікарів рятували і рятують життя. На початку окупації навіть топили сніг, щоб мати воду. Тепер допомога потрібна їм і самій лікарні", — заявила Зеленська.
Суму, яку європейці пожертвували на відновлення лікарні під час презентації, Олена Зеленська не повідомила.
Що відомо
- Ізюм Харківської області армія РФ руйнувала з літаків та артилерії від березня. У місті зруйновані головні адміністративні будівлі, а також житлові багатоповерхівки. Місто наприкінці березня окупанти взяли в облогу, 1 квітня у Генштабі повідомили, що росіяни захопили Ізюм.
- Протягом березня Росія відмовлялася відкрити коридори для евакуації жителів Ізюма, лише двічі вдалося вивезти частину людей, рух колони змінювали через обстріли. Частину жителів Ізюма примусово депортували в РФ. Частина людей, яких депортували з Ізюма до РФ, змогли повернутися до України через Європу. За час окупації міста лише один раз волонтери змогли передати в Ізюм ліки.
- Ізюмський напрямок протягом весни та літа у Генштабі називали одним із найскладніших та найактивніших на Харківщині. Підрозділи ЗС Росії, які вчиняли воєнні злочини у Бучі Київської області, воювали після виходу з Київщини під Ізюмом. Журналісти-розслідувачі ідентифікували окупантів Ізюма. На кладовищі у лісі, де облаштували позиції російські війська, знайшли близько 450 могил часів окупації.
- 14 вересня прапор України за участі президента урочисто підняли над міською радою в Ізюма. За даними РНБО, за час повномасштабного вторгнення Ізюм зазнав найбільше авіаударів РФ — 476.