Росіяни на тимчасово захоплених територіях України обирають очільниками колишніх міських голів, поліцейських, підприємців, які пішли на співпрацю з окупантами. Кого саме Росія ставить “керувати” захопленими територіями — розбиралось Суспільне.
Запорізька область
Галина Данильченко
На початку повномасштабного вторгнення РФ депутатка міської ради від "Опозиційного блоку" Галина Данильченко працювала директоркою "Мелітопольського заводу підшипників ковзання". 12 березня вона записала відеозвернення вже в якості “в.о. міського голови Мелітополя”. В ньому жінка закликала мешканців міста "підлаштувати всі механізми під нову дійсність", тобто — змиритися з окупацією.
За "співпрацю з окупантами Мелітополя" Галину Данильченко та Євгена Балицького — власника "Мелітопольського заводу підшипників ковзання", внесли до "Реєстру держZрадників" — платформи, яку запустив громадський рух "Чесно".
13 березня Офіс генпрокурора повідомив Данильченко про підозру у держзаді.
Володимир Рогов
Це ще один самопроголошений керівник окупованого Мелитополя. Володимир Рогов назвав себе “новим міським головою”, заявив, що спише містянам комунальні й банківські боргі та знизить ціни на комуналку.
Окрім соціальної програми “підтримки” мешканців міста, чоловік веде Telegram-канал, в якому називає себе "членом головної ради військово-цивільної адміністрації Запорізької області", та пробує себе у жанрі філософської “аналітики”. На кшталт: “Гієна Європи (Польща — ред.) готова до розриву України, проте ведмідь свою тайгу не віддасть”.
Запорізька поліція відкрила справу проти Рогова за фактом колабораціонізму.
Читайте також: Зруйнована "Мрія". Чи вигідно Україні відбудовувати знищений літак
Андрій Шевчик
У 2015 році під час місцевих виборів в Енергодарі Андрій Шевчик був членом виборчої комісії від партії "Батьківщина". За п’ять років його обрали депутатом міськради Енергодара від ОПЗЖ. Працював він на Запорізькій атомній електростанції. Обіймав важливу посаду — був провідним інженером. Але 27 березня 2022 року щось пішло не так. В цей день Андрій Шевчик записав відео, в якому проголосив себе очільником так званої "ради самоорганізації міста", яка нібито мала замінити офіційну українську владу в місті.
Десь в цей же час концерн Енергоатом повідомив, що Шевчик почав торгувати в місті російським бензином. Міський голова Енергодара Дмитро Орлов заявив, що "так звана "народна рада" на чолі з Андрієм Володимировичем Шевчиком немає жодного відношення до юрисдикції України". А прокуратура повідомила йому про підозру в колабораційній діяльності.
Наталія Романіченко
Наталія Романіченко керувала в Запоріжжі модельною агенцією "Be WOW". В ній вона вчила дітей акторській майстерності. На 9 травня, зазвичай, діти грали ролі російських військових, а Наталія в цей день дякувала СРСР за перемогу.
У 2022 році вже дорослі російські військові запропонували роль самій Наталії. 26 квітня вони оголосили її “в.о. голови міської ради” Васильківки. Романіченко записала відео, в якому, з георгіївською стрічкою на руці, заявила, що бере на себе ці обов'язки у зв'язку з "тяжкою гуманітарною обстановкою та самоусуненням влади".
З “призначенням” жінку привітав колишній нардеп-регіонал Олег Царьов, якого ще в 2014 року звинуватили у державній зраді та сепаратизмі, оголосили в міжнародний розшук, а 3 квітня винесли заочно вирок — 12 років позбавлення волі. Привітав Романченко й Офіс генпрокурора, повідомивши, що їй оголошено про підозру у колаборціонізмі.
Іван Сушко
Декілька років Іван Сушко працював у сфері розваг — був ведучим на весіллях, корпоративах та новорічних святах. У 2015 році він спробував пройти депутатом у Михайлівську селищну раду від партії "Опозиційний блок". Проте, цього не сталося і чоловік продовжив дарувати людям свято.
