Перейти до основного змісту

"Палацу залишилося кілька років". Як занепадала садиба Рея на Франківщині та чи зможуть через суд її врятувати

Пам'ятка архітектури національного значення — садиба Рея, що у селі Приозерне на Івано-Франківщині, через відсутність реставрації з роками руйнується. Якщо у найближчі кілька років не буде спроб зберегти комплекс — він зникне. Так вважає місцевий історик Богдан Яновський. Останні спроби консервації чи реставрації споруди були понад 10 років тому. Івано-Франківська обласна прокуратура подала позов до суду щодо повернення цієї пам'ятки у власність обласної ради.

Як і чому занепадала садиба Рея, хто нею володіє зараз та що про суд стосовно пам’ятки кажуть у прокуратурі, обласній раді та обласній військовій адміністрації, читайте у матеріалі Суспільного.

Що таке садиба Рея

Палацовий комплекс, до якого входять садиба Рея, навколишній парк та в’їзна брама — пам'ятка архітектури національного значення. Він розташований у селі Приозерне Рогатинської громади. Палац споруджений в 1882 році, розповідає місцевий історик Богдан Яновський.

Палац збудували для Вільгельміни — онучки пана Яблоновського, який володів прилеглим селом. Суспільне Івано-Франківськ

"Центральний вхід обладнаний спеціальним каретним в’їздом, щоб пани, які приїжджали сюди, не йшли від брами. Карета під'їжджала до самого входу. І там люди виходили одразу в покої. А карети фірмани залишали в саду. Не всі садиби були так обладнані — тільки найбагатших людей ХІХ століття", — розповідає Богдан Яновський.

Комплекс в еклектичному стилі збудував львівський архітектор Юліан Захаревич. У ньому поєднані елементи класицизму та бароко, каже Богдан Яновський.

Садиба Рея. Село Приозрне Рогатинської громади на Івано-Франківщині, лютий 2025 року. Суспільне Івано-Франківськ

"Фундамент садиби зроблений з цегли, але облицьований камінням у вигляді рустикиРуст — камінь з грубо обтесаною лицьовою поверхнею. Так робили у бароко", — каже Богдан Яновський.

Палац збудували для Вільгельміни — онучки пана Яблоновського, який володів прилеглим селом. Жила вона у садибі зі своїм чоловіком, графом із роду Потоцьких — Станіславом Реєм.

"Після Станіслава Рея там потім мешкав його син Людовік, який практично з 90-х років XIX століття до 1939 року володів цією садибою. Там жили його діти, його дружина. У 1939, коли почалася Друга світова війна, він не хотів вже жити на такій території й виїхав у Францію", — розповів Богдан Яновський.

Садиба Рея. Село Приозрне Рогатинської громади на Івано-Франківщині, лютий 2025 року. Суспільне Івано-Франківськ

В якому стані пам’ятка зараз

Стан садиби Рея всередині набагато занедбаніший, ніж зовні, адже через погану покрівлю та перепланування у приміщенні подекуди провалилася підлога. Майже повністю зруйнувалася галерея, з якої колись був другий вихід з будинку, каже Богдан Яновський.

"Перший поверх — це був поверх приймання гостей. Там не жили, мешкали на другому поверсі, були спальні. Була капличка. Кожен палац мав обов'язково капличку, таку маленьку церкву, де молилися. Інколи навіть служили відправи. В ній вже нічого не збереглося", — каже Богдан Яновський.

З оригінальних речей у садибі збереглися мозаїка на підлозі при вході, дерев’яні сходи, міжкімнатні двері та подекуди віконні рами. Печі — розібрані, від них тільки є отвори у стінах. У підвалах збереглися аркові взводи. Цінна садиба також своїми вежами, розповів історик. Панорамна веранда у вежі другого поверху збереглася.

З оригінальних речей у садибі Рея збереглися мозаїка на підлозі при вході, дерев’яні сходи, міжкімнатні двері та подекуди віконні рами. Суспільне Івано-Франківськ

Богдан Яновський каже: відколи в 1939 році сім'я Реїв покинула маєток, радянська влада там облаштувала свинарник, потім — склад. Згодом була філія сільськогосподарського технікуму, психіатрична лікарня. З 1995 року — жіночий монастир, а у 2005 році церква продала садибу приватному власнику. Відтоді нею володіли різні люди.

