Перейти до основного змісту

У суді закрили справу щодо Ростислава Шпука й організацію мітингу біля готелю "Дністер" через відсутність доказів

Письменник Ростислав Шпук. Facebook/Ростислав Шпук

20 березня Івано-Франківський міський суд закрив справу щодо митця й засновника простору "Підземний перехід "Ваґабундо" Ростислава Шпука через відсутність доказів. Йому інкримінували організацію незаконного зібрання біля готелю "Дністер" 21 листопада 2024 року.

Про це повідомив кореспондент Суспільного з місця події.

"Справа була проти мене за начебто організацію зібрання. Я його не організовував і надав докази цього. Якщо я — людина, яка проходить і приєднується, то не несу відповідальність. Коли я організовував свої акції, то писав попередження за два тижні, а цього разу не писав, бо не мав стосунку", — сказав Ростислав Шпук.

На доведення своєї невинуватості Ростислав надав суду зокрема скриншоти з чату в соцмережі Facebook.

"У Facebook неможливо виправити заднім числом. Іра Чолій (жителька Івано-Франківська — ред.) запитує мене, що це буде за акція. Я кажу, що не знаю: може, підійду, може, ні. Я знаю, що це якийсь віртуальний Кіт Марцик організував, і вона про це дізналася від нього", — додає Ростислав Шпук.

Хто такий "Кіт Марцик"

"Кіт Марцик" — це інтернет-персонаж, анімований кіт, який розповідав про події міста, а також анонсував різні заходи та навчальні курси у соцмережах міського голови Руслана Марцінківа.

19 листопада того ж року на окремій сторінці "Кота Марцика" з'явився анонс зібрання поблизу готелю "Дністер" в Івано-Франківську. Віртуальний кіт закликав підписників прийти 21 листопада та "нагадати власникам, що вони все ще повинні розісклити та повернути місту вкрадений простір під колонадою".

Що відомо про готель "Дністер"

Будинок готелю "Дністер" в Івано-Франківську — пам'ятка архітектури та історії місцевого значення, розташована за двома адресами: вулиця Січових стрільців, 12 (північна частина) та вулиця Шевченка, 1 (південна частина). Будівлю звели за проєктом архітектора Фредерика Януша та відкрили 1 травня 1914. Тоді готель називався "Австрія". У 1919-1939 роках кам'яницю називали "Варшава".

У приміщенні готелю підписали Акт злуки між УНР та ЗУНР у 1919 році. У ньому жили президент ЗУНР Євген Петрушевич, Михайло Грушевський, Симон Петлюра, Володимир Винниченко. Після 1944 року готель назвали "Спартак", а з 1960 — "Дністер".

Що відомо про реконструкцію готелю "Дністер"

Проєкт реставрації готелю "Дністер", що розташований в центральній частині Івано-Франківська, розробили у 2016 році. Власник "Дністра" отримав два дозволи на реставрацію приміщення готелю. Перший — на реставрацію фасаду та частини першого поверху будинку. Другий — на відновлення вежі з годинниками.

Через відхилення від проєкту влітку 2017 Держархбудінспекція скасувала дозвіл на проведення робіт. Попри заборону власники продовжили реконструкцію. Власників готелю покарали за будівельні роботи без відповідних документів. На них наклали штраф.

19 грудня 2018 року на даху готелю "Дністер" відкрили відбудовану вежу-бельведер з трьома годинниками. Власник об'єкта надбудував два поверхи в історичній будівлі, змінив конфігурацію даху й вежі.

У 2020 році іванофранківці створили громадську організацію "Кам’яниця Австрія", щоб відстояти збереження автентичного вигляду готелю. Вони організовували акції протесту та писали звернення до міської влади.

У березні 2021 року іванофранківець Ростислав Шпук звернувся до міського голови Руслана Марцінківа з проханням відреагувати на порушення, які, за його словами, допустили при ремонті готелю "Дністер".

У квітні 2021 року власниця готелю Надія Лєвшакова обіцяла, що скло з колонади "Дністра" заберуть. Це була вимушена заява під тиском позиції містян — люди вимагали повернути автентичний вигляд колонади пам'ятці архітектури. Комісія від Івано-Франківської міської ради, яку створили, аби дослідити реставрацію готелю "Дністер", встановила низку порушень. Однак за два роки Лєвшакова обіцянки не дотримала.

17 червня 2023 року біля готелю люди організували акцію "Сплав по "Дністру", щоб висловити незгоду з порушеннями, які допустили власники під час реконструкції історичної будівлі, а також — із заскленими колонадами.

Івано-Франківська міська рада видала власникам готелю "Дністер" припис щодо розісклення колонади "Дністра". Однак окружний адміністративний суд скасував його через формально-бюрократичні підстави: його видали на бланку департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міськради. Однак ця структура перебуває в процесі ліквідації, а зараз діє департамент містобудування та архітектури.

Міська рада подала апеляцію на рішення окружного адміністративного суду щодо скасування припису департаменту містобудування та архітектури, в якому власників готелю "Дністер" зобов’язали повернути колонаді первісний вигляд.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, WhatsApp, Instagram, TikTok та YouTube

Топ дня
Вибір редакції