Депутати міських рад і голови територіальних громад Івано-Франківщини на зборах 21 березня висловилися проти ухвалення законопроєкту № 4298 "Про місцеві державні адміністрації" в його поточному вигляді. На їхню думку, дія однієї з норм у документі може призвести до згортання децентралізації й посилить залежність органів місцевого самоврядування від рішень центральної влади.
Докладніше про те, що обговорювали на відкритій дискусії між народними депутатами й місцевою владою в Івано-Франківську, — у матеріалі Суспільного.
"Законопроєкт ставить місцеве самоврядування у залежність від державної влади" — міський голова Франківська
Однією з норм законопроєкту є надання повноважень районній чи обласній державним адміністраціям зупиняти рішення органів місцевого самоврядування без ухвали суду. У ній представники місцевої влади вбачають ризики.
Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків сказав, що ухвалення законопроєкту № 4298 стало б порушенням Конституції України і Європейської хартії місцевого самоврядування.
"Цей законопроєкт фактично ставить місцеве самоврядування в залежність від державної влади. Ми не говоримо про контроль — контроль повинен бути. Але коли РДА чи ОВА без суду будь-яке рішення міської ради, виконавчого комітету — розпорядження голови, наказ департаменту — можуть скасувати одноосібно і певний акт відразу зупинять навіть без можливості припинити чи скасувати його в суді — це велика проблема. Фактично — це згортання децентралізації", — заявив Марцінків.
Він також звернувся до народних депутатів від Івано-Франківщини не підтримувати законопроєкт, а президента — ветувати його за умов ухвалення.
"Повноцінна децентралізація має тривати" — голова Надвірнянської громади
Проти ухвалення законопроєкту висловився і голова Надвірнянської територіальної громади Зіновій Андрійович.
"Позиція органів місцевого самоврядування — чітка, зрозуміла. Сьогодні має тривати повноцінний процес децентралізації, особливо тоді, коли місцева влада докладає щонайбільше зусиль, щоб покращити обороноздатність нашої країни. Цей законопроєкт не мав би пройти й у першому читанні", — сказав Андрійович.
Перший заступник голови Рогатинської громади Микола Шинкар сказав, що від того, чи ухвалять депутати законопроєкт № 4298, залежить, чи "буде жити" самоврядування в Україні взагалі.
"Будь-яке рішення місцевої влади втратить сенс, якщо над ним висить загроза зупинки. Це не технічні питання, а питання, які руйнують філософію місцевого самоврядування", — говорить Шинкар.
Що каже директор регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук
Директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук вважає: після ухвалення закону органи самоврядування не зможуть повноцінно виконувати свої функції. Він також додав, що додатковий контроль за місцевою владою є зайвим.
"Нині керівники органів місцевого самоврядування й обласна рада, і частина народних депутатів шукають баланс. І цей баланс точно не в тому, щоб додатково вводити якийсь нагляд чи контроль за органами місцевого самоврядування. Є 26 органів, які його контролюють", — прокоментував Стефанчук.
З його слів, 20 березня на позачергових зборах Асоціації міст України представники громад звернулися до голови Верховної ради й народних депутатів з проханням не ухвалювати законопроєкт № 4298.
Що каже народна депутатка Олена Вінтоняк
Народна депутатка Олена Вінтоняк сказала: твердження про те, що норма закону № 4290 дозволяє зупиняти рішення органу місцевого самоврядування без рішення суду, є не зовсім точним.
"Якщо ми відкриємо статтю 31 законопроєкту, то побачимо, що в ній передбачено розгляд спірних питань судом або вищим органом. Немає такого, що без рішення суду може бути скасоване якесь рішення", — розповіла Олена Вінтоняк.
Вона також додала, що 26 органів, які зараз контролюють місцеве самоврядування, є профільними інституціями, натомість Україна залишається "єдиною державою в Європі, яка не має нагляду на органи державного самоврядування".
21 березня 2025 року законопроєкт відправили на доопрацювання. Зі слів Олени Вінтоняк, імовірно, його відтермінують для додаткового обговорення в комітеті.
На запитання кореспондента Суспільного про те, чи голосуватиме депутатка за ухвалення законопроєкту в майбутньому, Олена Вінтоняк відповіла, що спершу потрібно дочекатися затвердження комітетом усіх правок.
"Моя позиція як депутатки — зробити все, щоб місцеве самоврядування могло функціонувати якісно й так, щоб приносити якнайбільше користі для громади", — сказала Олена Вінтоняк.
З її слів, те, чого справді бракує законопроєктові, — визначення чіткого розмежування повноважень для держадміністрацій та органів місцевої влади.
Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, WhatsApp, Instagram, TikTok та YouTube