Орієнтовно з наступного тижня, за інформацією Харківської обласної військової адміністрації, у Харкові почнуть опалювати житло. Раніше тепло подали до лікарень та пологових будинків. Більшість громад Харківщини має індивідуальне опалення. Як готуються до зими у громадах — матеріал Суспільне Харків.
Опалення у Харкові та області
З 56 територіальних громад Харківської області 21 має централізоване теплопостачання:
- Харківська, Куп'янська, Балаклійська, Ізюмська, Красноградська, Лозівська, Первомайська, Вовчанська, Зміївська, Чугуївська міські громади;
- Борівська, Донецька, Роганська, Пісочинська, Солоницівська, Малинівська, Новопокровська, Слобожанська, Чкаловська селищні громади;
- Курилівська, Наталинська сільські громади.
Стан тепломереж у громадах, які пережили окупацію, є різним, розповів 20 жовтня голова Харківської ОВА Олег Синєгубов.
"Якщо, наприклад, у місті Вовчанську більш-менш ситуація у критичній інфраструктурі за станом мереж, якщо ми беремо місто Ізюм, то з більше ніж 20 котелень залишилося майже неушкодженими шість-сім. І ми зараз продовжуємо аналіз мереж, теплопунктів, котелень для того, щоб зрозуміти, що ми встигнемо відновити до опалювального сезону, а що ні", — сказав Синєгубов.
Читайте також: У деокупованому Ізюмі на Харківщині оголосили евакуацію напередодні зими
Люди у районах поблизу місць ведення бойових дій можуть безкоштовно отримати дрова для обігріву, повідомили у Харківській ОВА. На це виділили 66,6 млн гривень з держбюджету.
"Пріоритет в отриманні безоплатної деревини матимуть громадяни, житло яких постраждало від війни, які не мають роботи та доходів", — наголосили в ОВА.
Охочі отримати дрова, мають звернутися до керівництва громад. Ці дані збирають і подають в ОВА, обладміністрація — до міністерства.
Читайте також: Аварійні схеми живлення та можлива евакуація: Харківська ОВА — про наслідки атак РФ на енергетику
Скільки звернень надійшло, в ОВА не уточнили, заявки продовжують збирати. Водночас є дані від органів соціального захисту населення: на 1 жовтня на придбання твердого палива і скрапленого газу призначені субсидії 2766 домогосподарствам та пільги 682 домогосподарствам в області.
Жителі Харківщини можуть самостійно купити деревину для опалення через державний сервіс "ДроваЄ": за рік кожен громадянин має можливість замовити 15 м³ дров.
У Департаменті захисту довкілля та природокористування ОВА не називають загальних потреб області в деревині, але за їхніми підрахунками, регіону вистачить твердого палива, до інших областей звертатися не планують.
Ситуація у громадах Харківщини
Золочівська громада подала близько 6 тисяч заявок на отримання деревини до ОВА, розповів Суспільного голова громади Віктор Коваленко.
"Також, під умови міжнародного проєкту програми "Карітас" у нас підпадає 166 людей. Зараз Департамент екології ОВА готує проєкт розпорядження, є відповідні категорії, і у нас там нині підпадає 600 людей. Але на цей час жоден з проєктів ще не почав працювати", — сказав він.
У громаді є люди, які можуть претендувати на дрова за рахунок субвенції держбюджету. Водночас частина людей готується до зими самотужки, говорить Коваленко: "Є город, а внизу — і кленки, і верба, і тополя. Ніхто не чекає, коли хтось щось дасть".
Читайте також: Ремонтують дахи, чекають дрова: звільнена від окупантів Дергачівська громада готується до зими
У Шевченківській громаді 3703 домоволодіння потребують допомоги з опаленням дровами, розповів голова громади Валерій Приходько.
"Харківська ОВА обіцяє закупити дрова із субвенції. Також є благодійний фонд, який обіцяє закупити дрова для пільгових категорій. Окрім цього, даємо можливість людям самостійно заготовляти дрова у лісосмугах, це сухостій", — сказав він.
Близько 800 людей з 3703, які подали заявки, належать до "захищеної категорії", тобто літні люди, тяжкохворі, люди з інвалідністю, вагітні, повідомив начальний відділу економіки Шевченківської селищної ради Сергій Барибін. За його словами, для опалювального сезону на громаду потрібно близько 24366 м³ палива.
У Борівській громаді показали зразок заяви на отримання безкоштовної деревини. Заяву треба подати до керівництва громади до 25 жовтня.
Як уберегтися від чадного газу: поради ДСНС
З початком опалювального сезону більшає нещасних випадків через витоки чадного газу, який утворюється внаслідок неповного згоряння палива в опалювальних приладах. Правила безпеки Суспільному Харків нагадав речник обласного управління рятувальників Євген Василенко.
"Зараз масово люди закуповують будь-які опалювальні прилади. Багато лайфхаків, як використовувати, з чого можна робити, хтось показує, як робити з вогнегасника. Ми не радимо робити електропечі чи якісь нагрівальні прилади. Рекомендуємо придбати ті опалювальні прилади, які мають сертифікати відповідності", — каже Василенко.
Читайте також: Із забитими вікнами, обігрівачами та у гуртожитках: як зимуватимуть харків'яни зі зруйнованої РФ Північної Салтівки
"Другий етап — це безпечне використання. Якщо не дотримуватися правил пожежної безпеки при використанні, це може закінчитися пожежею або отруєнням чадним газом. Не сушити одяг поблизу печей, не зберігати легкозаймисті матеріали та не складати дрова впритул до печі. Не рекомендуємо користуватися електроковдрами, є трагічні випадки", — додає речник управління.
"Також необхідно приготувати пічне обладнання до опалювального сезону. Є фахівці, які прочищають димоходи, дають сертифікат про очищення. Є люди, які самостійно прочищають димоходи. Перевіряють дуже просто: є тяга або немає. Прочистили димохід, заслонку відкрили, дим пішов вгору — тяга нормальна. Якщо тяга погана, то дим йде в приміщення", — пояснив Василенко.
Читайте також
Чому подорожчали яйця на Харківщині: пояснює експерт з птахівництва