"Було важко, до сліз": жителі Борової на Харківщині розповіли про російську окупацію — фото

. Жителі деокупованої Борової на Харківщині вперше отримують гуманітарну допомогу. 7 жовтня 2022 року. Фото: В'ячеслав Мавричев/Суспільне

7 жовтня до Борової дістався перший гуманітарний конвой. Громада була окупована з 13 квітня. Останні групи росіян, за словами місцевих жителів, покинули Борову на початку тижня.

Тоді ж, 3 жовтня, у мережі з’явилися перші відео з українськими військовими на вулицях. 6 жовтня про звільнення селища повідомило Головне управління розвідки. Офіційно про звільнення Борової Генштаб ЗСУ ще не повідомляв. Як нині виглядає життя у звільненій Боровій — у матеріалі Суспільного.

Міст на в'їзді до Борової росіяни підірвали на початку жовтня, коли тікали з селища у бік Луганської області. 7 жовтня 2022 року. Фото: В'ячеслав Мавричев/Суспільне

До війни шлях до Борової від Харкова займав не більше двох годин. Нині, через зруйновані мости та розбиті снарядами дороги, гумконвой їхав туди близько шести годин. Заїжджати довелося через північ Донецької області.

Бетонна стела на в'їзді до Борової була пошкоджена вибуховою хвилею під час обстрілу. 7 жовтня 2022 року. Фото: В'ячеслав Мавричев/Суспільне

Зруйнований міст на одному з в'їздів до Борової. За словами місцевих, росіяни підірвали його шість днів тому, коли почали масово тікати з селища.

Міст на в'їзді до Борової росіяни підірвали на початку жовтня, коли тікали з селища у бік Луганської області. 7 жовтня 2022 року. Фото: В'ячеслав Мавричев/Суспільне

Гумдопомогу роздавали на центральній площі — в усіх адмінбудівлях навколо вибити вікна. Розбитих приватних будинків у центрі Борової не видно.

Деокупована Борова на Харківщині. 7 жовтня 2022 року. Фото: В'ячеслав Мавричев/Суспільне

У районі автостанції поліцейські розгорнули Starlink, щоб жителі могли скористатися інтернетом і подзвонити до родичів. Телефонного зв'язку та світла у Боровій немає.

Через Starlink батьки та діти завантажують шкільні домашні завдання — навчатися під час окупації було неможливо. 7 жовтня 2022 року. Фото: В'ячеслав Мавричев/Суспільне

Жителька Борової Наталія Сухина намагається додзвонитися своїй доньці у Сватове.

"Я не знаю, як вони там. Уже третій місяць їх не бачила. Хотіла дізнатися, як вони, сказати їй, що в мене все добре. Хотілося б, щоб у них було так само", — каже Наталя.

Жителька Борової Наталія Сухина намагається додзвонитися доньці, яку не чула три місяці. 7 жовтня 2022 року. Фото: В'ячеслав Мавричев/Суспільне

На сьогодні у громаді проживає понад 9000 людей, які лишалися увесь час в окупації. До вторгнення жителів було майже 15000, говорить заступниця голови Харківської військової обладміністрації Віта Ковальська.

Ми не можемо доїхати до усіх населених пунктів, тому що зруйновані дороги, зруйновані мости

"Сьогодні вперше, коли Харківська військова адміністрація завезла гуманітарний конвой у Борову і у Борівську територіальну громаду. Це 38 населених пунктів. На жаль, ми не можемо доїхати до усіх населених пунктів, тому що зруйновані дороги, зруйновані мости. Тому ми зараз розвантажуємо увесь вантаж у Боровій, який місцева влада донесе вже до інших людей, до інших населених пунктів", говорить Ковальська.

Жителі деокупованої Борової на Харківщині вперше отримують гуманітарну допомогу. 7 жовтня 2022 року. Фото: В'ячеслав Мавричев/Суспільне

"Продуктові набори мають 14 позицій. Усе основне, це три види круп, чотири банки тушкованки, банка згущеного молока, кілограм цукру, кілограм борошна, літрова пляшка олії, рибні консерви, овочеві консерви та печиво. Є все, щоб людина могла бодай два-три дні прогодувати свою сім’ю", — каже Ковальська.

Жителі деокупованої Борової на Харківщині вперше отримують гуманітарну допомогу. 7 жовтня 2022 року. Фото: В'ячеслав Мавричев/Суспільне

Сьогодні завезли сім фур — шість з продуктами, одна — з засобами гігієни.

"Це майже 6000 продуктових наборів. Але ми найближчим часом ще, через день-два, привеземо наступний гуманітарний конвой", — говорить Ковальська.

Жителі деокупованої Борової на Харківщині вперше отримують гуманітарну допомогу. 7 жовтня 2022 року. Фото: В'ячеслав Мавричев/Суспільне

Охочих евакуюватися — не бачать, говорить заступниця голови ХОВА: "Ніхто ж не виїжджає. Зараз стоїть машина, спеціально. Готові вивозити людей в евакуацію. І люди, на жаль, не йдуть. Залишаються на місцях. Тому завдання зараз найважливіше — забезпечити людей усім необхідним".

Жителі деокупованої Борової на Харківщині вперше отримують гуманітарну допомогу. 7 жовтня 2022 року. Фото: В'ячеслав Мавричев/Суспільне

Окупацію селища пережила і Людмила Мельник.

