НБУ визнав харківський "Мегабанк" неплатоспроможним: Суботін заявляє про "фарс"

Доповнено
. Фото: megabank.ua

Правління Національного банку України віднесло "Мегабанк" до категорії неплатоспроможних. Проблеми в діяльності банку, за даними НБУ, не пов'язані з воєнним станом та почалися задовго до початку війни. Харків'ян, які сплачували через "Мегабанк" комунальні послуги, просять шукати інший банк.

Як повідомляється на сайті Нацбанку, таке рішення 2 червня ухвалили "у зв’язку з неприведенням банком своєї діяльності у відповідність із вимогами законодавства, у тому числі нормативно-правових актів Національного банку України, після віднесення його до категорії проблемних та невиконання банком вимоги Національного банку України щодо усунення порушень нормативно-правових актів України протягом визначеного регулятором строку".

У лютому "Мегабанк" віднесли до категорії проблемних. Серед причин такого рішення вказувалося на: суттєві порушення нормативно-правових актів НБУ в частині оцінки кредитного ризику, систематичне кредитування пов’язаних осіб, значний обсяг непрофільних активів на балансі та невиконання плану докапіталізації/реструктуризації за результатами стрес-тесту 2021 року.

У повідомленні регулятора йдеться, що НБУ неодноразово звертав увагу керівництва фінустанови та його акціонерів на наявність потенційних ризиків.

Реакція засновника банку

Засновник АТ "Мегабанк" Віктор Суботін звертається до народних депутатів України. Він каже, що віднесення банку до категорії неплатоспроможних — перший випадок під час війни, "тому заслуговує на особливу увагу всіх органів влади".

"На момент ухвалення цього рішення, я впевнений, Нацбанк все розумів. І на фарс, який називається "правління Нацбанку", не пустили ні кредиторів закордонних, ні закордонних акціонерів, Мінфін України та нардепів, які записувалися, щоб донести ситуацію регулятора, також відключили. Я вважаю, це зроблено усвідомлено, з наміром, щоб не дати Мегабанку працювати далі", — йдеться у заяві Суботіна на сайті банку.

За словами засновника, рішення НБУ шкодить державі.

"По-перше, вкладники "Мегабанку", які зберігають у банку 4,5 млрд гривень, отримають ці гроші з бюджету. І це накладе пряму шкоду нашій державі. Крім того, 16 млн євро, кредит Мінфіну України "Мегабанку", а це більше ніж пів мільярда гривень, теж не буде повернено Мінфіну. І це також є збитками для нашої держави. Держпідприємство "Укренергомашини", на рахунках якого було понад пів мільярда гривень, — теж будуть втрачені. Комунальні та енергетичні підприємства Харківської області та України — це сотні мільйонів гривень, які будуть втрачені. Таким чином, вчорашнє рішення НБУ спричинило збитки нашій державі на більш ніж 6 млрд гривень", — коментує Суботін.

Він закликає народних депутатів заслухати звіт НБУ та внести зміни до закону, яким НБУ виведено із Конституції України, окремо просить партію "Слуга народу" та президента Володимира Зеленського оцінити дії регулятора.

Попередження клієнтам банка від міськгазу

"Мегабанк" співпрацює з багатьма комунальними структурами та надавачами послуг. "Харківміськгаз" після рішення НБУ вже просить клієнтів розраховуватися "через інші діючі банківські установи".

"Якщо ви вже сплатили послуги з розподілу природного газу через АТ "Мегабанк" і ваші кошти не було зараховано на ваш особовий рахунок в АТ "Харківміськгаз", будь ласка, зверніться в банківську установу з заявою про повернення коштів", — йдеться у повідомленні компанії.

Роз'яснень від інших підприємств поки не було.

Оновлено. На питання, що робити харків'янам, які сплачували за комунальні послуги через "Мегабанк", у пресслужбі Харківської міськради повідомили: потрібно шукати інший банк.

Як повідомили у КП "Харківські теплові мережі", оплатити рахунки за постачання гарячої води та теплової енергії можна через "ПриватБанк", "Ощадбанк" чи інші банківські установи.

Що відомо

  • За інформацією АТ "Мегабанк", на ринку України фінустанова працює близько 32 років. Станом на 1 січня 2022 року банк обслуговував 728 319 клієнтів, на території України працювало 154 відділення. Активи банку на цю дату становили 9956 млн грн.