"Нагороди УПА досі знаходять своїх адресатів". Прикарпатський історик Ярослав Коретчук

. суспільне Карпати

У 1944-му році наказом Головного військового штабу УПА було створено систему нагород і заохочень. Їх отримували за бойові звитяги, розбудову збройного підпілля та боротьбу за Українську державу.

"Нагороди УПА досі знаходять своїх адресатів". Прикарпатський історик Ярослав Коретчук. суспільне Карпати

Лише УПА з-поміж українських військових формувань Другої світової війни мала нагородну систему, розповідає Суспільному Карпати директор обласного музею визвольної боротьби ім. Степана Бандери Ярослав Коретчук.

"Перш за все, системи бойової нагороди - це Золотий, Срібний та Бронзовий Хрести Бойової Заслуги та Хрести Заслуги. В чому тут різниця? В основному Хрестами Бойової Заслуги нагороджувалися повстанці або вояки УПА, які безпосередньо брали участь у боротьбі, - каже історик. - Натомість, Хрестами Заслуги могли нагородити мешканців, які досить активно допомагали українському визвольному руху".

Золотий і Срібний Хрести Заслуги були двох класів, але фактично нагороджували орденами без поділів на класи.

Ескізи нагород розробив художник-графік, член ОУН Ніл Хасевич та його учень"Свирид" (відоме тільки псевдо -ред.).

Художник-графік, член ОУН Ніл Хасевич. суспільне Карпати

У 1952-му році також запровадили медаль "Х-річчя УПА" (проєкти її дизайну або оригінали невідомі), а також медаль "За боротьбу в особливо важких умовах".

"Першу найбільшу нагороду – Золотий Хрест Бойової заслуги 1-го класу отримав уродженець не Галичини, як ми можемо собі уявити, але Полтавщини – Дмитро Карпенко "Яструб" - курінний УПА. Звичайно, нам сьогодні відомо, що Золотими Хрестами Бойової Заслуги 1-го, 2-го класу, а також Хрестом Заслуги нагородили всього 105 осіб. Тобто, їх не роздавали за будь-що", - продовжує Ярослав Коретчук.

Дмитро Карпенко "Яструб". суспільне Карпати

За умов підпільної боротьби нагородження проводилося надзвичайно рідко, адже невеликі партії відзнак доставлялися кур'єрами із Заходу. Зазвичай, бійці отримували посвідчення чи наказ про заслугу, каже директор обласного музею визвольної боротьби ім. Степана Бандери Ярослав Коретчук: "Була спроба випуску нагород уже в діаспорі. На території України не випускали, бо в підпільних умовах було важко це зробити. Декілька комплектів нагород намагалися передати на територію України. З Німеччини вирушали кур’єри, які їх несли. Є інформація, що один комплект нагород вилучили у Головного командира УПА Василя Кука "Леміша" після його захоплення".

І все ж в XXI столітті відзнаки таки дібралися до лицарів ОУН-УПА або їхніх родин. Такий проєкт започаткувала "Координаційна рада з вшанування вояків ОУН та УПА". Входить до неї й Ярослав Коретчук.

"Нагороди УПА досі знаходять своїх адресатів". Прикарпатський історик Ярослав Коретчук. суспільне Карпати

"Було виготовлено у Львові точні копії золотих бронзових, срібних хрестів, і до сьогодні ми шукаємо на території України родини повстанців для нагородження. Ми не робимо це в рамках держави, тому що це громадський проєкт, але визнання і отримання заслуги – пошанівка багатьох сімей, їхніх батьків, дідусів", - розповідає директор обласного музею визвольної боротьби ім. Степана Бандери Ярослав Коретчук.

Такий підхід до нагородної системи тільки підтверджує про дисципліну у війську та чітку позицію УПА стати регулярними збройними силами незалежної Української держави.

Читайте також

Авторка: Ірина Каразуб