Квартира Шевельова у Харкові стала творчою резиденцією

. Суспільне Харків

В будинку "Саламандра" на вулиці Римарській, 22 у Харкові журналістам уперше показали меморіальну квартиру мовознавця Юрія Шевельова, яка стала резиденцією митців.

У презентації простору беруть участь письменники Юрій Андрухович, Сергій Жадан, видавець Олександр Савчук, представниця Літмузею і керівниця проєкту Харківська резиденція "Слово" Тетяна Пилипчук, повідомляє кореспондент Суспільного.

Суспільне Харків

Перший резидент — Андрухович

Юрій Андрухович першим серед резидентів проведе у квартирі мовознавця 10 днів. Він згадує, що йому пощастило зустрічатися з Шевельовим та підтримувати спілкування.

"Це такий надзвичайно зворушливий момент — провести певну кількість днів і ночей у стінах, де для цієї людини це був рідний дім... Вчора Таня (Тетяна Пилипчук, Літмузей — ред.) запитала мене, скільки разів я бував у Харкові. Я відповів так, що порахувати неможливо, бо це дуже багато разів, хіба що я вночі займуся тим, що буду підраховувати", — сказав Юрій Андрухович.

Ключі з іменем Шевельова. Суспільне Харків

"Але тут же я сказав, що, мабуть, з усіх разів я не був у Харкові довше трьох днів. І ця нагода дозволяє цю ситуацію виправити, я пробуду тут 10 днів, до кінця місяця, і уже починаю жалкувати, тому що резиденція буде давати змогу провести тут і місяць, і довше", — сказав він.

Суспільне Харків

За словами письменника, у квартирі Шевельова створили комфортні умови для життя і творчої роботи.

"Той текст, який я маю на середину літа завершити і є частиною складнішого проєкту, в якому задіяні різні митці, ініціатором якого є художник Микита Кадан. Йдеться про створення багатоаспектного проєкту, в якому певну роль буде відігравати фіктивна, вигадана радіопередача з 1931 року, яка звучить звідси, з Харкова", — розповів Андрухович.

Для письменника це "рідкісна подія так наблизитися до місця події, яку ще треба буде створити".

Спільна пам'ять і прийняття

На думку Тетяни Пилипчук, пам'ять про Шевельова — виклик для харківської громади, вона запитує себе, чи місто готове прийняти та розділити складну біографію професора.

"Ця квартира — це такий акцент у цій історії, ми витягнули на поверхню те, що довгий час хотіли забути... Вже все, ці люди в ефірі. Нам вже не потрібно доводити їх право говорити. А далі, очевидно, починається складніша історія, тому що музей — це про пам'ять, це не тільки про спільну пам'ять, а про те, чи ми готові прийняти цю пам'ять... Наскільки ми готові приймати такі біографії, такі складні життєписи", — сказала Тетяна Пилипчук.

Суспільне Харків

"Це людина, яка хоче не втратити свою ідентичність, реалізуватися, не втратити себе і свої принципи і змушена якось вижити у цих тоталітарних режимах. І те, як ми приймаємо цей складний життєпис, демонструє те, в якій ціннісній системі ми перебуваємо", — додала вона.

Суспільне Харків

Суспільне Харків

"Пам'ятаю, як ми два роки тому робили пресконференцію щодо пошуку коштів, потім коли зустрічалися, говорили: ми не вірили. Як часто буває, починають кричати, але безрезультатно. Ще раз всім дякую всім, хто долучився до цього проєкту", — сказав видавець Олександр Савчук, один з ініціаторів збереження квартири Шевельова як творчого простору.

Налагодження контактів

Письменник Сергій Жадан певен, що наявність нового простору сприятиме спілкуванню і налагодженню зв'язків. Він також сподівається, що розмови навколо постаті Шевельова нарешті позбудуться політичних спекуляцій.

"Добре, що є квартира, добре, що повертається ім'я Шевельова, що воно побутує, що воно перестає бути певним екзотичним подразником, який має передусім політичний контекст. Мені здається, що це дуже важливо, коли ми справді будемо говорити не лише в контексті скандалів, пов'язаних з дошкою, а, дійсно, про видатну постать, яка є одним з маркерів нашого міста, брендів нашого міста", — сказав Жадан.

Суспільне Харків

"Це не просто квартира, стіни, це резиденція. Це для нас можливість вести діалог і запрошувати людей, яких ми любимо, які для нас дуже важливі, людей, для яких, я дуже сподіваюся, важливий Харків", — сказав письменник.

Планується, що у 2021 році резиденція прийме в квартирі Шевельова берлінського музиканта Юрія Гуржи й британського режисера Джонатана Бен-Шауля. Як повідомили у Літмузеї, Юрій Гуржи спільно з Сергієм Жаданом створять музичний альбом на тексти футуристів ХХ століття, Джонатан Бен Шауль зосередиться на біографії і творчості Миколи Хвильового, контексті українських 1920-х років для майбутньої вистави.

Читайте також

Увічнення мовознавця у Харкові: дослідники праць Шевельова розповіли про його внесок