Жах, як було важко нам

"Було дуже важко, до сліз. Жах, їсти нічого було. Добре, що ми з соціальною службою поділилися, хліб пекли, бабусям розвозили, сусідам. Дружно жили. Але так тяжко було, що неможливо. Як у нас на Україні? Ділимося хлібом, сіллю. І на вогнище готували, і газу не було, і світла. Виживали. Усе, тепер все встало на свої місця", — говорить Людмила.

Жителька Борової Людмила Мельник. 7 жовтня 2022 року. Фото: В'ячеслав Мавричев/Суспільне

Росіяни катували людей, пригадує житель Борової Леонід Дорошенко.

"Я знаю, що сусіда мого катували. Він працював у військкоматі. Точніше, уже не працював. На пенсії. Але хтось здав, що працював. Спочатку його не чіпали, а потім приїхали, забрали. Побили, мішок на голову і повезли. Тижні півтори його не було, а потім прийшов — ніякий", — говорить Леонід.

Житель Борової Леонід Дорошенко. 7 жовтня 2022 року. Фото: В'ячеслав Мавричев/Суспільне

У Боровій залишився і 72-річний Олександр Немилостивий. Каже, катувати людей вивозили за Борову — на базу відпочинку "Світло шахтаря".

Взагалі знущалися

"Я тут знаю одного [потерпілого], що пальці, руки кладуть і як влуплять по руках. Тоді ще розрізали литки й на живу зашивали. Без анестезії. І самі зашивали вони. Взагалі знущалися. Це вони брали АТОвців, які у 2014-15-му служили, підгрібали, шукали їх", — говорить Олександр.

Житель Борової Олександр Немилостивий. 7 жовтня 2022 року. Фото: В'ячеслав Мавричев/Суспільне

Російські окупанти грабували місцевих, розповідає 57-річна жителька Борової Світлана Безкровна.

Прийшли, приставили гвинтівку і пішли по хаті

"Ходили по хатах, забирали все, що можна було. Чотири рази до мене приходили. Кожен новий заїзд хтось приходив і щось брав. Силу не застосовували. Вони просто прийшли, приставили гвинтівку і пішли по хаті, по двору самі. Ми стояли й тільки дивилися, а що робити? Що їм треба — забирали. У мене забрали комп'ютер, ноутбук. Нічого, пережили. Дякую Збройним силам, слава Україні!" — розповідає жінка.

Жителька Борової Світлана Безкровна. 7 жовтня 2022 року. Фото: В'ячеслав Мавричев/Суспільне

У черзі за хлібом — жителька Борової Наталя Маслік.

"Беру по буханці на двір. По нашій вулиці живе сусідка з інвалідністю. Далі там дідусь живе, він з однією рукою. У мене мама, син та я. Пенсіонерів, таких людей — не чіпали [російські окупанти]. Звісно, страшно було ходити по вулицях. Ми намагалися менше виходити", — розповідає Наталя.

Жителька Борової Наталія Маслік отримує гумдопомогу для себе та сусідів. 7 жовтня 2022 року. Фото: В'ячеслав Мавричев/Суспільне

"Боялася за себе, а більше — за дітей. Троє дітей — донька доросла та двоє синів-школярів. У квітні, травні було дуже важко. Особливо з хлібом. Бо продуктами, крупами трішки раніше запасалися. А ось з хлібом, молочкою...", — розповідає жителька Борової Олена.

Олена працює на підприємстві, зарплати увесь час окупації не було. Родина обмежувала себе у всьому, каже жінка: "З цінами був жах, піднялися до немає куди. Наприклад, у нас оцет був 12 грн, а став 35 грн".

Деокупована Борова на Харківщині. 7 жовтня 2022 року. Фото: В'ячеслав Мавричев/Суспільне

Борова, місцеві жителі отримують гумдопомогу. 7 жовтня 2022 року. Фото: В'ячеслав Мавричев/Суспільне

У Світлани Яковенко — син та донька. Жінка не виїжджала з Борової, щоб доглядати літніх батьків.

Ми молили Бога і дуже чекали на звільнення, на наших воїнів

"Нам привозили російські товари, але якість була дуже погана. Ми дуже сумували за українськими товарами. Цукерки в них зовсім не ті, у них шоколад поганий. Наші найкращі! Гроші спочатку не було, де взяти. А потім ми їздили до Сватового. Там можна було зняти готівку з картки. Але відсотки були і 30, і 35. Потім 20%, 15% — за те, що ми знімали гроші", — говорить Світлана.

Жителька Борової Світлана Яковенко з дітьми. 7 жовтня 2022 року. Фото: В'ячеслав Мавричев/Суспільне

"Було дуже важко. Але ми молили Бога і дуже чекали на звільнення, на наших воїнів. Дуже чекали, ми вірили, що нас звільнять", — говорить Світлана.

Що відомо

  • 16 квітня стало відомо, що російська армія контролює всю територію Борівської громади у Харківській області. Виїхати за межі тимчасово окупованих населених пунктів можливості не було. 19 квітня повідомлялося, що у Боровій окупанти призначили свого коменданта.
  • Кадри з Борової, Підлимана, Богуславки, Борівської Андріївки, в яких майорять українські прапори, опублікувала Борівська селищна рада протягом 3-4 жовтня. У Головному управлінні розвідки підтвердили деокупацію Борової на Харківщині 6 жовтня.

Читайте також

Боротьба за Борову триває. Як громада планує відновлюватися після повної деокупації