Перейти до основного змісту

У Франківську відкрили виставку до сторіччя художника-шістдесятника Опанаса Заливахи

На виставці експонується 125 робіт митця Опанаса Заливахи. Івано-Франківськ, 13 березня 2025. Суспільне Івано-Франківськ

13 березня у виставковому залі Івано-Франківської обласної організації Національної спілки художників України відкрили експозицію творів живописця, шістдесятника Опанаса Заливахи. Її присвятили сторіччю з дня народження митця. На виставці експонують 125 робіт з 22 колекцій.

Про це у коментарі Суспільному розповіла донька художника Ярина Заливаха.

Автопортрет Опанаса Заливахи. Суспільне Івано-Франківськ

"Особливо для мене цінним було представити роботи Опанаса Заливахи ще студентських часів. Я їх знайшла в татових архівах. Це і графіка, це й роботи з натури, його карпатський етюд. Напевно, ця робота стала поштовхом для змін. Під час роботи над нею він відчув українську мову, бо був зросійщеним українцем. Він не знав, хто він такий. До 1950-х років він не знав, що він є українцем", — говорить донька.

Частину творів представили вперше на загал. Суспільне Івано-Франківськ

Ярина Заливаха пригадує: батько народився на Харківщині, а навчався в Інституті живопису, скульптури та архітектури імені Іллі Рєпіна у Санкт-Петербурзі.

На виставці представили роботи з 22 колекцій. Суспільне Івано-Франківськ

"Коли його одного разу чеська студентка спитала: "Панасе, а яка твоя культура?" А він тоді подумав і не знав що відповісти. Напевно, поштовхом до віднайдення себе, як українця, стала практика у Косові. Він почав ставити питання Тараса Шевченка: хто я, звідки і куди йду? І почав вивчати українську культуру. Здавалося би, у 35 років батько сів за стіл в майстерні Алли Горської в Києві і писав диктанти з української", — пригадує Ярина Заливаха.

Тарас Шевченко у виконанні Опанаса Заливахи. Суспільне Івано-Франківськ

Частину творів Заливахи вперше представили на загал.

Виставку присвятили сторіччю з дня народження Опанаса Заливахи. Суспільне Івано-Франківськ

На виставці експонували творчість митця від 1950-х років. Тематика — від живопису та графіки до елементів монументальних інтер'єрних робіт Опанаса Заливахи.

Картини з приватної колекції представив художник Богдан Бринський. Митець має чотири роботи Опанаса Заливахи.

Художник Богдан Бринський. Суспільне Івано-Франківськ

"Заливаха — як дзвонар, маяк. Свої кроки у житті я звіряю з ним. Інколи я себе запитую: а що би Опанас сказав? Тут є чотири роботи, які він для мене намалював. У 1979 році намалював мене з тризубом. І ще спеціально для мене намалював Покрову, бо я тоді народився. А так я від нього багато брав, він у мене", — каже Богдан Бринський.

Відкриття виставки робіт Опанаса Заливахи. Івано-Франківськ, 13 березня. Суспільне Івано-Франківськ

Наразі триває пошук та опис робіт Опанаса Заливахи, адже більшість з них — у приватних колекціях. Про це розповіла голова правління Івано-Франківської обласної організації Національної спілки художників Світлана Повшик.

Одна з робіт Опанаса Заливахи. Суспільне Івано-Франківськ

"Дуже багато робіт ним було продано або подаровано, тому що він настільки був переслідуваний режимом і системою, що навіть дехто, може, би і хотів придбати його роботу, але переживав про наслідки. Тому такі роботи опинилися в приватних колекціях", — говорить Світлана Повшик.

Роботи Опанаса Заливахи. Суспільне Івано-Франківськ

Роботи до сторіччя художника Опанаса Заливахи експонуватимуть у виставковому залі Івано-Франківської обласної організації Національної спілки художників України до 7 квітня.

На виставці представили роботи від 1950 року. Івано-Франківськ, 13 березня 2025. Суспільне Івано-Франківськ

26 листопада 2025 року — 100-річчя від дня народження Опанаса Заливахи. До цієї дати у музеї мистецтв Прикарпаття організують виставку його робіт. На ній представлять роботи за весь період творчості живописця.

Що відомо про Опанаса Заливаху

Опанас Заливаха — живописець, графік, скульптор, кераміст. Народився у 1925 році у селі Гусинка Харківської області. Його сім'я, втікаючи від голодомору 1930-х років, переїхала на Далекий Схід (РФ).

Один з експонатів виставки. Івано-Франківськ, 13 березня 2025. Суспільне Івано-Франківськ

Опанас Заливаха закінчив художню школу при Ленінградській академії мистецтв, згодом навчався в Ленінградському державному інституті живопису, скульптури й архітектури. Приїжджав на практику у місто Косів на Івано-Франківщині.

У 1961 році Опанас Заливаха переїхав на Івано-Франківщину. Коли він організував свою персональну виставку, вона не сподобалася працівникам обкому партії за "занепадницькі настрої" — через кілька днів її закрили.

Творчість Опанаса Заливахи. Суспільне Івано-Франківськ

Восени 1962 року він познайомився з київськими художниками та літераторами, долучився до правозахисної діяльності. У 1964 році у вестибюлі Червоного корпусу Київського національного університету разом з Аллою Горською, Людмилою Семикіною, Галиною Севрук та Галиною Зубченко створив вітраж "Шевченко. Мати" до 150-річчя Тараса Шевченка. Цей твір радянська влада кваліфікувала як ідейно ворожий і знищила його.

У 1965 році Опанаса Заливаху заарештували за "антирадянську пропаганду й агітацію" і засудили до п'яти років таборів суворого режиму. Покарання митець відбував у таборі № 11 у Мордовії.

Відвідувачі виставки. Івано-Франківськ, 13 березня 2025 року. Суспільне Івано-Франківськ

У 1970 році Опанас Заливаха повернувся до Івано-Франківська, одружився з племінницею Степана Бандери Дариною.

Окрім графіки й малярства, митець створював вітражі, мозаїки, скульптури та кераміку. Його твори були новаторськими за формою та мали глибокий національно-патріотичний зміст.

Упродовж 2025 року планують провесту низву виставок робіт Опанаса Заливахи. Суспільне Івано-Франківськ

Опанас Заливаха помер 24 квітня 2007 року. 23 листопада 2017 у середмісті Івано-Франківська на вулиці Незалежності йому встановили пам’ятник, автором якого є Ігор Семак.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, WhatsApp, Instagram, TikTok та YouTube

Топ дня
Вибір редакції