"Можна побачити, що деякі спроби реставрації робили. Коли садиба належала церкві, то монахи пробували щось реставрувати", — розповів Богдан Яновський.

Прокуратура подала позов про повернення садиби у комунальну власність

Прокурори подали позов до суду щодо повернення цієї пам'ятки у комунальну власність обласної ради, розповіла Суспільному заступниця начальника відділу представництва інтересів держави в суді обласної прокуратури Мар'яна Хомин.

Садиба Рея. Село Приозрне Рогатинської громади на Івано-Франківщині, лютий 2025 року. Суспільне Івано-Франківськ

"Як свідчили численні публікації в медіапросторі, пам'ятка руйнується, а заходи щодо реставрації та збереження об'єкта культурної спадщини не вживаються. Через такі дії стали реальними ризики пошкодження або знищення архітектурної спадщини України. Наразі у Рогатинському суді триває розгляд вказаної справи. Власник не є жителем Івано-Франківської області. Згідно з нашою інформацією, це — громадянин України", — каже Мар’яна Хомин.

Це не перше звернення прокуратури до суду щодо цієї пам’ятки, продовжує Мар'яна Хомин. У 2021 році Івано-Франківський окружний адміністративний суд зобов’язав управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської облдержадміністрації вжити заходів для захисту палацу.

Хто зараз володіє пам’яткою

До Рогатинського суду прокуратура скерувала позовну заяву стосовно Вікторії Вергелес. На порталі Youcontrol вона зазначена як уповноважена особа товариства з обмеженою відповідальністю "Садиба Рея".

Садиба Рея. Село Приозрне Рогатинської громади на Івано-Франківщині, лютий 2025 року. Суспільне Івано-Франківськ

За номером телефону, який там вказаний, слухавку підняв чоловік та сказав, що він надавав послуги водія власнику садиби, який є іноземцем. Втім його контактів не надав.

Засновниця ініціативи "Спадщина UA" Ганна Гаврилів розповіла Суспільному про те, що хотіла придбати цей будинок, але не змогла домовитися із власником. Вона вважає: якщо держава поверне собі у власність садибу Рея, то є ймовірність, що пам’ятка через відсутність фінансування занепадатиме.

"Вели довгі переговори з власником палацу, щоб його викупити, відреставрувати пам'ятку національного значення, повернути до життя і зробити з нього публічний проєкт. Дуже шкода, що нам це не вдалося", — каже Ганна Гаврилів.

Що кажуть в ОВА та обласній раді

Чому комплекс наразі у такому стані, начальник відділу охорони культурної спадщини обласної військової адміністрації Андрій Давидюк відповідає так: "Він досить непогано зберігся, хоча міг би бути краще збережений, якби власник брав якусь участь. Палац перебуває у приватній власності. Щодо реставрації пам'ятки, відповідно до чинного законодавства, Закону України "Про охорону культурної спадщини" власник зобов'язаний утримувати споруду в належному стані, своєчасно проводити ремонтні роботи власним коштом. Поки суд іде, не будемо давати більш докладних коментарів", — сказав Андрій Давидюк.

Садиба Рея. Село Приозрне Рогатинської громади на Івано-Франківщині, лютий 2025 року. Суспільне Івано-Франківськ

Голова комісії з питань культури Івано-Франківської обласної ради Мар’янка Гринечко говорить, що обласна рада готова прийняти у власність палацовий комплекс у селі Приозерне, якщо буде відповідне рішення суду.

"Ми зацікавлені в тому, щоб цю архітектурну пам'ятку відновлювати, зберігати. Ми зацікавлені, але яким чином це можна буде робити й усі подальші дії — це все буде видно після рішення суду", — розповіла Мар’яна Гринечко.

Справу щодо "Садиби Рея" розглядатимуть у Рогатинському районному суді 7 березня 2025 року.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, WhatsApp, Instagram, TikTok та YouTube

Топ дня
Вибір редакції