Жителі вулиці Калнишевського, що у середмісті Івано-Франківська, виступають проти зведення багатоповерхівки поблизу їхніх будинків. Вони вважають, що спорудження порушує державні будівельні норми. Люди звернулися до суду, однак, за їхніми словами, перевірку будівництва не проводять.
Що кажуть мешканці навколишніх будинків, як ситуацію коментують у будівельній компанії та в міській раді — у матеріалі Суспільного.
"Порушується наше право на життя в нормальних умовах"
Жителька будинку на вулиці Калнишевського та представниця ініціативної групи Валентина Кульбанська виступає проти забудови.
"Вони почали із Залізничної й поступово зайшли сюди до нас на вулицю. Четверту секцію будували у 2019 році. Тоді у нас почався спір з ними. Ми обходили всі інстанції — були й у мера, і на сесії. Зверталися в управління з питань архітектурно-будівельного контролю, департамент архітектури — скрізь зверталися. Це — глуха стіна. Домовляйтеся, домовляйтеся, домовляйтеся. Чому я маю домовлятися? Є закони", — розповіла Валентина Кульбанська.
Валентина — одна із двох десятків жителів вулиці Калнишевського, які зібралися біля своїх будинків, щоб висловити незгоду із будівництвом багатоповерхівки.
"Згідно з державними будівельними нормами, які мені надали: 28 метрів до ближнього будинку. Ми повторно виміряли відстань, коли ще не було балконів. То від мого будинку до забудови — 13 метрів. Балкон зараз виставили — ще мінус один метр", — каже Валентина Кульбанська.
Ще одна жителька будинку на вулиці Калнишевського Галина Куриш продовжує: "Щодо тих "червоних ліній". Тут показано будинки під знесення. Паспорт будови: 28 метрів до нашого будинку, а ліфтову шахту не врахували — півтора-два метри. А це буде будинок не від одного до восьми поверхів, як вони кажуть, а десять. Бо видно, де не зашито".
Ярослав Тихонюк мешкає у п'ятиповерхівці, що межує з будівництвом. Чоловік каже, що новобудова через висотність затінюватиме його оселю.
"Порушується наше право на життя в нормальних умовах. Я втрачаю не лише сонце, а й вартість квартири, в яку ми вклали гроші", — каже Ярослав Тихонюк.
Що про ситуацію каже забудовник
Петро Хвальбота — директор будівельної компанії, яка зводить будинок на вулиці Калнишевського. За його словами, будівництво ведуть згідно з технічною документацією.
"Я не буду вам стверджувати, що там відстань до чогось — 28 метрів чи що там немає 12 метрів. Не буду підтверджувати те, чого я не робив. Я заміри не робив, не знаю", — говорить Петро Хвальбота.
За його словами, споруда буде восьмиповерховою та матиме не більше 25 метрів заввишки.
"Ми проводили громадські слухання. Все було описано. Не пам'ятаю, як. У газеті, здається, це подавалося. Хто хотів — той прийшов і послухав. Ця історія тягнеться давно", — розповів директор будівельної компанії.
Без дозволу жителів приватні оселі на вулиці Калнишевського не зноситимуть, пояснив Петро Хвальбота. З його слів, з деякими господарями наразі ведуть перемовини. До кінця року на вулиці Калнишевського також планують відремонтувати дорогу.
"Ми всю цю вулицю маємо закласти бруківкою та тротуарами. Це — наше завдання після завершення будівництва. А закінчимо важке будівництво десь у червні [2025 року]", — каже Петро Хвальбота.
Як у міській раді реагують на скарги жителів вулиці Калнишевського
Щоб дізнатися, чи порушені державні будівельні норми під час будівництва на Калнишевського, Суспільне надіслало інформаційний запит до управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю міськради.
У відповіді начальник управління Олег Семків повідомив, що проводити перевірки через дію воєнного стану в Україні не можуть. Однак після звернення Валентини Кульбанської надіслали запит до Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури на відповідний дозвіл.
"Управління отримало відповідь Міністерства, відповідно до якої відсутні матеріали, які свідчать про необхідність проведення відповідного позапланового заходу. Було повторно направлено Міністерству 10 січня 2025 року додаткові матеріали для погодження. Після отримання погодження чи непогодження від Міністерства управлінням будуть вжиті заходи відповідного реагування", — йдеться у відповіді Олега Семківа на інформаційний запит.
Жителі вулиці Калнишевського звернулися до суду
За словами представниці ініціативної групи Валентини Кульбанської, слідчі розпочали кримінальне провадження.
"Стаття 171 — самовільне зайняття земельної ділянки. Я писала заяву, що підробили документи, не дотримуються будівельних норм. Вони, правда, сказали, що під час слідства стаття може змінюватися. Наразі ніхто з нами не зв'язується", — розповіла Валентина Кульбанська.
Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, WhatsApp, Instagram, TikTok та YouTube
Допоможіть нам стати кращими, розповівши про свій досвід користування сайтом Суспільного. Пройдіть це коротке опитування, воно займе до п'яти хвилин вашого часу. Дякуємо!