Окремо, майже щороку, Іван відзначав день російських повітрянодесантних військ. У квітні 2022 вони прийшли йому віддячити. Михайлівку окупували, а Сушка “призначили” в.о. голови окупаційної адміністрації. Про це Запорізька обласна військова адміністрація повідомила 25 квітня. А за тиждень Офіс генпрокурора оголосив йому підозру у колабораційній діяльності.
Олександр Сауленко
Олександр Сауленко керував Бердянською районною організацією “Союза Лівих Сил”. Партія виступала за “м’який федералізм”, нейтральний статус України та тяжіла до соціалістичної ідеології. В ніч на 20 березня РНБО призупинило її діяльність, бо, окрім іншого, вона також тяжіла й до зв’язків з Росією.
Олександр Сауленко пішов у ва-банк та вже за день оголосив себе "тимчасово виконуючим обов’язки міського голови" Бердянську. Зробити так йому довелося, бо, по-перше, в місті “складна гуманітарна обстановка", а діюча влада, нібито, самоусунулась. По-друге, російський народ — “братський” і з ним треба "налагодити мирне життя", бо в країні "державний переворот", а “владу захопив” Київ.
Проти Сауленко порушили кримінальне провадження. Слідство встановило, що він добровільно погодився на пропозицію окупантів обійняти посаду “в.о. міського голови” Бердянська й підписав наказ про створення так званої "мерії".
Микита Самойленко
У “заступники” Сауленко призначив Микиту Самойленка. До цього чоловік працював двірником в КП “БердянськЕкоТранс”. Запорізька обласна військова адміністрація каже, себе Самойленко характеризує як "творчу особистість, стверджує, що бачить візерунки уві сні та розмовляє з каміннями".
Читайте також: "Найскладніше було — це підйоми" — історія 61-річного Ігоря. Він пішки разом із собакою прийшов з Маріуполя до Запоріжжя
Херсонська область
Володимир Сальдо
Володимир Сальдо був мером Херсону три каденції. Вперше його обрали у 2002 році. Потім у 2006 та 2010 роках. В 2012-м він став депутатом Верховної ради від “Партії регіонів”. Був заступником голови Комітету Верховної Ради з питань будівництва, містобудування, житлово-комунального господарства та регіональної політики.
10 січня 2014 року Сальдо був одним із тих, хто проголосував за диктаторські закони Януковича. А 20 лютого 2014 року, коли на Майдані снайпери розстрілювали учасників Революції гідності, він виступав у Москві в ток-шоу пропагандиста Соловйова.
У серпні 2020-го чоловік заявив що буде знову балотуватися на посаду Херсонського міського голови. Він вийшов у другий тур, не переміг, але пройшов у міську раду депутатом від “Блоку Володимира Сальдо”.
У березні 2022 року Сальдо створив псевдоорган “Комитет спасения “За мир и порядок”. 16 березня його учасники — місцеві колаборанти, зібралися у будівлі Херсонської облради та проголосували за те, що всі вони підтримують все, що Росія робить в Україні. А 26 квітня Росія “призначила” Володимира Сальдо головою “обласної адміністрації”.
СБУ оголосила Сальдо про підозру у держзраді.
Олександр Кобець
Це ще один так званий "керівник" Херсона. Псевдопосаду "керівника міської адміністрації" він отримав тоді ж, коли й Володимир Сальдо став “головою обладміністрації”.
Херсонському виданню "МОСТ" вдалося дізнатися, що Кобець починав службу у Комітеті державної безпеки СРСР. У 1991 році він присягнув Україні й перейшов у Службу безпеки. За даними видання, Кобець “курував” у 1990-х роботу Херсонського нафтопереробного заводу. На початку 2000-х його перевели у главк СБУ. На пенсію він вийшов приблизно у 2010 році.
"Російським спецслужбам довелося "діставати" з кишені свою агентуру, яка не має жодного авторитету серед херсонців і єдине, що пов’язує її з обласним центром — це колишній досвід роботи в різних структурах міста та області", — казали у СБУ.
