У Верховинській лікарні, що на Івано-Франківщині, амбулаторно проходять реабілітацію 20 людей, зокрема й військовослужбовці. Часто пацієнти змушені добиратися до медзакладу з віддалених сіл, долаючи десятки кілометрів, і за щораз повертатися додому. Однак за 4-5 місяців на базі лікарні планують збудувати реабілітаційний модуль, що дасть змогу людям лікуватися у стаціонарних умовах, розповів Суспільному заступник директора медзакладу з економічних питань Василь Бушватюк.
Військовослужбовець з Івано-Франківська Володимир Скобель боронив Україну під час АТО/ООС. У 2023 році він вступив до лав одного зі стрілецьких батальйонів. Воював у Бахмуті, Часовому Ярі, Кліщіївці, Іванівському, Богданівці, а також на Харківщині.
"Поки я перебував у районі виконання бойових дій, то не відчував, що є якісь проблеми зі здоров’ям. Тому що, розумієте, адреналін тримає, і людина забуває про біль, звертає увагу на інше. Однак з часом я почав відчувати сильні головні болі, в попереку та в хребті. Через це доводилося пити сильні знеболювальні", — розповідає Володимир Скобель.
Зараз боєць перебуває на стаціонарному лікуванні у Верховинській лікарні. Упродовж останнього тижня відвідує кімнату реабілітації — по два рази на день.
Пацієнт реабілітаційного відділення Богдан Гаврильчук каже, що сім років тому потрапив у ДТП й отримав перелом поперекового відділу хребта. Відновлення у Верховинській лікарні чоловік проходить другий тиждень. Займається з терапевтом щодня від півтори до двох годин.
"Переважно ми починаємо з велосипеда — 20 хвилин, для розминки м’язів. Потім переходимо до куба. Там ми працюємо на зміцнення м’язів з реабілітологом — 30-40 хвилин. Після того відпочиваєш, масаж, аби розслабити м’язи. І завершуємо велосипедом або ходьбою. За останній час зросла витривалість, можу більше пройти й постояти. М’язи краще відчуваю, ноги більше в тонусі", — говорить Богдан Гаврильчук.
Чоловік добирається до лікарні із села Устеріки, що за 20 кілометрів від Верховини. Він каже, що було б значно зручніше, якби відновлення проходило в стаціонарних умовах. Про це говорить і фахівець із реабілітології Микола Цвілинюк.
"До нас почали звертатися місцеві жителі, також — військові, які мають скарги на спину після бронежилетів, після уламків різні травми. Звичайно, в стаціонарі ми могли б набагато краще надавати допомогу, бо в амбулаторію людина прийшла й пішла. Також ми розписуємо, щоб людина й удома займалася, але, знаєте, як людина вдома займається: свої турботи", — розповідає реабілітолог Микола Цвілинюк.
Зараз у Верховинській лікарні амбулаторно проходять реабілітацію 20 людей, каже заступник директора медзакладу з економічних питань Василь Бушватюк. З пацієнтами працюють четверо лікарів фізичної та медичної реабілітації, три фізичні терапевти, два ерготерапевти й три асистенти. Загалом з 30 грудня 2024 року, коли відкрили відділення, в ньому пролікували 40 людей.
"Наш район є гірським. Досить велика його площа, але мала кількість населення. І особливо в зимовий період з Верховини важко добиратися як до Івано-Франківська, так і до Косова, Надвірної, де надають таку ж допомогу. І пацієнтам зручніше, тому що вони можуть тут, на базі нашого лікувального закладу, отримати необхідну допомогу й добратися додому тоді, коли їм потрібно", — говорить Василь Бушватюк.
Заступник директора медзакладу з економічних питань продовжує: невдовзі на базі лікарні розпочнуть будівництво модульного реабілітаційного центру. Для його пацієнтів облаштують 20 ліжкомісць у відділенні травматології та хірургії, тож люди зможуть проходити реабілітацію у стаціонарних умовах.
Модуль будують за підтримки благодійного фонду MoveUkraine. Вартість такого проєкту складає 5 мільйонів 807 тисяч гривень. Відкрити центр планують орієнтовно до пів року.
Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, WhatsApp, Instagram, TikTok та YouTube