"Керівнику міста Херсон" також оголосили підозру у державній зраді.
Читайте також: "Ми наблизилися до офіційної заяви: крім воєнних злочинів мали місце злочини проти людства" — посол США в ОБСЄ Карпентер
Павло Філіпчук
У 2010 році Павла Філіпчука обрали до Каховської міської ради від “Партії регіонів”, а у 2015-му — до Херсонської обласної ради від партії “Опозиційний блок”. У 2019 році Філіпчук балотувався до парламенту від ОПЗЖ. 1 квітня 2022-го окупанти "призначили" його “керівником” Каховки. Зі слів каховського журналіста Олега Батуріна, перед повномасштабним вторгненням РФ Філіпчук повернувся до Каховки з Сочі, а в перші дні війни закликав примиритися з окупацією.
Офіс Генпрокурора розпочав провадження за фактом державної зради та дій, спрямованих на насильницьку зміну конституційного ладу.
Володимир Леонтьєв
2 квітня Володимира Леонтьєва, власника декількох будівельних фірм, росіяни назначили “керівником” тимчасово-цивільної адміністрації Нової Каховки. Він закликає жителів міста налагодити зв’язкі з Росією та виступає проти того, щоб місцеві отримували гуманітарну допомогу від України.
Журналіст Олег Батурін, якого вісім днів російські війська утримували в полоні, казав, що за його викраденням стоїть саме Леонтьєв: "В оточенні російських військових було двоє цивільних, один із них себе назвав і я його впізнав. Це був колаборант Володимир Леонтьєв — самопроголошений керівник окупаційної влади у Новій Каховці, Таврійську та Каховці".
30 квітня Володимир Леонтьєв підписав “розпорядження” про введення "на території Каховського адміністративного району" в обіг російських рублів.
Два тижні потому прокуратура Києва повідомила йому про підозру у колабораційній діяльності.
Читайте також: "Я — лікар". Як українські цивільні медики рятують людей під обстрілами
Харківська область
Вадим Кудіков
Вадим Кудіков був воротарем харківського "Металіста", потім став депутатом Липецької сільської ради від "Слуги народу", а зараз — очолив "адміністрацію” окупованих Липців.
Співпрацює із росіянами Кудіков з 24 лютого. Олег Синєгубов, очільник Харківської ОВА, каже, на своїй "посаді" той надавав окупантам доступ до адмінбудівель, координував війська РФ та здавав місцевих, які брали участь в АТО/ООС.
Віталій Ганчев
У 2013 році підполковник Віталій Ганчев був заступником начальника Дергачівського райвідділу міліції. Потім переїхав до Луганська й працював у структурах міліції так званої “ЛНР”.
У тимчасово окупованому селищі Козача Лопань, що в 2-х кілометрах від кордону з РФ, Ганчев отримав нову “посаду”: у пропагандистському сюжеті російського телебачення, де демонстрували роздачу "гуманітарної допомоги" від окупантів, його представили "головою тимчасової адміністрації звільнених територій Харківської області", писав "Харківський антикорупційний центр".
Ганчеву висунули підозру у державній зраді та колабораціонізмі.
Читайте також: "Хизуються і дістають пачку гривень": що розповідають місцеві про життя в Херсоні
За яким принципом окупанти обирають "очільників"
“Як правило набирають 2-3 людей. Це ті, про кого їм відомо, хто з ними співпрацював до повномасштабної агресії і виявляв симпатії”, – пояснює керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко. Це ті, хто входить в базу даних ФСБ і виявили бажання працювати агентами з російськими спецслужбами.
"Коли немає агентурної мережі, мало зрадників, тоді починають шукати з місцевої громади. Далі не важливо — двірник, місцевий безхатько, будь-хто. Російська пропаганда зробить своє", — додав Мусієнко.
Читайте також:
Зеленський підписав закон про кримінальну відповідальність за співпрацю з Росією
Кого в Україні вважатимуть колаборантом – пояснення Мінʼюсту
Особливості Закону України про відповідальність за колабораціонізм. Пояснює миколаївський адвокат